Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaja Kinder Surprise związane z wybuchem zatruć pokarmowych wśród dzieci

Jaja Kinder Surprise związane z wybuchem zatruć pokarmowych wśród dzieci

Dziesiątki dzieci w całej Europie cierpią na zatrucie pokarmowe po zarażeniu salmonellą związaną z partią jajek z mlecznej czekolady Kinder Surprise w okresie poprzedzającym Wielkanoc.

Supermarkety, w tym Waitrose, Tesco, Morrisons, Lidl i Asda, wycofały 20 g lub trzy paczki jajek z mlecznej czekolady po tym, jak co najmniej 63 osoby w Wielkiej Brytanii doznały zatrucia pokarmowego – większość z nich w wieku do pięciu lat.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) powiedziała, że ​​„mała liczba” wymaga leczenia szpitalnego.

Salmonella powoduje wymioty, biegunkę i skurcze żołądka i często występuje w niepasteryzowanym mleku lub jajach oraz niegotowanym mięsie. Podczas gdy większość ludzi czuje się lepiej w ciągu kilku dni, objawy mogą być poważne, szczególnie u bardzo młodych ludzi i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Według stanu na 4 kwietnia Komisja Europejska poinformowała o 19 przypadkach we Francji, 10 w Irlandii, sześciu w Niemczech i dwóch przypadkach w Holandii związanych z skażoną partią.

Firma Ferrero, która jest właścicielem Kinder, upiera się, że żaden z produktów wytwarzanych w jego fabryce w Ardenach w Belgii, które zostały wprowadzone na rynek, nie uzyskały pozytywnego wyniku testu na obecność salmonelli.

Odzyskane jaja mają najlepszą wcześniejszą datę między 11 lipca a 7 października 2022 roku.

Wraz z 20-gramowymi, 3-pakowymi jajkami firma wycofuje również Kinder Mini Eggs, Kinder Egg Hunt Kit 150g, Kinder Surprise Maxi 100g i Kinder Schokobons w Wielkiej Brytanii i Irlandii, z najlepszymi terminami między 28 lipca a sierpniem. 21, 2022.

„W pełni zdajemy sobie sprawę, że zbliża się Wielkanoc, ponieważ obserwujemy wzrost sprzedaży tych produktów, dlatego jako dodatkowe zabezpieczenie podjęliśmy decyzję o dobrowolnym wycofaniu produktów” – powiedział rzecznik firmy.

Rodzice cierpiący na zatrucie pokarmowe

Gemma Louise Hamlet, studentka położnej w King’s College London, powiedziała, że ​​jej sześcioletni syn Kayden miał bolesne skurcze żołądka po zjedzeniu w piątek jajka Kinder Surprise z pudełka trzech jajek.

READ  Inflacja sięga 7% w marcu, gdy koszty życia w Wielkiej Brytanii rosną | inflacja ekonomiczna

25-latka z Lambeth w południowym Londynie powiedziała, że ​​była w stanie zauważyć ostrzeżenie Agencji Standardów Żywności, zanim oddała pozostałą parę swoich dwuletnich bliźniaków, Nakira Wnkai.

Powiedziała: „Kiedy go usłyszałam, dosłownie krzyczał z bólu, bolał go brzuch, bolał i nikt nie wiedział, co to jest.

„Te rzeczy dla małych dzieci, moje dzieci uwielbiają Kinder. Sprawy byłyby zupełnie inne, gdyby pozostała dwójka je zjadła, ponieważ wszystkie trzy byłyby zatruciem pokarmowym i mogłoby być poważniejsze”.

Wezwała Ferrero do „lepszego zachowywania się”, ponieważ dzieci są mniej zdolne niż dorośli do radzenia sobie z zatruciem pokarmowym. „Nic im nie możesz dać, po prostu muszą przez to cierpieć, co jest naprawdę bolesne” – powiedziała.

Z zadowoleniem przyjęto „podejście ostrożnościowe”.

Tina Potter, szefowa ds. incydentów w Agencji Standardów Żywności, powiedziała: „Cieszymy się z ostrożnościowego podejścia Ferrero i radzimy konsumentom, aby nie jedli żadnego z produktów wymienionych w ostrzeżeniu.

„To naprawdę ważne, aby konsumenci stosowali się do tej rady, aby uniknąć ryzyka zatrucia salmonellą.

„Wiemy, że te konkretne produkty są popularne wśród małych dzieci, zwłaszcza w okresie Wielkanocy, dlatego zachęcamy rodziców i opiekunów dzieci, aby sprawdzili, czy jakiekolwiek produkty znajdujące się już w ich domach nie zostały dotknięte tym wycofaniem”.

Dr Leslie Larkin, kierownik nadzoru UKHSA, powiedział: „Każdy, kto obawia się rozwoju objawów salmonellozy, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub NHS 111.

„Salmonella może przenosić się z człowieka na człowieka, więc każdy, kto jest zarażony, powinien przestrzegać dobrych praktyk higienicznych, takich jak dokładne mycie rąk po skorzystaniu z łazienki i unikanie jedzenia innych, jeśli to możliwe, jeśli masz objawy”.