Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

JAEA współpracuje przy projekcie polskiego reaktora eksperymentalnego

Yomiuri Shimbun
Masanori Koguchi, szef Japońskiej Agencji Energii Atomowej (po prawej) i Krzysztof Korek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, podpisali we wtorek w Tokio porozumienie.

Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) podpisała we wtorek umowę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) na udział w programie rozwojowym budowy pilotażowego reaktora dla nowej generacji wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem (HTGR) w Polska.

JAEA pomoże Polsce w podstawowym projekcie eksperymentalnego reaktora o mocy do 30 000 kW, który powstanie w NCBJ pod Warszawą.

Oczekuje się, że reaktor zostanie ukończony w drugiej połowie lat 20. XX wieku. JAEA planuje dostarczyć między innymi technologie związane z produkcją paliwa i środkami bezpieczeństwa, na łączną kwotę około 400 milionów jenów do 2024 roku.

Używając helu jako chłodziwa reaktora, HTGR wykorzystują paliwo jądrowe do generowania ciepła w rdzeniu reaktora. Oprócz wytwarzania energii ciepło powyżej 700°C może być wykorzystywane do celów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru.

JAEA ma udokumentowane osiągnięcia w zakresie badań wysokotemperaturowego inżynieryjnego reaktora testowego (HTTR), eksperymentalnego reaktora chłodzonego gazem w mieście Ouri w prefekturze Ibaraki.

Koncentrując się na HTGR, Polska, której produkcja energii elektrycznej opiera się na węglu i innych paliwach kopalnych, współpracuje z Japonią od 2019 roku.

READ  Rusza sprzedaż 9500 biletów na finał Ligi Europy w Polsce