Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jacinda Ardern, Christopher Luxon nie odwiedzi Tajwanu, ale David Seymour jest na to otwarty

Nowa Zelandia również nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale współdziała z nim poprzez współpracę gospodarczą, handel i turystykę Azji i Pacyfiku.

Ardern nie „osądził” w środę decyzji o wizycie na Pelosi, wzywając strony do prowadzenia dialogu i dyplomacji. Powiedziała, że ​​to, co ostatnio przemówili przywódcy Chin i Stanów Zjednoczonych, to pozytywna rzecz.

„Nasze stanowisko w sprawie napięć, które obserwowaliśmy wokół Cieśniny Tajwańskiej, nie zmienia się, a najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujemy teraz między wszystkimi stronami, jest dialog i dyplomacja” – powiedziała dziennikarzom.

„Nowa Zelandia będzie nadal opowiadać się za zaangażowaniem i komunikacją między dwoma narodami i tymi, w których widzieliśmy to sporne środowisko”.

Ardern powiedziała, że ​​nie planuje wizyty na Tajwanie. Ostatnio odwiedziła Pekin w 2019 r., a w poniedziałek wyraziła chęć powrotu tam ponownie, gdy pozwolą na to warunki COVID-19.

„Były wizyty posłów [to Taiwan] przez lata. Ale ostatnia wizyta na szczeblu ministerialnym, jak sądzę, miała miejsce około 1998 roku. Nowa Zelandia zajmuje się gospodarczo chińskim Taipei poprzez współpracę gospodarczą Azji i Pacyfiku i to jest nasza długoletnia tradycja.

Lider Partii Narodowej zgodził się, że to, co zrobią amerykańscy urzędnicy, zależy od nich.

„Z naszego punktu widzenia będziemy to uważnie obserwować. Naprawdę chcemy, aby Stany Zjednoczone i Chiny rozwiązały własne napięcia i chcemy móc współpracować z oboma krajami” – powiedział Luxon.

Zapytany, czy odwiedzi Tajwan, jeśli zostanie premierem, Luxon odpowiedział po prostu: „Nie”.

Jednak jednym z liderów partii, przed którym może się otworzyć, jest Seymour. Poszedłby, gdyby został zaproszony, ale nie chciał też zagłębiać się w geopolitykę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Osobiście nie komentowałbym amerykańskiej decyzji lokalnej, ale powiedziałbym, że każdy ma prawo pojechać do Taipei, jeśli mieszkańcy Taipei chcą, aby tam byli. Komunistyczna Partia Chin nie decyduje, kto może tam pojechać. do Taipei. Fakt, że oni nawet myślą, że to akceptowalna postawa pokazuje, że mamy problemy. ”

READ  Załoga FSM uratowała zaginionych kłusowników z Kiribati