Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Irlandzki Microsoft zapłacił w zeszłym roku zerowy podatek od osób prawnych od zysków w wysokości 220 miliardów funtów | raje podatkowe

Irlandzka filia Microsoft W zeszłym roku zarobiła 315 miliardów dolarów (222 miliardy funtów), ale nie zapłaciła żadnego podatku od osób prawnych, ponieważ jest „rezydentem” do celów podatkowych na Bermudach.

Zyski Microsoft Round Island One są równe prawie trzem czwartym PKB Irlandii – mimo braku pracowników.

Spółka zależna, która pobiera opłaty licencyjne za korzystanie z oprogramowania chronionego prawami autorskimi firmy Microsoft na całym świecie, odnotowała roczny zysk w wysokości 314,7 miliarda dolarów w roku do końca czerwca 2020 r., wynika z rachunków złożonych w irlandzkim rejestrze spółek. Jego zyski skoczyły z prawie 10 miliardów dolarów w poprzednim roku i były w porównaniu PKB Irlandii w 2020 r. wyniesie 357 mld euro (437 miliardów dolarów).

Pojawia się również informacja o tym, ile pieniędzy Microsoft zaoszczędził, przechodząc przez Irlandię Ministrowie finansów z całego świata próbują zawrzeć porozumienie w celu zwalczania międzynarodowych uchylania się od płacenia podatków W Londynie w piątek przed spotkaniem G7 w Kornwalii pod koniec tego miesiąca.

Stany Zjednoczone zaproponowały rozwiązanie problemu przenoszenia zysków do krajów o niskich podatkach poprzez wprowadzenie globalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości co najmniej 15% od zysków korporacji międzynarodowych we wszystkich jurysdykcjach. oczekiwano Zatwierdzony co do zasady przez ministrów finansów siedmiu największych gospodarek świata na spotkaniu G7. Jednak w czwartek Cypr, który ma stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 12,5%, podobnie jak Irlandia, zagroził zawetowaniem przyjęcia przez Unię Europejską propozycji prezydenta Joe Bidena..

Politycy po obu stronach Morza Irlandzkiego zaatakowali Microsoft za „bezwstydne i rażące odrzucenie go”.[ing] płacić podatki „Sprawa, powiedział, podkreślił, dlaczego pilne skoordynowane działania międzynarodowe są potrzebne, aby poradzić sobie z epidemią „nieetycznego, nieetycznego i nieuzasadnionego” uchylania się od płacenia podatków przez międzynarodowe korporacje.

Microsoft Round Island One, Jego adres jest zarejestrowany w kancelarii prawnej Matheson, na rzece Liffey w centrum Dublina, stwierdza w swoich rachunkach, że „nie ma pracowników, ale menedżerów”. „Ponieważ firma jest rezydentem podatkowym na Bermudach, nie jest pobierany podatek dochodowy” – czytamy w zeznaniu podatkowym. Bermudy nie nakładają podatku od osób prawnych.

Firma wypłaciła dywidendę w wysokości 24,5 miliarda dolarów firmie Microsoft Corporation w ciągu roku podatkowego, a następnie kolejne 30,5 miliarda w formie specjalnych dywidend.

Dom Billa Gatesa w Seattle.
Dom Billa Gatesa o powierzchni 66 000 stóp kwadratowych z widokiem na Jezioro Waszyngton w pobliżu Seattle jest wart 130 milionów dolarów. Zdjęcie: Ted Sukwe/Corbis/Getty

Margaret Hodge, posłanka Partii Pracy, która od dawna prowadzi kampanię przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków, powiedziała: „Nie jest zaskakujące – ale wciąż szokujące – że niezwykle bogate globalne korporacje otwarcie, bezwstydnie i szczerze odmawiają płacenia podatków od zysków, jakie osiągają w krajach, w których działają .w. Rób interesy.

„To aroganckie zachowanie dużych organizacji, takich jak Microsoft, pokazuje, jak ważny i niezbędny jest globalny plan podatkowy prezydenta Bidena. Wielka Brytania powinna bez zastrzeżeń wykorzystać tę okazję, by przyjąć propozycje Bidena”.

Jed Nash, rzecznik finansowy opozycyjnej Irlandzkiej Partii Pracy, określił stosowanie przez Microsoft liberalnych przepisów podatkowych w Irlandii jako „nadzwyczajne”.

„System, który pozwala na istnienie takich układów, jest niemoralny, niemoralny i nieuzasadniony i wymaga radykalnej zmiany” – powiedział. “To nie podoba się irlandzkim obywatelom i nie pasuje mi dobrze. Powinno to pobudzić Irlandię i społeczność międzynarodową do globalnego żądania znaczącej reformy podatków od przedsiębiorstw”.

Nash powiedział, że Microsoft był dobrym pracodawcą w Irlandii, ale nie powinno to dawać firmie licencji na wykorzystywanie niejednoznacznych struktur podatkowych. „Ze względu na reputację jest to bardzo, bardzo szkodliwe dla Irlandii”.

Senat Stanów Zjednoczonych zbadał wcześniej Microsoft i Irlandię w sprawie korzystania z Microsoft Round Island One i innych irlandzkich podmiotów stowarzyszonych w celu obniżenia podatków, które mogą być należne w Stanach Zjednoczonych lub gdzie indziej. .

Były senator Carl Levine, który był przewodniczącym Stałej Podkomisji Śledczej, powiedział w 2012 r., że Microsoft i inne firmy technologiczne „mogły być pierwszymi użytkownikami tych zewnętrznych podmiotów, którzy przenieśli własność intelektualną”. Komitet powiedział Microsoft w latach 90. zaczął tworzyć „złożoną sieć połączonych ze sobą podmiotów zagranicznych w celu ułatwienia sprzedaży międzynarodowej i obniżenia podatków”.

Rzecznik firmy powiedział: „Microsoft pracuje i inwestuje w Irlandii od ponad 35 lat i jest długoletnim podatnikiem, pracodawcą i uczestnikiem gospodarki. Nasza struktura regulacyjna i podatkowa odzwierciedla naszą złożoną globalną działalność. prawa i przepisy w krajach, w których prowadzimy działalność.”

Paul Monaghan, dyrektor generalny Tax Transparency Campaign Group, Fair Tax Foundation, powiedział: „Agresja podatkowa, którą prezentuje Microsoft i którą ułatwia Irlandia, jest niewiarygodna.

Tutaj mamy spółkę holdingową, która przyniosła zysk w wysokości 314,7 miliarda dolarów, czyli niewiele mniej niż krajowy PKB Irlandii. Pomimo wypłacenia akcjonariuszom dywidendy w wysokości 55 miliardów dolarów, nie zapłacono ani centa podatków.

Subskrybuj codzienny e-mail Business Today

“Ten wyścig na dno o konkurencyjność podatkową jest naprawdę niesmaczny, zwłaszcza w czasach, gdy kraje na całym świecie próbują odbudować swoje usługi publiczne po Covid. Szanowanego i odpowiedzialnego państwa narodowego nie można już dłużej bronić, deklaruje swoje demokratyczne prawo do produkcji freonów lub dodatków ołowiu, przezwyciężając wpływ na resztę świata. To samo dotyczy umożliwiania uchylania się od płacenia podatków i uchylania się od opodatkowania, które są dwoma toksycznymi zanieczyszczeniami światowych systemów finansowych.

Conor O’Neill z Christian Aid Ireland powiedział, że ujawnienie spraw podatkowych Microsoftu podkreśliło irlandzką politykę podatkową, która „została zaprojektowana specjalnie w celu ułatwienia tego rodzaju unikania”.

“Kolejny [Irish] Rządy przyjęły nokautujące podejście do reformy: jeśli jeden program zostanie zatrzymany, inny system otworzy się, aby go zastąpić. Rozległe zwolnienia i ulgi podatkowe nadal umożliwiają niektórym najbardziej dochodowym firmom na świecie przenoszenie zysków przez Irlandię i chronienie ich przed opodatkowaniem, i pozostaje to główną polityką ułatwiającą uchylanie się od opodatkowania”.

Znane uchylanie się od płacenia podatków kosztuje kraje rozwijające się ponad 400 miliardów dolarów rocznie, powiedział O’Neill, bardzo potrzebne pieniądze na inwestycje w opiekę zdrowotną i edukację. „Dla porównania, jest to ponad dwukrotnie więcej niż roczna suma świadczona w oficjalnej pomocy zagranicznej na całym świecie” – powiedział. „Z tego powodu rola Irlandii jest podwójnie rozczarowująca – nasza ciężko wypracowana reputacja jako rzecznika globalnej sprawiedliwości i rozwoju jest poważnie podważona”.

Justin Thacker, dyrektor Church Tax Justice Action, powiedział: “Sposób, w jaki duże międzynarodowe korporacje angażują się w uchylanie się od płacenia podatków na całym świecie, jest skandalem etycznym i społecznym. Ponad 10 000 osób nadal umiera każdego dnia z powodu Covid na całym świecie. Jednak to trwa nadal Nasz największy firmy unikają należnych podatków. Te pieniądze można wykorzystać do rozwiązania tej pandemii w każdym kraju na świecie. Jeśli więc naprawdę chcemy lepiej odbudować, możemy zacząć od zreformowania naszego globalnego systemu podatkowego, aby zapewnić, że każdy płaci sprawiedliwy udział ”.

Amerykańscy giganci technologiczni znani jako Silicon Six – Microsoft, Amazon, Facebook, właściciel Google, Alphabet, Netflix i Apple – Oskarżono ich o płacenie o 96 miliardów dolarów mniej podatków w ciągu ostatniej dekady Jedna z liczb, które przytaczają w swoich rocznych sprawozdaniach finansowych.

The Guardian poinformował w tym tygodniu, że firmy zapłaciły 219 miliardów dolarów podatku dochodowego w ciągu ostatniej dekady, co stanowi Stanowi 3,6% jego całkowitych przychodów ponad 6 bilionów dolarów تريليونتري. Podatek dochodowy jest płacony od zarobków, ale naukowcy twierdzą, że firmy Silicon Six celowo przenoszą dochody do jurysdykcji o niższych podatkach, aby płacić niższe podatki.

READ  Sąd w Wilnie skazuje obywatela polskiego za oszustwo na ubezpieczenie zdrowotne