Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Iran dokonuje przeglądu swojego obowiązującego od dziesięcioleci prawa dotyczącego hidżabu, aby stłumić trwające protesty

Iranu Dokonuje przeglądu obowiązującego od dziesięcioleci prawa, które wymaga tego od kobiet Noś hidżabponieważ władze walczą o stłumienie trwających od ponad dwóch miesięcy protestów dotyczących zasad ubioru.

irański prezydenta Ibrahima Raisiego W sobotę powiedział w telewizyjnym przemówieniu, że republikańskie i islamskie instytucje Iranu są zgodne z konstytucją, ale istnieją „metody wdrażania konstytucji, które mogą być elastyczne”.

Nastąpiło to dzień po tym, jak prokurator generalny kraju ogłosił, że parlament i sądownictwo analizują przepisy dotyczące nakrycia głowy.

„Zarówno parlament, jak i sądownictwo pracują (nad tą kwestią)”, a wyniki zostaną przedstawione „w ciągu tygodnia lub dwóch”, powiedział Mohammad Jaafar Montazeri.

Czytaj więcej:
* Iran zwolnił byłych piłkarzy przed meczem mistrzostw świata ze Stanami Zjednoczonymi
* Siostrzenica Najwyższego Przywódcy Iranu prosi świat o zerwanie więzi z Iranem
* „To jak wojna”: irański aktywista walczy o wolność na ulicach Teheranu

Zasłona stała się obowiązkowa dla wszystkich kobiet w Iranie w kwietniu 1983 roku, cztery lata po tym, jak rewolucja islamska obaliła wspieraną przez Stany Zjednoczone monarchię.

Pozostaje to bardzo delikatną kwestią w kraju, w którym konserwatyści twierdzą, że powinna być obowiązkowa, podczas gdy reformatorzy chcą pozostawić ją indywidualnemu wyborowi.

Zwolennicy machający irańskimi flagami i kobieta trzymająca tabliczkę z napisem "Wolność dla Iranu, a nie Republiki Islamskiej"w Katarze.

Jin Man Lee / AP

Zwolennicy machają irańskimi flagami, a kobieta trzyma transparent z napisem „Wolność dla Iranu, nie dla Republiki Islamskiej” w Katarze.

Od śmierci welon stał się przedmiotem codziennych protestów w całym kraju Mahsa Amini w areszcie policyjnym we wrześniu po tym, jak podobno została aresztowana za niewłaściwe noszenie chusty na głowie.

Według organizacji praw człowieka w całym kraju siły bezpieczeństwa zabiły dotychczas ponad 460 osób, w tym 50 dzieci. W piątek w Iranie trwały antyreżimowe protesty.

Hidżaby stały się przedmiotem codziennych protestów od czasu śmierci Mahsy Amini w policyjnym areszcie po tym, jak podobno została aresztowana za niewłaściwe noszenie chusty na głowie.

AP

Hidżaby stały się przedmiotem codziennych protestów od czasu śmierci Mahsy Amini w policyjnym areszcie po tym, jak podobno została aresztowana za niewłaściwe noszenie chusty na głowie.

Doszło do tego, gdy irańskie siły bezpieczeństwa podobno zburzyły dom brata Elnaza Rekabiego, kontrowersyjnego mistrza wspinaczki kraju. bez jej welonu Podczas niedawnego wydarzenia w Korei Południowej.

Materiał filmowy opublikowany w Internecie i udostępniony przez Daoud Rekabi w sobotę pokazał dom obrócony w gruzy, z meblami i pudełkiem medali ułożonym na podłodze (patrz poniżej).

Niezidentyfikowany mężczyzna mówi poza kamerą: „Gdzie jest sprawiedliwość? To wynik życia w kraju, w którym jego mistrz zdobywa tak wiele medali”. [but] Jej brat został trafiony gazem pieprzowym i zburzył swój skromny, robotniczy dom”.

Źródło zbliżone do rodziny Rekabi powiedziało lokalnej prasie, że za wyburzeniem miasta Zanjanrud w zachodnim Iranie stoją członkowie Sił Mobilizacji Kultury i personel bezpieczeństwa reżimu.

Rickaby został podobno ukarany grzywną w wysokości 168 milionów tomanów (7670 NZ $) za rzekomą budowę domu bez pozwolenia na budowę.

Elnaz Rekabi została powitana jak bohaterka po powrocie do Teheranu w październiku, ale później pojawiła się w telewizji państwowej, mówiąc, że jej szalik „przypadkowo zsunął się podczas zawodów”. Od tego czasu nie widziano jej publicznie i uważa się, że przebywa w areszcie domowym.

READ  Epidemia COVID-19 Omicron: „Nieodpowiedzialna i niebezpieczna” — wybuch policji Pauline Hanson