Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inwestorzy Aviva planują odrzucić przejęcie Schneidera

Inwestorzy Aviva planują odrzucić przejęcie Schneidera

Jeden z 10 największych inwestorów Avivy planuje odrzucić przejęcie przez Schneider Electric producenta oprogramowania za 9,5 miliarda funtów, ponieważ stanowi to „oportunistyczną ofertę” mającą na celu zmniejszenie wartości brytyjskiej grupy.

Schneider powiedział w środę, że to się opłaci 31 funtów za akcję W przypadku 40 proc. Avivy nie posiadała jeszcze – 41 proc. premii w stosunku do ceny zamknięcia w sierpniu, zanim weszła w grę potencjalna oferta.

Peter Lambert, menedżer portfela w kanadyjskiej firmie Mawer Investment Management, która zarządza aktywami o wartości 77 miliardów dolarów kanadyjskich i jest jednym z pięciu największych zewnętrznych udziałowców Avevy, powiedział, że cena oferty nie odzwierciedla długoterminowego potencjału firmy. .

„Aveva to świetna firma z bardzo obiecującymi długoterminowymi perspektywami” – powiedział. „To oportunistyczna oferta, która wykorzystuje słabsze ceny akcji w ostatnich miesiącach”.

Oferta przejęcia Schneidera to najnowszy przykład przejęcia niedowartościowanej brytyjskiej firmy przez zagranicznego kupca lub usunięcia jej z giełdy. przez private equity.

Poglądy Lamberta odzwierciedlają poglądy M&G Investments, innego akcjonariusza Avevy, który powiedział w środę, że sprzeciwia się warunkom umowy i planuje głosować przeciwko niej.

Urodzona na uniwersytecie w Cambridge w latach 60. Aveva jest jedną z najstarszych brytyjskich firm technologicznych. Jego programy koncentrowały się przede wszystkim na sektorach energetycznym, infrastrukturalnym i produkcyjnym – obszarach, które obejmuje również Schneider – chociaż rozszerzył się jeszcze bardziej.

Aveva wydała ostrzeżenie o zarobkach w kwietniu, mówiąc, że konkurencja o kadrę inżynierską i konieczność zwiększenia inwestycji w chmurę obliczeniową spowoduje spadek jej marż. Firma stoi również w obliczu zmiany polegającej na większym poleganiu na przychodach z subskrypcji, co zdaniem analityków może być trudne i zająć kilka lat.

Schneider zamierza sfinalizować transakcję w pierwszym kwartale 2023 roku, ale będzie musiał uzyskać poparcie co najmniej 75 proc. akcjonariuszy mniejszościowych w głosowaniu ustalonym w połowie listopada. Ponieważ francuska grupa nie może głosować, wystarczyłoby około 10 procent całkowitej bazy akcjonariuszy, aby ją odrzucić, aby umowa została zablokowana.

READ  Wielka Brytania potrzebuje 230 000 nowych domów do wynajęcia, aby zaspokoić rosnący popyt | Nieruchomość

Schneider powiedziała, że ​​uważa, że ​​oferowana przez nią cena jest uczciwa i odzwierciedla trudne środowisko gospodarcze, które ma wpływ na firmy produkujące oprogramowanie.

Zarząd Avevy również zarekomendował ofertę po zasięgnięciu opinii Lazarda, JPMorgan Cazenove i Numisa. „Uważamy, że przejęcie stanowi atrakcyjną i konkretną wartość pieniężną” – powiedział moderator Philip Aiken.

Mauer jest długoletnim inwestorem kapitałowym, który chce kupować pozycje w silnych spółkach i utrzymywać je przez co najmniej dekadę.

Lambert powiedział, że mógłby rozważyć zrewidowaną ofertę Avevy „w górnej trzydziestce”, ale „poza tym mam tendencję do głosowania przeciwko umowie”. Dodał: „Ona ma świetny wygląd. Przyglądamy się 10 latom i jestem gotów być cierpliwy…[as Aveva changes its business model] Ekonomia i rentowność staną się bardziej widoczne, a wartość zostanie w pełni odzwierciedlona w cenie akcji.”

Rory Alexander, brytyjski zarządzający funduszem akcyjnym w M&G, powiedział, że cena akcji Avevy „jest notowana na niskim poziomie ze względu na połączenie niskich wycen technologii, niepewności makroekonomicznej i ewolucji złożonego modelu biznesowego od licencjonowania do przychodów opartych na subskrypcjach”.

Inny inwestor z pierwszej dwudziestki powiedział, że oferta „znacząco zaniża rzeczywistą długoterminową wartość firmy”, zwłaszcza że Aviva odegrała ważną rolę w pomaganiu firmom stać się bardziej ekologicznymi, obszarem wzrostu.

Analitycy Berenberg napisali w nocie, że oferta była niższa niż oczekiwano od 32 do 37 funtów za akcję i że „wycena nie odzwierciedla w pełni prawdziwego potencjału Avevy”. Spodziewali się jednak, że akcjonariusze będą skłonni poprzeć transakcję, biorąc pod uwagę „zmęczenie spowodowane fizycznym spadkiem ceny akcji” i wyzwania, przed którymi stanęła Aveva.

Jeffries przewidywał również, że transakcja zostanie zawarta, mówiąc, że Schneider był „jedynym potencjalnym nabywcą, biorąc pod uwagę, że jest już większościowym udziałowcem”.

Schneider odmówił komentarza. Aviva nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

READ  Nowa droga o wartości 53 milionów funtów została po raz pierwszy otwarta dla ruchu