Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inteligentne bandaże informują lekarza, czy rana jest całkowicie zagojona za pomocą aplikacji telefonu

Naukowcy opracowali nowy „inteligentny bandaż” (badanie opublikowane w Granice w fizyceMoże informować lekarzy o zagojeniu się rany bez konieczności jej fizycznego usuwania.

Unsplash

Przeczytaj także: Indyjscy naukowcy tworzą pierwszy na świecie bandaż, który może leczyć raka skóry

Gojenie się ran zależy od wielu czynników, takich jak temperatura i poziom glukozy, ale wilgotność odgrywa kluczową rolę – zbyt sucha i skóra zaczyna wysychać, jednak staje się zbyt mokra i pomarszczona i biała.

Jedynym sposobem, w jaki lekarze mogą stwierdzić, że rana jest zdrowa, jest odklejenie bandaża. Jednak proces ten może narazić delikatną gojącą się tkankę na dalsze uszkodzenia.

Podkładka, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech, ma czujniki, które wyszukują poziom wilgoci i przesyłają dane do pobliskiej aplikacji lub smartfona za pomocą wbudowanego chipa RFID (Radio Frequency Identification).

Przeczytaj także: Ten bandaż zmienia kolor, aby pokazać, czy rana goi się prawidłowo

inteligentny bandażGranice w fizyce

Opracowali nowy przewodzący polimer o nazwie PEDOT:PSS na dwóch różnych rodzajach gazy — sztucznym jedwabiu i PET — wytwarzanych techniką zwaną sitodrukiem.

Dr Marta Tesarolo z Uniwersytetu Bolońskiego wyjaśniła: „PEDOT:PSS to półprzewodnikowy polimer organiczny, który można łatwo osadzać na kilku podłożach jako standardowy atrament. Wprowadziliśmy również niedrogi, jednorazowy i kompatybilny z bandażem tag RFID podobny do tego stosowany w przywieszkach zabezpieczających odzież, w łatce z tkaniny. Przywieszka może bezprzewodowo przesyłać dane o poziomie wilgoci za pomocą smartfona, informując personel medyczny, kiedy należy zmienić opatrunek”.

inteligentne bandażeGranice w fizyce

Przeczytaj także: Ten inteligentny bandaż śledzi gojenie się ran bez zbędnych opatrunków

Naukowcy wystawili czujnik na działanie sztucznych wydzielin na różnych opatrunkach i bandażach. Odkryli, że podkładka jest bardzo czuła i zapewnia dokładne odczyty w warunkach suchych, mokrych i nasyconych.

Naukowcy twierdzą, że w przyszłości, zmieniając kształt i materiał opatrunku, będą mogli skalibrować go tak, aby był skuteczny na różnego rodzaju rany.

READ  1 na 3 pacjentów z Covid-19 ma przedłużone objawy Covid