Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja w Wielkiej Brytanii: Ceny żywności są „niepokojąco wysokie”, ponieważ cukier i mleko szybują w górę

  • Napisane przez Daniela Thomasa
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Getty Images

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii nadal rosły w kwietniu w najszybszym tempie od prawie 45 lat, a podstawowe produkty, takie jak cukier, mleko i makarony, gwałtownie rosły.

Tempo wzrostu cen artykułów spożywczych nieco zwolniło w ciągu roku do kwietnia, ale na poziomie 19,1% było blisko rekordowych poziomów.

Dzieje się tak, gdy główna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła do jednej cyfry po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku.

Jednak nie spadł tak bardzo, jak oczekiwano, a kanclerz powiedział, że ceny żywności pozostają „niepokojąco wysokie”.

Inflacja jest miarą kosztów utrzymania i aby ją obliczyć, Urząd Statystyk Narodowych (ONS) śledzi ceny setek artykułów codziennego użytku, zwanych „koszykiem towarów”.

Wskaźnik wzrósł w ciągu ostatnich 18 miesięcy, ponieważ ceny żywności i energii gwałtownie wzrosły, pozostawiając wiele rodzin odczuwających szczyptę.

Inflacja wyniosła 8,7% w okresie do kwietnia – spadek z 10,1% w marcu, ale powyżej oczekiwanej wartości 8,2%.

Nie oznacza to jednak, że ceny spadają, oznacza to po prostu, że wolniej rosną.

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział BBC, że gwałtowny spadek był „mile widziany”, ale przyznał: „Pod tymi liczbami są rzeczy, które pokazują, że ta walka jest daleka od zakończenia.

„Przed nami długa droga”.

Inflacja spadła ze względu na spowolnienie wzrostu cen energii w porównaniu z gwałtownymi wzrostami obserwowanymi rok temu po tym, jak Rosja, główny producent ropy i gazu, najechała Ukrainę i nałożyła na nią sankcje.

Ukraina jest również dużym producentem zbóż i słoneczników, które są wykorzystywane do wszystkiego, od chleba po olej i paszę dla zwierząt. Hurtowe ceny żywności wzrosły, ponieważ wojna zakłóciła dostawy na Ukrainę.

Surowa pogoda uszkodziła również uprawy, w tym buraki używane do produkcji cukru, a także niektóre warzywa.

Jednak podczas gdy ceny żywności nadal rosną w niemal rekordowym tempie, ceny podstawowych produktów, takich jak chleb, płatki zbożowe, ryby, mleko i jajka rosną nieco wolniej.

„Jeśli spojrzeć na ceny, z jakimi borykają się firmy i ile płacą za lokalną żywność, spadły one z ponad 15% rocznie w zeszłym miesiącu do mniej niż 10% w tym miesiącu”, powiedział główny ekonomista ONS Grant Fitzner.

Ceny, jakie firmy płacą za importowaną żywność, również „znacząco” spadły.

Ale powiedział: „Oczywiście nie znalazło to jeszcze odzwierciedlenia na półkach supermarketów”.

Detaliści twierdzą, że potrzeba czasu, aby niższe ceny hurtowe trafiły na półki supermarketów ze względu na długoterminowe umowy, które zwykle podpisują z producentami żywności.

Prezes M&S, Stuart Machin, powiedział w środę, że detalista zainwestował w ochronę klientów przed pełną siłą inflacji, która zaszkodziła jego marży zysku, ale powiedział, że było to słuszne.

Chociaż inflacja spadła, tak zwana inflacja bazowa – która obniża ceny żywności i energii – nadal rośnie, budząc obawy, że ceny mogą nadal rosnąć.

Inflacja w Wielkiej Brytanii jest wyższa niż w innych krajach rozwiniętych, takich jak Niemcy na poziomie 7,6%, Francja na poziomie 6,9% i Stany Zjednoczone na poziomie 4,9%.

Kanclerz Partii Pracy, Rachel Reeves, powiedziała, że ​​rodziny będą zaniepokojone, że ceny żywności i koszty innych artykułów pierwszej potrzeby pozostają zbyt wysokie.

„Będą pytać, dlaczego rząd torysów wciąż odmawia właściwego rozwiązania kryzysu związanego z kosztami życia i dlaczego nie wprowadza odpowiedniego podatku od nadzwyczajnych zysków gigantów naftowych i gazowych”.

Inflacja jest nadal czterokrotnie wyższa niż cel BoE na poziomie 2%.

Podniósł stopy procentowe 12 razy od grudnia 2021 r., aby spróbować rozwiązać ten problem.

Teoretycznie wyższy koszt kredytu oznacza, że ​​ludzie będą kupować mniej rzeczy, zwłaszcza jeśli będą musieli płacić więcej za rzeczy takie jak kredyty hipoteczne, co pomoże zapobiec szybkiemu wzrostowi cen.

Utrudnia to również firmom pożyczanie pieniędzy i ekspansję.

Od marca Bank Anglii zwalnia tempo podwyżek, ale po środowych danych o inflacji inwestorzy obstawiali, że do końca roku stopy procentowe mogą wzrosnąć o kolejny punkt procentowy do 5,5%.

We wtorek rynek oczekiwał szczytu na poziomie 5,1%.

Gwałtowny wzrost cen dotyka nie tylko rodziny. Walijski rolnik Lear Jones powiedział, że ostatnie 12 miesięcy było „trudne” z powodu gwałtownie rosnących cen paszy, nawozów, oleju napędowego i energii elektrycznej.

podpis pod zdjęciem,

Teraz jest promyk nadziei, powiedział rolnik Lear Jones, ponieważ koszty paliwa zaczynają spadać

Jones, lat 44, prowadzi Derwid Farm w Corwen z 32 000 kurczaków, a także hoduje bydło.

Powiedział BBC, że wojna Rosji z Ukrainą zwiększyła presję, ponieważ kupował paszę z rynków światowych.

Ale Jones powiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawił się „mały promyk nadziei”, ponieważ koszty paliwa i oleju napędowego zaczęły spadać.

Jak mogę zaoszczędzić pieniądze w moim sklepie spożywczym?

  • Przyjrzyj się swoim szafkom, aby wiedzieć, co już masz
  • Najpierw przejdź do sekcji mini, aby sprawdzić, czy zawiera ona wszystko, czego potrzebujesz
  • Kupuj rzeczy bliskie daty przydatności do spożycia, które będą tańsze i korzystaj z zamrażarki

Podaj numer kontaktowy, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC. Możesz również skontaktować się z nami w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, lub możesz wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i lokalizacji.

READ  Kanye West wygrywa „przychody” z Adidasa?