Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Immunoterapia okołoporodowa jest na szczycie polskiej ustawy antyaborcyjnej

Immunoterapia okołoporodowa jest na szczycie polskiej ustawy antyaborcyjnej

Camila Lewandowski-Novak z Warszawy wiedziała, że ​​spodziewa się małego chłopca, swojego trzeciego dziecka i nie może uniknąć ciąży, ale wiadomość o zawale serca dziecka w ostatnich trzech miesiącach mocno ją uderzyła.

„Rozbrzmiało we mnie depresja, frustracja, smutek i milion innych emocji. Ale ja też doświadczyłem tego bezradności – co mam powiedzieć dzieciom?” To 39-letnia dziewczynka.

Ta decyzja o utrzymaniu ciąży pomimo ciężkiej wady płodu jest jego nadzieją. Ale dla wielu kobiet stojących przed tą przerażającą diagnozą w Polsce aborcja nie jest już opcją, ponieważ jest w takich przypadkach zakazana.

Pani, która zmierzyła się z jego żalem. Lewandowski-Novak wezwał psychologa z Perinatal Well-Being, który otoczył swoją rodzinę przed diagnozą.

Istnienie tych firm nie jest powszechnie znane, ale od niedawna wieść ta rozprzestrzeniła się po całej Polsce, wygrawerowaną na licznych plakatach przedstawiających dziecko w macicy w kształcie serca.



Grupa antyaborcyjna rozpoczęła masową kampanię plakatową pod koniec ubiegłego roku, która uniemożliwiła Trybunałowi Konstytucyjnemu dobrowolne przerwanie ciąży z powodu nieprawidłowości płodu, orzeczenie, które wywołało masowe protesty uliczne w całym kraju.

Kraj został uznany za katolicki, z prawie całkowitym zakazem aborcji, zgodnie z wolą rządzących. Wyjątki dotyczą tylko przypadków, gdy gwałt lub podżeganie do zdrowia matki są zagrożone.

– „Nie zmuszaj bohaterstwa” –

Aborcja jest nadal legalna, kiedy pani Lewandowski-Novak dowiaduje się, że jej syn ma zespół Edwardsa, chorobę genetyczną, która powoduje poważne problemy rozwojowe i większość dzieci umiera przed porodem lub w jego trakcie.

„Doceniam to, że powinniśmy go przytulić, pocałować i potrząsnąć, a wtedy mamy gdzie go zobaczyć,” powiedział, odnosząc się do grobu małego Gabriela.

Chociaż nigdy nie rozważała aborcji, Lewandowski-Novak uważa, że ​​w takiej sytuacji nikt nie powinien być zmuszany do ciąży wbrew swojej woli.

READ  Alan Wallstrm cieszy się życiem jako dowódca nieudanego pistoletu Lollandersa

„Nie można nikogo zmusić do heroizmu, bo to prawda? W trudnych przypadkach, takich jak mój, pozwolę tej kobiecie zdecydować” – mówi doświadczony. Założycielem Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego Jonah broni swobody wyboru pediatry i kardiologa płodowego Simkievich-Tangle.

„Wiem, że nie mamy prawa nikogo osądzać, ponieważ spędziliśmy ponad 20 lat z kobietami w ciąży” – powiedział 65-letni katolik AFP.

Niektóre kobiety wahają się: „Widziałam już kobiety, które chodzą tam iz powrotem dziesięć razy. Szły już do szpitala, żeby przerwać ciążę, a potem powiedziały, że nie, wracają do domu”.

„Nie jest to łatwa decyzja. Nie wolno nam zapominać, że większość z tych kobiet chciała zajść w ciążę… bez względu na chorobę jest jej cennym dzieckiem”.

– Darmowy –

Jego dobrobyt jest najstarszy i największy w kraju. Każdego roku zapewnia profilaktykę ponad 400 kobietom, u których zdiagnozowano wady płodu.

Według Pani Simkievich-Tangle „Zapewnienie kobiecie i dziecku kontynuacji ciąży w jak najlepszych warunkach… chroni je przed niepotrzebnym, długotrwałym i nieskutecznym leczeniem”.

Centrum odnowy biologicznej zapewnia porady medyczne i psychologiczne oraz szkolenia dotyczące codziennego życia rodziców chorego dziecka.

Centrum, zarządzane przez dobrowolną organizację charytatywną, przyjmuje fundusze publiczne i darowizny na nieodpłatne świadczenie usług. Czasami lekarze poświęcają swój czas.

Według Simkievich-Tangle ani orzeczenie sądu, ani kampania plakatowa nie przyciągnęły do ​​jego firmy większej liczby kobiet.

„Pacjentom nie powiedziano jeszcze, że mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego” – powiedział, dodając, że wielu lekarzy po prostu ignoruje istnienie immunoterapii okołoporodowej, którą niektórzy uważają za stratę środków publicznych.

– Życie po śmierci –

Po stracie syna Lewandowski-Novak dołączył do grupy wsparcia dla rodziców w Wellbeing, która, jak powiedział jej mąż, pomogła jej bardziej niż mogła.

„Każdy ma swój własny sposób radzenia sobie z taką sytuacją. Moja żona zdecydowanie musi mówić o tym więcej” – powiedział Adam Novak AFP.

READ  Polska widzi masowe odwoływanie turystów podczas wojny na sąsiedniej Ukrainie

„Ja osobiście chciałem zachować w sobie emocje, żebyśmy nadal byli świadomi konfliktów” – szacuje 38-letni inżynier komputerowy.

Pani Lewandowski-Novak powiedziała, że ​​byłaby wdzięczna za każdą okazję, aby porozmawiać o swoim synu, ponieważ dzięki temu zachowuje żywą pamięć.

„Jest jednym z moich dzieci. Nie podoba mi się, gdy ludzie go ignorują” – mówi.

Przyszłość rodziny jest ponownie zapisana w listach nadziei, para spodziewa się zdrowego chłopca w wieku ośmiu miesięcy.