Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Igrzyska Wspólnoty Narodów: jak „szczerze żenujący” spór o wybór przeszkodził sukcesowi Niue

Oczarował go popularny obraz wspaniałego angielskiego melonika zajadającego się gorącymi, uwielbiającymi piłkę nożną chipsami podczas corocznego urlopu. Igrzyska Wspólnoty Narodów Masy trafiły na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Dalton Tajilaje zadebiutował w Glasgow 2014 i wrócił na Gold Coast 2018 – ale igrzyska w Birmingham były kamieniem milowym, ponieważ jego 14-letni syn Tukala również był w drużynie.

Ale wybór drużyny to mroczna opowieść o niesprawiedliwości, rozczarowaniu i bitwie sądowej na małej wyspie na Pacyfiku, która podzieliła jej sportową społeczność.

Uroczystości zostały zepsute, gdy naród zwrócił swój pierwszy w historii medal: brązowy dla boksera Duken Tutakito-Williams.

Czytaj więcej:
* Czy 2022 to naprawdę najbardziej udane Igrzyska Wspólnoty Narodów w Nowej Zelandii?
* W liczbach: dotychczasowa historia Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham
* Były burmistrz Wellington Mark Bloomsky i jego żona w Niue na Igrzyskach Wspólnoty Narodów

Na Coral Atoll, znanym jako Polinezja Rock i około 3000 kilometrów od Nowej Zelandii, znajduje się zielona kręgielnia.

Przez cały rok zawodnicy Niue Lawn Bowls Association ćwiczyli i trenowali w nadziei na utworzenie drużyny pod okiem byłego prezesa i zawodnika Des Hipy. Były burmistrz Wellington i przedstawiciel krajowy Mark Belmsky jest wiceprezydentem I co tydzień kosił trawnik – zaczął go kształtować tak, aby naśladował angielski trawnik, który rozjaśnia się znacznie szybciej niż nowozelandzkie zielenie.

Jako lokalny organ sportowy, federacja wybiera drużynę i ma nadzieję, że będzie opierać się na ostatnich sukcesach. Trzy lata temu na Igrzyskach Pacyfiku meloniki przyniosły do ​​domu swoje pierwsze złoto Niue, drużyna kobiet wygrała złoto i srebro, a mężczyźni zdobyli brąz.

Tukala „TK” Tagelagi i jego ojciec Dalton Tagelagi wchodzą w interakcję podczas meczu pomiędzy FC Niue i Team Scotland w drugim dniu Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham 2022.

Matthew Lewis / Getty Images

Tukala „TK” Tagelagi i jego ojciec Dalton Tagelagi wchodzą w interakcję podczas meczu pomiędzy FC Niue i Team Scotland w drugim dniu Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham 2022.

Spośród 15 sportowców, które Newey wyśle ​​na mecze, 10 będzie melonikami. Pozostali sportowcy — Tutakitwa Williams, trzech innych bokserów i sztangista — odpadli.

z Strzelanie wycofuje się z zawodówNadzieje na medale wiązano z drużyną kręgli. TK Tagelagi był wschodzącą gwiazdą – i gdyby został wybrany, byłby jednym z najmłodszych zawodników w rozgrywkach.

Ostatecznie, na początku kwietnia, lista 12 nazwisk została przesłana do narodowego organu sportowego – Niue Island Sports and Commonwealth Games Association (NISCGA) – z ostatecznym potwierdzeniem drużyny w maju.

Zmierzą się w Victoria Park w Leamington Spa, domu angielskich potraw.

Bokser Duken Tutakito-Williams zdobył swój pierwszy w historii medal dla Niue.

Alex Livesey / Getty Images

Bokser Duken Tutakito-Williams zdobył swój pierwszy w historii medal dla Niue.

Ale skład zespołu, który został ostatecznie wprowadzony na Igrzyska przez szefa kuchni Tony’ego Edwardsa i dyrektora generalnego zespołu Sydney Lowe, nie został określony przez Turf Association.

Pozostały tylko trzy z oryginalnej drużyny – Tajilaje, jego syn i zawodnik/trener Norman Mitmeti. Ku konsternacji związku, znalazła się w nim grupa graczy spoza Niue, takich jak Olivia Buckingham z Auckland.

Jest to ważne dla członków od momentu powstania klubu w 2013 roku – wcześniej sportowcy byli prawie w całości sprowadzeni z Nowej Zelandii.

„drużyna [picked by the association] To był dobry zespół, który dobrze radził sobie w meczach” – mówi Heba – „Trenowaliśmy ciężko i z zaangażowaniem. Niestety zignorowali wybraną przez nas drużynę. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło.

„Problem polegał na tym, że było tu trzech graczy, a także dwóch graczy z Nowej Zelandii. Nie grali razem wcześniej. Kręgle to sport, w którym trzeba mieć dynamikę zespołu. „

Był też szok, że Stan Tavato, który dotarł do finału Mistrzostw Świata, nie przeszedł.

Blumsky – który brał udział w igrzyskach 2018 na Gold Coast i był w tBrązowa trójka mężczyzn na Igrzyskach Pacyfiku – Mówi, że drużyna była zdruzgotana, że ​​straciła szansę na pójście na mecze. „Niektóre starsze kobiety zachorowały i dosłownie zamknęły się na kilka tygodni, ponieważ były takie smutne”.

Pierwotny zespół zawarł porozumienie. „Powiedzieli: »Wszyscy idziemy albo nie«” – mówi Blumsky. „Byli zjednoczeni. Zbudowali prawdziwą przyjaźń i trenują od dawna.”

Liga sprzeciwiła się, mówiąc, że niektóre typy nie kwalifikowały się do rywalizacji, ponieważ nie były członkami finansowymi Niue Lawn Bowls. Najpierw wysłali list do NISCGA, przedstawiając swoje zaangażowanie w drużynie Niue i podnosząc pytania dotyczące przejrzystości i pieniędzy zebranych na mundury i dwa zestawy naczyń dla każdego gracza.

Ich list wzywał do śledztwa, a po nim pojawiła się petycja podpisana przez 71 osób, głównie z różnych ikon sportu w Niue. Zażądała natychmiastowej rezygnacji szefa NISCGA Maru Talaji, Lowe i Edwardsa, który jest również byłym szefem policji.

NISCGA odpowiedział komentując Stowarzyszenie Grass Bowl. Trzy tygodnie przed wyjazdem sportowców do Birmingham bójka trafiła do Sądu Najwyższego.

Sportowcy nie mogli wygrać Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham.

Niue zespół

Sportowcy nie mogli wygrać Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham.

Mieszkańcy Niue 2000 są obywatelami Nowej Zelandii. Naród jest samorządny, ale Wellington zapewnia pomoc gospodarczą i administracyjną, a na żądanie pomaga w sprawach zagranicznych, obronności i bezpieczeństwie. Niue High Court może rozpatrywać sprawy karne, cywilne i lądowe, a główny sędzia, Craig Coxhead, ma siedzibę w Rotorua.

Coxhead zgodził się, że sprawa wymaga pilnego charakteru, zauważając w swoim wyroku, że reperkusje decyzji były dalekosiężne. „Niestety, wielu sportowców, którzy trenują i spodziewają się, że wybiorą się na nadchodzące Igrzyska Wspólnoty Narodów, to niewinne strony, na które ta decyzja prawdopodobnie wpłynie” – powiedział.

Powiedział, że spotkanie z ministrem sportu Sune Tongatulem nie rozwiązało „smutnego, rozczarowującego i szczerze wstydliwego” sporu. W rzeczywistości Tongatul odbył dwa spotkania w tej sprawie – najpierw ze Stowarzyszeniem Grass Bowl, a następnie ponownie z obiema stronami.

Olivia Buckingham podczas singla kobiet z Amy Pharaoh z Wielkiej Brytanii.

Nathan Stirk

Olivia Buckingham podczas singla kobiet z Amy Pharaoh z Wielkiej Brytanii.

Cockshead powiedział, że nie było kompromisu ze strony kierownictwa NISCGA – którzy przekroczyli uprawnienia konstytucji federacji – i zasugerował, że niektórzy wybrani sportowcy mogą nie kwalifikować się do igrzysk.

„Podstawowe zasady naturalnej sprawiedliwości zostały zignorowane” – powiedział. „Podstawowe procedury i procesy selekcji osób do rywalizacji w Birmingham 2022 zostały zaniedbane”.

Rozumiem, dlaczego World Bowls [Federation] Nie chcesz się angażować w tę sprawę. „Wybór osób niewykwalifikowanych według jasnych kryteriów wskazuje na bardzo słabe podejmowanie decyzji dotyczących wyborów i brak zrozumienia podstawowych kryteriów selekcji, a zatem wyraźnie brakowało dobrego procesu i dobrych procedur”.

Coxhead poprosił obie strony o współpracę w celu wypracowania wspólnie uzgodnionego zespołu.

Ale gdy minęły dni przed ich ucieczką, Stowarzyszenie Pastwiska wróciło do sądu. Heba powiedział, że zostali zmuszeni do wydania nakazu uniemożliwiającego NISCGA wysłanie zespołu, ponieważ Maru Talaji nie zastosował się do orzeczenia Prezesa Sądu.

Gdy dramat zaczął się w sądzie, Dalton spotkał się z Ardernem i sekretarz stanu Nanaią Mahuta w Wellington – jego pierwsza oficjalna dwustronna wizyta zagraniczna od czasu objęcia stanowiska premiera w czerwcu 2020 roku.

Jego rząd zmagał się również z pierwszym wybuchem Covid-19, który przybył samolotem z Nowej Zelandii po tym, jak Niue otworzyła swoje granice dla turystów.

Dalton Tajilaje podczas konferencji prasowej z premier Jacindą Ardern.

Robert Kuchnia / Rzeczy

Dalton Tajilaje podczas konferencji prasowej z premier Jacindą Ardern.

Cookshead odmówił. NISCGA argumentowało, że jest już za późno na uzyskanie akredytacji dla nowych graczy. Sędzia powiedział Sportowcy są „niewinnymi stronami” i nie należy im odmawiać możliwości rywalizacji.

Zauważył jednak również, że działania Talaji zagrażają szansom sportowców i „powinny budzić poważne obawy sportowców w Niue”.

Tagilajis i Mittimete złamali pakt członków i udali się do Birmingham.

Mecze zakończyły się we wtorek – a kręgielni nie udało się wygrać. Kolejny cios sprawił, że sztangista Giovanni Toyamata został zawieszony w zawodach przez Stowarzyszenie Igrzysk Wspólnoty Narodów w ciągu kilku dni po przybyciu do miasta Midlands za tasowanie.

Flagowi przewoźnicy Travis Tabatwetwa i Olivia Buckingham prowadzą Niue podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Wspólnoty Narodów Birmingham 2022 na stadionie Alexander.

Alex Davidson / Getty Images

Flagowi przewoźnicy Travis Tabatwetwa i Olivia Buckingham prowadzą Niue podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Wspólnoty Narodów Birmingham 2022 na stadionie Alexander.

Hipa pomógł stworzyć Bowls Club – aw następnym roku wszyscy oprócz jednego z członków drużyny Glasgow Commonwealth Games byli wyspiarzami. Heba i jego żona Chris startowali w Igrzyskach Wspólnoty Narodów Gold Coast 2018. Był także byłym prezesem NISCGA przez prawie 20 lat.

Mówi, że kontrowersje były frustrujące i że jest zdenerwowany sportowcami, którzy „nigdy nie mieli głosu, by wyrazić swoje rozczarowanie”.

Mówi, że skargi do organizatorów gier i World Bowls zostały „zignorowane”. „Jak możesz polegać na tych organizacjach, skoro nie przestrzegają zasad i konstytucji?”

Dyrektor regionalny World Bowls z Auckland, Brett O’Reilly, mówi, że liga „pozostała na uboczu”, ponieważ postrzegała spór jako problem lokalny. „Zaproponowaliśmy mediację, ponieważ widziałem, że jest impas, ale niestety Stowarzyszenie Lawn Bowls Association odrzuciło naszą ofertę”, mówi.

Dodaje jednak: „To bardzo jasne: federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów w każdym kraju ma ostatnie słowo w wyborze. To nie jest dwuznaczne”.

W ostatnich latach dania z trawy zyskały na popularności na całym Pacyfiku. Ale ograniczenia w podróży utrudniały szkolenie, mówi. Być może to było najmniejsze [competition for places] Od jakiegoś czasu jesteśmy na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, a to w dużej mierze dzięki Covidowi. Niektóre problemy z Niue wynikają z tego, że ludzie nie mogli podróżować” – mówi O’Reilly, przemawiając z Birmingham.

„Jedną z zalet gry w kręgle na Pacyfiku jest to, że masz przyzwoitą liczbę kręgli na wyspach, a następnie masz kręgle diaspory w innych krajach. Zebranie tych ludzi jako zespół nie jest nieistotnym wyzwaniem. „

Menedżer World Bowls, Brett O'Riley, planuje nowy turniej i Auckland Center, aby pomóc w budowaniu

dostarczony

Menedżer World Bowls, Brett O’Riley, planuje nowy turniej i Oakland Center, aby pomóc budować „pojemność i pojemność” na Pacyfiku.

World Bowls planują rozwiązać ten problem, organizując nowy regionalny turniej co dwa lata, Auckland Bowl Center, aby rozwijać ten sport i umożliwić sportowcom zbieranie się, aby trenować i rywalizować ze sobą.

„Odbyłem nieformalne rozmowy ze Stowarzyszeniem Igrzysk Wspólnoty Narodów, ponieważ zdecydowanie nie chcemy, aby to się powtórzyło” – mówi O’Riley, który jest również dyrektorem generalnym Stowarzyszenia Pracodawców i Producentów. „Ostatnią rzeczą, jaką chciałem zobaczyć, była różnica zdań, ponieważ ludzie, którzy cierpią najbardziej, to gracze”.

rzeczy Wielokrotnie próbował skontaktować się z Talagi, NISCGA i Team Niue. Wezwania i wiadomości nie zostały odesłane do Sauni Tongatule, który pełnił funkcję pełniącego obowiązki premiera pod nieobecność Tagilajiego.

W sobotę członkowie stowarzyszenia kręglarskiego spotkają się w swoim klubie jako okazja dla „bardzo dotkniętych meloników” do oczyszczenia powietrza, mówi Blumsky. Do udziału zostali zaproszeni Tagilaji i Mitymiti.

READ  Rugby: Helikopter Ritchiego McCawa ewakuowany z GODZone