Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

HSBC zawiesza dyrektora ds. inwestycji, który określił ostrzeżenia klimatyczne jako „ekstremalne” | Usługi bankowe

HSBC zawiesił jednego z głównych bankierów po tym, jak zacytował ostrzeżenia przed kryzysem klimatycznym jako „bezpodstawny” i „poważny” Podczas przemówienia na konferencji został później potępiony przez prezesa pożyczkodawcy.

Stuart Kirk, który był dyrektorem inwestycyjnym HSBC od lipca zeszłego roku, pozostanie zawieszony do czasu zakończenia przez bank wewnętrznego dochodzenia w tej sprawie.

HSBC znalazło się pod presją, by zwolnić Kirka po tym, jak wygłosił w Londynie prezentację zatytułowaną „Dlaczego inwestorzy nie muszą się martwić ryzykiem klimatycznym”, w której podkreślił niebezpieczeństwa związane z poważnymi powodziami i skarżył się, że musi spędzać czas „szukając coś, co wydarzy się w 20. lub 30. roku”.

HSBC odmówił skomentowania komentarza Kirka, który po raz pierwszy został zgłoszony przez Financial Times. Kirk nie odpowiadał na prośby o komentarz przesłane przez LinkedIn lub Twittera.

Kontrowersyjna prezentacja Kirka zawierała slajdy mówiące: „niepomocne, ostre, stronnicze, wyrachowane, przerażające ostrzeżenia są zawsze błędne”, jednocześnie odnosząc się do komentarzy wygłoszonych przez urzędników Organizacji Narodów Zjednoczonych i Banku Anglii, którzy próbowali alarmować o Global ogrzewanie. .

„Ludzie byli świetni w dostosowywaniu się do zmian, dostosowywaniu się do kryzysu klimatycznego i nadal będziemy to robić” – powiedział Kirk uczestnikom konferencji „Moral Money” zorganizowanej przez Financial Times w czwartek. „Kogo to obchodzi, jeśli? Miami Sześć metrów pod wodą w 100 lat? Amsterdam przez wieki był pod wodą ponad sześć metrów i jest to naprawdę piękne miejsce”.

Jego komentarze wywołały kontrowersje w zakresie public relations dla banku, który walczył o poprawę swoich ekologicznych referencji, pomimo obietnic osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

To skłoniło szefów, w tym dyrektora naczelnego HSBC Noela Quinna, do potępienia komentarzy Kirka, twierdząc, że nie odzwierciedlają one poglądów banku na kryzys klimatyczny.

READ  JPMorgan dołącza do Goldman Sachs w wycofywaniu się z Rosji | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

„Nie zgadzam się – w ogóle – z uwagami poczynionymi na szczycie FT Moral Money Summit w zeszłym tygodniu” Quinn powiedział w sobotnim poście na LinkedIn. „Nie jest to zgodne ze strategią HSBC i nie odzwierciedla poglądów wyższego kierownictwa HSBC ani HSBC Asset Management. Naszą ambicją jest bycie wiodącym bankiem wspierającym globalną gospodarkę w przejściu do zera netto”.

„Mamy dużo pracy do wykonania i jestem zdeterminowany, aby nasz zespół nie był rozpraszany komentarzami z zeszłego tygodnia” – dodał Quinn.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Aktywiści klimatyczni z zadowoleniem przyjęli komentarz Kirka, ale powiedzieli, że HSBC ma pytania, na które należy odpowiedzieć, na ile poglądy Kirka są znane lub popierane w banku.

„Kirk może być w drodze do wyjścia, ale to otwiera nową puszkę robaków dla HSBC”, powiedział Boo O’Sullivan, jeden z głównych orędowników naszej przyszłej kampanii. „Bank musi teraz wyjaśnić, w jaki sposób takie obraźliwe i nieprecyzyjne komentarze zostały podpisane, w jakim stopniu inni dyrektorzy wyższego szczebla podzielają poglądy Kirka i jaka kultura kultywowana przez HSBC pozwoliła przejść bez kwestionowania.

„Na większą skalę jest to kolejna plama na reputacji klimatycznej HSBC, którą ostatnio trudno było wypolerować” – powiedział O’Sullivan. „Inwestorzy, klienci i regulatorzy powinni kwestionować i analizować obietnice klimatyczne banku, w tym nadchodzącą politykę naftową i gazową, nie zapominając, że HSBC stoi przed potencjalnymi działaniami regulatorów w sprawie greenwashingu”.

Kirk, były redaktor Lex Column Financial Times, został mianowany szefem odpowiedzialnego inwestowania W lipcu 2021, co powierzyło mu kierowanie zespołem odpowiedzialnym za analizę ryzyk środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG), które mogą mieć wpływ na inwestycje ramienia zarządzającego aktywami. Jego zespół był również odpowiedzialny za pomoc w opracowywaniu nowych ekologicznych produktów dla klientów.