Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

HSBC kupuje brytyjską jednostkę Silicon Valley Bank za 1 GBP w ramach umowy ratunkowej

HSBC w poniedziałek zażegnał kryzys w brytyjskim sektorze technologicznym, ratując brytyjski oddział Silicon Valley Bank, zamykając niespodziewaną sprzedaż po całonocnych rozmowach prowadzonych przez Rishi Sunaka i Bank of England.

HSBC pojawił się z dnia na dzień jako wiodący oferent SVB UK, płacąc bankowi 1 funta. Dyrektor naczelny Noel Cowen był zaangażowany w gorączkowe negocjacje z brytyjskim premierem Sunakiem, który przebywa w USA na rozmowach o obronie.

Sprzedaż uszkodzonego banku była preferowaną opcją kanclerza Jeremy’ego Hunta, ponieważ pozwoliłoby to uniknąć konieczności przeprowadzenia przez rząd Wielkiej Brytanii poważnej interwencji w celu ochrony deponentów.

Hunt napisał na Twitterze o 7 rano: „Dziś rano rząd i Bank of England ułatwiły prywatną sprzedaż banku Doliny Krzemowej w Wielkiej Brytanii na rzecz HSBC. Depozyty będą chronione, bez wsparcia ze strony podatników.

„Powiedziałem wczoraj, że zajmiemy się naszym sektorem technologicznym i pilnie pracowaliśmy, aby dotrzymać tej obietnicy”.

Bank of England, który ostrzegł, że zamierza doprowadzić brytyjski bank do bankructwa po upadku jego spółki macierzystej, powiedział, że podjęto działania w celu „ustabilizowania SVB UK, zapewnienia ciągłości usług bankowych, zmniejszenia zakłóceń w brytyjskim sektorze technologicznym i wsparcia zaufanie do systemu finansowego”. „.

Kilka godzin po tym, jak amerykańskie organy regulacyjne zamknęły drugi bank, Signature Bank, Bank of England podkreślił: „Żadne inne brytyjskie banki nie są bezpośrednio dotknięte tymi środkami ani decyzją amerykańskiego banku macierzystego SVB UK. Szerszy brytyjski system bankowy pozostaje bezpieczny, solidne i dobrze napisane wielkimi literami”.

Upadek kalifornijskiego banku SVB, w następstwie napadu na bank z powodu obaw inwestorów o jego bilans, jest największą bankructwem amerykańskiego banku od 2008 roku.

Sunak, Hunt i sekretarz miasta Andrew Griffiths stanęli na czele nadzwyczajnej nocnej misji ratowania brytyjskiego ramienia SVB, podczas gdy gubernator Banku Anglii Andrew Bailey i Prudential Regulatory Authority Sam Woods byli zaangażowani.

READ  Airport Chaos - Mubasher: Kolejki i odwołania w dalszym ciągu

Jedna osoba poinformowana o kontrowersjach wokół przyszłości SVB UK powiedziała, że ​​był to proces „całkowicie konkurencyjny”, w którym kilka stron jest zainteresowanych przejęciem dotkniętego kryzysem banku.

Mówi się, że Sunak przebywający w Kalifornii na szczycie w sprawie obrony z przywódcami Stanów Zjednoczonych i Australii był „bardzo praktyczny” z dnia na dzień.

Quinn z HSBC powiedział: „To przejęcie ma doskonały strategiczny sens dla naszej działalności w Wielkiej Brytanii. Wzmacnia naszą franczyzę bankowości komercyjnej i zwiększa naszą zdolność do obsługi innowacyjnych i szybko rozwijających się firm, w tym w sektorach technologii i nauk przyrodniczych, w Wielkiej Brytanii i na arenie międzynarodowej”.

Hunt powiedział w niedzielę, że istniało „poważne ryzyko” dla firm technologicznych i nauk przyrodniczych, które korzystały z brytyjskiego banku SVB, a starsi założyciele ostrzegali przed „rzezią”, jeśli nie będą w stanie zapłacić pensji i rachunków w przyszłym tygodniu.

Rząd spędził weekend próbując sprzedać SVB UK, który ma 6,7 ​​miliarda funtów depozytów i 5,5 miliarda funtów pożyczek, i wprowadził program wsparcia dla firm z depozytami przechowywanymi u pożyczkodawcy. Amerykańskie organy regulacyjne poinformowały w niedzielę wieczorem, że amerykańscy deponenci SVB będą mieli dostęp do wszystkich swoich środków w poniedziałek.

Jeden z najlepszych oferentów był kupcem z Bliskiego Wschodu, powiedziało kilka osób zaznajomionych z próbami pośrednictwa w sprzedaży przez rząd Wielkiej Brytanii, co przypomina działania ratunkowe po kryzysie finansowym z 2008 roku.

Oferty złożyły również brytyjskie banki OakNorth i Bank of London, przy czym ten ostatni przewodzi konsorcjum grup private equity, według osób zaznajomionych ze sprawą.

Według osób znających bank, SVB UK ma 3300 klientów w Wielkiej Brytanii, w tym start-upy, firmy i fundusze venture capital, chociaż wielu z nich ma depozyty poniżej 85 000 funtów objęte przez FIS.

Zapytany, czy zagwarantuje 100 procent depozytów, Hunt powiedział Laurze Kuensberg z BBC: „Chcemy znaleźć sposób na zminimalizowanie – lub jeśli to możliwe – uniknięcie wszystkich strat dla tych niesamowicie obiecujących firm”.

READ  Udziały Meta-matki Facebooka rosną pomimo powolnego wzrostu przychodów

Sunak powtórzył twierdzenie BoE, że upadek brytyjskiego SVB nie stanowi „ryzyka zarażenia systemowego”.

Dodatkowe raporty autorstwa Stephena Morrisa, Evana Livingstona, Michaela O’Dwyera, Emmy Dunkley i Anjali Raval