Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hołd płynie dla Desmonda Tutu, południowoafrykańskiego działacza na rzecz równości

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa ogłosił, że Desmond Tutu, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla w RPA na rzecz sprawiedliwości rasowej oraz praw gejów i osób transpłciowych, a także emerytowany anglikański arcybiskup Kapsztadu, zmarł w niedzielę w wieku 90 lat.

Nieustępliwy wróg apartheidu – brutalny reżim ucisku czarnej większości w RPA – Toto pracował niestrudzenie, choć bez użycia przemocy, na swój upadek.

Arcybiskup Desmond Tutu jest na zdjęciu podczas wizyty w Kapsztadzie w RPA w 2015 roku z księciem Harrym.

Obrazy Getty

Arcybiskup Desmond Tutu jest na zdjęciu podczas wizyty w Kapsztadzie w RPA w 2015 roku z księciem Harrym.

Ten wygadany, wokalny duchowny używał swojej ambony jako pierwszego czarnoskórego biskupa Johannesburga, a później arcybiskupa Kapsztadu, a także częstych publicznych demonstracji, aby stymulować Opinia publiczna przeciwko nierówności rasowej Czy w domu, czy na całym świecie.

Ramaphosa powiedział w oświadczeniu, że śmierć Toto w niedzielę „jest kolejnym aktem żałoby w pożegnaniu naszego narodu z pokoleniem wybitnych mieszkańców Afryki Południowej, którzy odziedziczyli naszą wyzwoloną RPA”.

„Od chodników ruchu oporu w RPA po ambony wielkich światowych katedr i domów modlitwy oraz prestiżową rezydencję, w której odbywa się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, Arch wyróżnił się jako niesekciarski i inkluzywny orędownik uniwersalnych praw człowieka. ”

Czytaj więcej:
* Śmierć ostatniego prezydenta reżimu apartheidu w RPA, F.W. de clerk
* Prezydent RPA mówi, że koronawirus uwydatnił poważne nierówności w jego kraju
* Książę Harry, Meghan i mały Archie spotykają arcybiskupa Desmonda Tutu

Urodzony 7 października 1931 r. w Klerksdorp, mieście na zachód od Johannesburga, Desmond Mpelo Tutu został nauczycielem, zanim w 1958 r. wstąpił do Kolegium Teologicznego św. Piotra w Rosenville, aby kształcić się na kapłana. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku, a sześć lat później został kapelanem na Uniwersytecie w Fort Hare. Przeniósł się do małego królestwa Lesotho w Afryce Południowej, a następnie ponownie przeniósł się do Wielkiej Brytanii, a Toto wrócił do swojej ojczyzny w 1975 roku.

Został biskupem Lesotho, przewodniczącym Rady Kościołów w Afryce Południowej, aw 1986 roku został pierwszym czarnoskórym anglikańskim arcybiskupem Kapsztadu.

Były prezydent RPA Nelson Mandela, z prawej, z arcybiskupem Desmondem Tutu, z lewej, w Johannesburgu w 2008 r.

AP

Były prezydent RPA Nelson Mandela, z prawej, z arcybiskupem Desmondem Tutu, z lewej, w Johannesburgu w 2008 r.

Toto został aresztowany w 1980 roku za udział w proteście, po którym po raz pierwszy skonfiskowano jego paszport. Zabierał go z powrotem na podróże do Stanów Zjednoczonych i Europy, gdzie prowadził rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ, papieżem i innymi przywódcami kościelnymi.

Wyrazy uznania napłynęły do ​​Toto po ogłoszeniu jego śmierci.

Brytyjska królowa Elżbieta II powiedziała w niedzielę, że jest „głęboko zasmucona”, nazywając Tutu „człowiekiem, który był niestrudzonym obrońcą praw człowieka w Afryce Południowej i na całym świecie”.

„Z zainteresowaniem pamiętam moje spotkania z nim, jego ciepło i poczucie humoru” – powiedziała w oświadczeniu, dodając, że jego śmierć „odczują ludy RPA, a także wiele osób w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz w całej Rzeczypospolitej, gdzie cieszył się wielkim szacunkiem i szacunkiem”.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział: „Odejście arcybiskupa Desmonda Tutu (znanego zawsze jako Arch) jest wiadomością, którą otrzymujemy z głębokim smutkiem – ale także z głęboką wdzięcznością, gdy zastanawiamy się nad jego życiem”. Miłość Archa zmieniła życie polityków, księży, mieszczan i światowych przywódców. Świat jest inny z powodu tego faceta”.

Shenila Mohamed, dyrektor wykonawczy Amnesty International South Africa, powiedziała, że ​​Toto pozostawił po sobie długą spuściznę aktywizmu. „Nigdy nie bał się wzywać osób łamiących prawa człowieka, bez względu na to, kim są, a jego dziedzictwo musi być uhonorowane poprzez kontynuowanie jego pracy na rzecz zapewnienia wszystkim równości”.

Fundacja Nelsona Mandeli powiedziała, że ​​śmierć Tutu była „niezliczona”.

„Był większy niż życie, a dla wielu w RPA i na całym świecie jego życie było błogosławieństwem. Jego wkład w walkę z niesprawiedliwością, zarówno lokalnie, jak i globalnie, dorównuje tylko głębią jego myślenia o tworzeniu wyzwalającej przyszłości dla społeczeństw ludzkich”.

Dr Bernice King, najmłodsza córka wielebnego Martina Luthera Kinga, Jr., powiedziała: „Z przykrością dowiaduję się o odejściu światowego mędrca, przywódcy praw człowieka i potężnego pielgrzyma na ziemi. … wielkiego i wpływowego starszego jest teraz nieśmiertelnym przodkiem. A my jesteśmy lepsi, ponieważ on tu był.

READ  Brisbane zagłosowało na gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2032