Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Grupa praw bada włamanie polskiego senatora za pomocą oprogramowania szpiegującego

WARSZAWA, Polska (AP) – Amnesty International poinformowała w czwartek, że niezależnie potwierdziła, że ​​do włamań wykorzystano potężne oprogramowanie szpiegowskie izraelskiej firmy NSO Group zajmującej się oprogramowaniem do nadzoru. Senator Polski Kilkakrotnie w 2019 roku, kiedy prowadził opozycyjną kampanię wyborczą do parlamentu.

Associated Press poinformowała w zeszłym miesiącu, że Citizen Lab, grupa monitorująca internet na Uniwersytecie w Toronto, odkryła, że ​​senator, Krzysztof Brejza i Dwóch innych krytyków polskiego rządu Został zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus firmy NSO.

Ujawniono dziesiątki głośnych przypadków nadużycia Pegaza Od 2015 roku wielu z nich było zatrudnionych przez globalne konsorcjum medialne w zeszłym roku, przy czym szkodliwe oprogramowanie NSO Group było wykorzystywane do podsłuchiwania dziennikarzy, polityków, dyplomatów, prawników i obrońców praw człowieka od Bliskiego Wschodu po Meksyk.

Polskie hacki są szczególnie rażące, ponieważ nie miały miejsca w represyjnym autorytaryzmie, ale w państwie członkowskim UE.

Odkrycia te wstrząsnęły Polską, przyniosły porównania do skandalu Watergate w latach 70. w Stanach Zjednoczonych i wywołały wezwania do śledztwa i odpowiedzialności. Chociaż ani Citizen Lab, ani Amnesty International nie zidentyfikowały, kto stał za włamaniem, wszystkie ofiary obwiniają prawicową, rządzącą polską partię Prawo i Sprawiedliwość.

Liderzy prawa i sprawiedliwości zaprzeczali wiedzy o hakerach, czasami wyśmiewając zgłoszone ustalenia, jednocześnie odmawiając wszczęcia śledztwa.

NSO Group nie identyfikuje swoich klientów, ale twierdzi, że sprzedaje Pegasusa rządom tylko w celu zwalczania terroryzmu i innych poważnych przestępstw. Oprogramowanie szpiegowskie pozwala operatorom przenosić wszystko, od wiadomości błyskawicznych i kontaktów po zdjęcia, a także zamieniać mikrofony i kamery w gadżety szpiegowskie działające w czasie rzeczywistym.

Premier Polski Mateusz Morawiecki nazwał ustalenia Citizen Lab-AP „fałszywymi wiadomościami” i zasugerował, że szpiegostwo mogło przeprowadzić obcy wywiad – pomysł odrzucony przez krytyków, którzy stwierdzili, że żaden inny rząd nie byłby zainteresowany trzema polskimi celami.

READ  Belgian Days, SnowFest i 7 innych lipcowych festiwali w pobliżu Green Bay

„Gdyby (przywódcy polskiego rządu) naprawdę myśleli, że może to być dzieło służby zagranicznej, byłoby szczytem nieodpowiedzialności, aby nie przeprowadzać dochodzenia” – powiedział John Scott Railton, starszy badacz w Citizen Lab.

W zeszłym miesiącu Citizen Lab zdecydował, że telefon senatora z Pegasusem został włamany 33 razy w 2019 r., głównie podczas gdy Brejza prowadził kampanię opozycyjną mającą na celu obalenie rządu opartego na prawie i sprawiedliwości.

Wiadomości tekstowe skradzione z telefonu Barizy i nadawane w telewizji kontrolowanej przez państwo w ramach kampanii oszczerstw zostały zmodyfikowane w gorączce wyścigu, który rządząca partia populistyczna ledwo wygrała. Bariza porównał te środki do taktyki stosowanej w Rosji wobec krytyka Kremla i lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Doncha O’Serbhill, ekspert z laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International, powiedział, że potwierdził odkrycie Citizen Lab po otrzymaniu wstępnych kopii zapasowych telefonu Brejzy od kanadyjskich naukowców. AI wykorzystuje niezależnie opracowane narzędzia i metody do analizy kryminalistycznej.

Brigza powiedział agencji Associated Press, że jego zdaniem prawdziwymi ofiarami włamań są polscy wyborcy, którzy „oszukiwali” prawo i sprawiedliwość i zostali „pozbawieni prawa do uczciwych wyborów”.

Pozostałymi dwoma polskimi celami potwierdzonymi przez Citizen Lab są Roman Jertic, prawnik reprezentujący polityków opozycji w wielu politycznie drażliwych sprawach, oraz Ewa Wrzyczyk, niezależna prokurator generalna.

Wrzosek oficjalnie zwróciła się w zeszłym miesiącu do warszawskiej prokuratury o zbadanie jej włamania do telefonu. Urząd odmówił, uzasadniając swoją decyzję tym, że Warzozyk odmówił wydania jej telefonu.

Powiedziała, że ​​nie zrezygnowała z telefonu, bo nie ufała prokuraturze i chciała uczestniczyć w ocenie urządzenia. „To moje prawo zgodnie z prawem” – powiedział Wrosucek Associated Press.

W listopadzie izraelska gazeta finansowa Calcalist poinformowała, że ​​izraelskie Ministerstwo Obrony znacznie ograniczyło listę krajów, do których można eksportować izraelskie oprogramowanie szpiegowskie. Gazeta nie wspomniała, że ​​Polska była jednym z krajów usuniętych z listy, ale nie znalazła się wśród krajów zatwierdzonych w raporcie.

READ  `` Tajemnicze zwierzę bez głowy '' na drzewie wywołuje w Polsce przerażenie, okazuje się `` rogalikiem ''

Węgry, kolejny członek Unii Europejskiej, w którym potwierdzono, że Pegasus Grupy NSO jest używany przeciwko osobom nie będącym przestępcami, również nie znalazły się na krótkiej liście.

Ministerstwo Obrony Izraela stwierdziło, że raport Calcalista jest niedokładny, nie wchodząc w szczegóły.

____

Do raportu przyczynili się Joseph Federman z Jerozolimy i Frank Bajak z Bostonu.