Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Greta Thunberg: Rok, aby zmienić świat: więcej nauki, mniej szwedzkich nastolatków

ponowne rozważenie: “Ludzie mówią o mnie wiele rzeczy – że jestem niegrzeczny, idiota. Ale z powodów, których nie rozumiem, wszyscy słuchają, kiedy mówię. Nie chcę tego, chcę, żebyś słuchał nauka.”

Tak, ten trzyczęściowy dokument BBC można nazwać Greta Thunberg: Rok zmiany świata, Ale tak naprawdę nie jest to pokaz nagich kości ani intymne spojrzenie na życie najsłynniejszego działacza na rzecz klimatu na świecie. Jeśli tak, to idź Sprawdź w zeszłym roku jestem Greta W DocPlay lub iTunes.

Zamiast tego odczuwa to David Attenborough, szwedzka nastolatka i jej ojciec, którzy po rocznej przerwie od tradycyjnej edukacji są świadkami przykładów globalnego ocieplenia z pierwszej ręki, w towarzystwie naukowców z tak różnych dyscyplin, jak biologia morska i klimatologia.

To oni tworzą scenariusze pełne śmierci i przerażających i przerażających statystyk. Do końca stulecia poziom mórz wzrośnie o metr, 90 procent światowych raf koralowych umrze z powodu zakwaszenia oceanów, a pięć z najgorszych odnotowanych w historii pożarów w Kalifornii miało miejsce w 2020 roku.

Czytaj więcej:
* Greta Thunberg o kiwi aktywistach klimatycznych, blokadach i Donaldzie Trumpie
* Anna Greta: Dlaczego ten dokument Thunberga nie dotyczy zmian klimatycznych
* Greta Thunberg uderza w elity klimatyczne Davos, gdy Donald Trump wchodzi na scenę
* Rodzice Grety Thunberg byli przeciwni jej aktywizmowi klimatycznemu
* Jeremy Clarkson atakuje aktywistkę Gretę Thunberg: „Ona jest szalona i niebezpieczna”
* Greta Thunberg: „Nienawidzący” powiedzą wszystko, aby uniknąć działań w sprawie zmian klimatycznych
* Nie myli się tylko dlatego, że Greta Thunberg ma 16 lat

Trasa trasy Grety i Svante nie do końca podąża tą samą ścieżką, którą podążali brytyjscy podróżnicy, tacy jak Whitehols czy Walsh, przez pokolenia. W odcinku otwierającym, są wizyty w ognisku chrząszczy sosnowych w kanadyjskim Parku Narodowym Jasper, nieszczęsnym lodowcu Athabasca i tym, co pozostało z zniszczonego przez ogień raju w Kalifornii.

READ  Badanie pokazuje, jak bardzo cieszymy się, że cię widzimy: nasze mózgi reagują emocjonalnie na twarze, które znajdujemy w nieożywionych

To ostatnie jest szczególnie otrzeźwiającym doświadczeniem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu przerażające sceny, w których mieszkańcy próbują uciec przed pożarem pojazdów. Potem prezydent Trump obwinił „niewłaściwe zarządzanie lasami”, a Greta (i prawie wszyscy, którzy przeżyli to doświadczenie) uczyli się lepiej.

Rok zmieniania świata świetnie prezentuje Gretę Thunberg jako całkowicie racjonalną – a nie skrajną ambiwalencję, w którą mogą wierzyć niektórzy politycy i teoretycy spiskowi.

Pablo Blazquez Dominguez / Getty Images

Rok zmieniania świata świetnie prezentuje Gretę Thunberg jako całkowicie racjonalną – a nie skrajną ambiwalencję, w którą mogą wierzyć niektórzy politycy i teoretycy spiskowi.

Poza jej wyraźnym poparciem, że nadzieję (uniknięcia najgorszych skutków zmian klimatu) można osiągnąć tylko poprzez działanie, Rok, aby zmienić świat Wykonuje również świetną robotę, przedstawiając Thunberg jako całkowicie rozsądną – a nie ostrą tyradę, jaką mogą sądzić niektórzy politycy i teoretycy spiskowi.

„Nie jestem zrzędliwą nastolatką krzyczącą na przywódców” – zapewnia, delikatnie wzmocniona swoimi strzałami, ale stanowczo przypominająca rządzącym o ich obowiązkach wobec planety i obywateli.

„To nie są opinie ani poglądy polityczne”, powiedziała na telewizyjnej konferencji COP25 w Madrycie w Hiszpanii, po poinformowaniu ich o kryzysie, przed którym stoi Ziemia, „to najlepsza obecnie dostępna nauka”.

Natychmiast po tym obwiniała globalne firmy za „inteligentną księgowość i kreatywny PR”, które po prostu maskowały fakt, że „nic nie zostało zrobione” w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko. .

Samo dotarcie na tę konferencję okazało się dla Thunberga i Pa ciężką męką. Kiedy przyleciała z Chile, musieli zmienić plany i szybko znaleźć łódź (latanie było nieprzyjazną opcją, na którą nie mogła sobie pozwolić), którą mogłaby przepłynąć przez Atlantyk.

Duża część Paradise w Kalifornii, w tym lokalny park RV, została zniszczona przez pożary w 2018 roku.

dostarczony

Duża część Paradise w Kalifornii, w tym lokalny park RV, została zniszczona przez pożary w 2018 roku.

W miarę rozwoju serii był to dopiero początek szarpnięć w pracach, które zepsuły jej 12-miesięczny projekt (Thunberg przyznaje, że pojechali tylko do około jednej czwartej pierwotnie planowanych miejsc). Seria wydarzeń, które sprawiły, że zaczęła się zastanawiać: „Jak mogę przekonać świat, w którym tkwi jeden kryzys, by w pełni zareagował na inny?”

Nie ma wątpliwości, że obecna pandemia zwiększyła wyzwanie, jakim jest przekonanie ludzi, że przed naszym gatunkiem i naszym domem stoją większe problemy, ale ta seria, z jej jasnym i sprytnie opowiedzianym, koncentruje się na przesłaniu, a nie na posłańcu (nawet jeśli jest kimś tak charyzmatycznym, jak ona wyraźnie jest) To na pewno pomoże.

Greta Thunberg: Rok zmiany świata Teraz dostępne do streamowania w TVNZ OnDemand.