Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka brytyjska „opróżnia się”, gdy księgi zamówień wysychają po pandemii | Wzrost gospodarczy (PKB)

Rozpoczęła się brytyjska gospodarka „biegnij na pusty” Najnowszy obraz sektora prywatnego pokazał, że skoro portfele zamówień wyczerpują się po pandemii, najwyższa od 40 lat stopa inflacji wpływa na zaufanie.

Szybkie szacunki wyników gospodarki w czerwcu pokazały, że optymizm biznesowy jest najniższy od pierwszych miesięcy pandemii Covid wiosną 2020 roku i największy od roku spadek wolumenu nowych zamówień.

Comiesięczne badanie menedżerów zakupów przeprowadzone przez S&P i Chartered Institute of Purchasing and Supply (Cips) wykazało, że ogólna aktywność biznesowa w sektorach usług i produkcji pozostała na niezmienionym poziomie od 15 miesięcy, wynoszącym 53,1 osiągniętym w maju.

Odczyt powyżej 50 wskazuje, że aktywność sektora prywatnego rośnie, podczas gdy odczyt poniżej 50 wskazuje na kurczenie się.

Popyt na pracę pozostał silny pomimo słabego wzrostu liczby nowych przedsiębiorstw, a tworzenie miejsc pracy osiągnęło najwyższy poziom od trzech miesięcy.

Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w S&P Global Market Intelligence, powiedział: „Gospodarka zaczyna wyglądać na pustkę. Obecny wzrost biznesu jest wspierany przez zamówienia złożone w poprzednich miesiącach, ponieważ firmy zgłaszały prawie zatrzymanie popytu.

„Producenci w szczególności zmagają się z niższymi zamówieniami, zwłaszcza na eksport, a sektor usług już widzi oznaki niedawnego zrywu wzrostu od stłumionego popytu pandemicznego do odwrotnego trendu przy rosnących kosztach życia”.

W międzyczasie, miesięczne badanie wydatków na głównych ulicach, przeprowadzone przez Bank Centralny Iraku, wykazało, że obchody platynowego jubileuszu królowej nie przyczyniły się do zwiększenia fortun zmagających się z problemami brytyjskich detalistów, ponieważ rosnące koszty utrzymania zmniejszyły siłę nabywczą. W czerwcu sprzedaż detaliczna spadła o trzeci miesiąc, a detaliści spodziewali się kolejnego trudnego miesiąca w lipcu.

Chociaż badanie handlu dystrybucją przeprowadzone przez EO nie obejmowało wydatków w barach i restauracjach w weekend bankowy, oderwane obrazy gospodarki dostarczyły dalszych dowodów na to, że w Wielkiej Brytanii kryzys kosztów utrzymania się poniósł.

READ  Epidemia na Wall Street powoduje wyższe poziomy… nagród | Wynagrodzenia i premie dla kadry kierowniczej

Kontrola stanu handlu detalicznego przeprowadzona przez CBI nastąpiła po komentarzach ustępującego szefa organizacji, Lorda Karana Pelimurii, zamieszczonych w „Daily Telegraph”, w których powiedział, że Wielka Brytania „zdecydowanie” wchodzi w recesję.

Ben Jones, ekonomista CBI, powiedział: „Wielkość sprzedaży detalicznej ma problemy, ponieważ wysoka inflacja niszczy budżety konsumentów.Wydaje się, że presja na dochody gospodarstw domowych zrównoważyła wszelki wzrost aktywności po obchodach platynowego jubileuszu banku na początku tego miesiąca.

„Istnieją również wyraźniejsze oznaki, że spadek wydatków konsumenckich zaczyna rozprzestrzeniać się w szerszym sektorze dystrybucji, a hurtownicy widzą w tym miesiącu 14-miesięczny okres silnego wzrostu sprzedaży”.

Roczna stopa inflacji wzrosła do 9,1% W maju szybkie szacunki wyników gospodarki w czerwcu przeprowadzone przez S&P/Cips wskazywały na najniższy poziom optymizmu biznesowego od pierwszych miesięcy pandemii wiosną 2020 r. oraz największy od roku spadek wolumenu nowych zamówień.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Podobny wskaźnik PMI dla strefy euro wykazał silniejsze spowolnienie niż w Wielkiej Brytanii, gdzie złożony wskaźnik usług i produkcji spadł z 54,8 do 51,9 w czerwcu. Z wyjątkiem miesięcy, w których dotknęły blokady wywołane pandemią, Williamson powiedział, że spadek był najbardziej gwałtowny od czasu globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Powiedział, że zaufanie przedsiębiorców do Wielkiej Brytanii spadło do poziomu, który wcześniej sygnalizował zbliżającą się recesję. „Słabość w szerokim strumieniu danych gospodarczych jak dotąd w drugim kwartale wskazuje na spadek PKB, który prognozujące dane PMI nabierze tempa w trzecim kwartale”.