Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Geolodzy odkrywają „skarbnicę” tropów dinozaurów w Polsce | Historia Aktualności

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów, reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że prawdopodobnie znajdą więcej.

W Polsce odnaleziono setki śladów dinozaurów, tak dobrze zachowanych, że widać nawet łuskowatą skórę, co daje wgląd w złożony ekosystem sprzed około 200 milionów lat – twierdzą geolodzy.

Opisane przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy jako „skarbiec”, skamieniałe ślady i kości znaleziono w odkrywkowej kopalni gliny w Borkowicach, 130 km (80 mil) na południe od Warszawy.

„W śladach pozostawionych przez dinozaury można odczytać ich zachowanie i zwyczaje… mamy ślady pozostawione przez dinozaury biegające, pływające, odpoczywające i siedzące” – powiedział geolog Grzegorz Niedźwiedzki.

Największe odciski łap mięsożernych dinozaurów mają 40 cm (15,7 cala) długości i w wielu przypadkach skórę można zobaczyć szczegółowo.

„Aby taki stan zachowania był możliwy, w krótkim czasie musiała nastąpić bardzo szczególna sekwencja wydarzeń” – powiedział w oświadczeniu geolog Grzegorz Pieńkowski.

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że prawdopodobnie znajdą więcej.

„W tej chwili w naszej Borkowickiej kolekcji mamy już kilkaset odcisków stóp i kości. Jednak nie wydaje się, że wkrótce będziemy mieli kilka tysięcy takich próbek ”- powiedział Pieńkowski.

Odkryli również fragmenty kości zwierząt i ryb.

READ  Holandia, Polska krótko wygrywa Billy Jean King Cup w fazie playoff