Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gdy padał śnieg, bracia syryjscy aresztowani w pobliżu granicy polsko-białoruskiej

Gdy padał śnieg, bracia syryjscy aresztowani w pobliżu granicy polsko-białoruskiej

Syryjscy strażnicy graniczni zatrzymali rodzeństwo, które we wtorek przyjechało do Polski z Białorusi w pobliżu miasta Symyatkze, gdy pierwszy zimowy śnieg spadł na lasy wokół granicy.

Brat, 24 lata, i jego 28-letnia siostra, którzy nie chcieli zostać zidentyfikowani, byli wśród tysięcy migrantów, którzy przybyli na Białoruś w nadziei na przedostanie się do Unii Europejskiej.

Unia Europejska twierdzi, że Mińsk zaaranżował kryzys migracyjny na swojej wschodniej granicy w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Brukselę. Białoruś wielokrotnie temu zaprzeczała.

„Chcemy po prostu ciepłego miejsca do siedzenia” – powiedział brat Reuterowi, ukrywając się wraz z siostrą pod przykrytym śniegiem drzewem w lesie. „Jest tak zimno… gdybyśmy wiedzieli, że tak będzie, nie zrobilibyśmy tego” – powiedziała siostra.

Aktywiści owinęli migrantów kocami, próbując uchronić ich przed zimnem.

Bracia z Damaszku powiedzieli, że opuścili Syrię 9 listopada i wkroczyli do Polski dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia, po tym, jak zostali odepchnięci przez białoruskich oficerów. On pracował jako inżynier mechanik w domu, a ona była artystką. Brat, były harcerz, powiedział, że użył kompasu zamiast telefonu komórkowego, aby znaleźć drogę do UE, aby uniknąć śledzenia. Powiedział, że mają wystarczające zapasy żywności, ale za mało wody.

„Uniknęliśmy epidemii w nadziei na lepsze życie i to wszystko” – powiedział.

Aktywiści powiedzieli, że pomogli rodzeństwu rozpocząć procedurę azylową w Unii Europejskiej.

Polska spotkała się z krytyką obrońców praw człowieka za odsyłanie migrantów na Białoruś bez umożliwienia im ubiegania się o ochronę międzynarodową.

Warszawa mówi, że Białoruś powinna zająć się migrantami, ponieważ są legalni na jej terytorium, a polskie oferty pomocy humanitarnej zostały odrzucone.

READ  Dlaczego marketing wielokulturowy jest ważny? | Muszę mieć! | Otwórz mikrofon