Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Funt szterling spada, gdy deficyt Wielkiej Brytanii rośnie do 20 miliardów funtów przed budżetem kanclerza

Funt szterling spada, gdy deficyt Wielkiej Brytanii rośnie do 20 miliardów funtów przed budżetem kanclerza

Zadłużenie publiczne skoczyło we wrześniu, podkreślając obciążenie finansów publicznych jeszcze przed katastrofalnymi planami fiskalnymi Liz Truss dotyczącymi cięć podatków.

W ostatnim zestawie liczb, zanim kanclerz Jeremy Hunt przedstawił nowy plan podatków i wydatków, Urząd Statystyczny (ONS) powiedział, że rząd pożyczył w zeszłym miesiącu 20 miliardów funtów, aby wypełnić lukę między dochodami podatkowymi a wydatkami publicznymi.

Była to druga co do wielkości liczba pożyczek we wrześniu od rozpoczęcia miesięcznych rekordów w 1993 roku, a przekroczyła ją jedynie kwota pożyczona podczas pandemii.

Jest to również o 5,2 miliarda funtów więcej niż Urząd ds. Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), rządowy organ nadzorujący podatki i wydatki, prognozowany w marcu.

Finanse publiczne znalazły się w centrum uwagi w ostatnich tygodniach po tym, jak Truss ujawniła ogromny pakiet niefinansowanych obniżek podatków, wywołując zamieszanie na rynku, ponieważ inwestorzy martwili się wpływem na dług Wielkiej Brytanii.

Nawet po tym, jak nowy doradca Jeremy Hunt porzucił większość środków, nadal musi znaleźć dziesiątki miliardów oszczędności, aby wypełnić lukę.

Osobne dane z dzisiejszego ranka pokazały, że sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu bardziej niż oczekiwano, wzbudzając obawy o nadchodzącą recesję.

Według National Statistics, sprzedaż detaliczna spadła w zeszłym miesiącu o 1,4 proc.

Funt zwiększył straty po ponurych raportach, spadając o 0,5% w stosunku do dolara do 1,1178 USD.

Przeczytaj najnowsze aktualizacje poniżej

READ  Koszty pożyczek rządowych osiągnęły najwyższy poziom od 20 lat po tym, jak Bank Anglii potwierdził, że skup obligacji zakończy się w piątek | Wiadomości biznesowe