Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Free to Fame — nieopowiedziana historia słynnego Volkswagena Van Boba Dylana | Boba Dylana

NGreenwich Village w Yorku od dawna przyciąga obcokrajowców, artystów i poetów. W 1963 roku Bob Dylan był jednym z tych dzieciaków, dzieciaka z Minnesoty, który wyczuł przyciąganie do wioski, jej kawiarni i klubów nocnych, w których młodzi gitarzyści knują swoje życie – wraz ze sklepami mięsnymi, piekarniami i innymi starymi wiejskimi sklepami. – Jako nowa kontrkultura pękła bańka.

Dylan miał 21 lat, kiedy Don Hoonstein, wspaniały fotograf Columbia Records, wszedł na trzecie piętro przy 161 West Fourth Street w zimny lutowy dzień tego roku, aby zrobić kilka zdjęć do swojego drugiego albumu Boba Dylana, The Freewheelin’ Bob. Dylan . W maju kończy 60 lat. Okładka przedstawia piosenkarkę z ówczesnym chłopakiem Suze Rotolo, którzy trzymają się mocno za ręce, gdy szli zaśnieżoną Jones Street przed swoim mieszkaniem. Po lewej stronie zdjęcia zaparkowany niebieski Volkswagen – model nazywany wówczas „split” ze względu na dwuczęściową przednią szybę. Nie możesz tego przegapić.

Furgonetka Volkswagena z 1963 r., W której Jack Ubaldi zastąpił furgonetkę Dylana z kapturem, zbudowaną w 1961 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Ubaldi

Od tego czasu stał się jednym z największych kultowych pojazdów w kulturze popularnej. Wiele lat po wydaniu albumu fani Dylana udali się na pielgrzymkę do St. John’s, aby odtworzyć pozę do własnej sesji zdjęciowej, a Cameron Crowe naśladował okładkę Freewheelin’ Toma Cruise’a i Penelope Cruz, w tym niebieskiego Volkswagena, w swoim filmie Vanilla Sky z 2001 roku.

„Cały obraz mówi wiele o klimacie tamtych czasów. A Volkswagen stał się wówczas ikoną kultury” – Lucinda Williams, zdobywczyni nagrody Grammy, piosenkarka i autorka tekstów, która określa siebie jako „fankę i uczennicę Boba Dylana”. mówi przez telefon z Nashville. „Miałem volkswagena, kiedy zacząłem samotnie podróżować po kraju. Okładka Kiedy Dylan jest na ulicy w Nowym Jorku, jak w Freewheelin’, cofa czas. Wygląda na to, że jest jednym z nas. ta sytuacja.”

Córka Hoensteina, Tina Cornell, mówi mi, że Volkswageny są kluczowym elementem tego obrazu: „Fakt, że stoją na środku drogi w zimny dzień, ale nie są zapakowane, oddaje ducha swobodnej jazdy – wraz z autobus.”

Nigdy wcześniej o tym nie informowano, ale właścicielem tej furgonetki Volkswagena był Jack Ubaldi, który używał jej w swoim sklepie Florence Prime Meat Market przy 5 Jones Street. Ubaldi urodził się we Włoszech i przybył do Nowego Jorku wraz z rodziną, gdy miał siedem lat. Jego sklep mięsny był jednym z tych podstawowych artykułów w wiosce – otworzył go w 1936 roku i oprócz służby w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej, prowadził go do 1975 roku, kiedy to sprzedał go jednemu ze swoich pracowników.

Przez lata klientami sklepu, który jest nadal otwarty, byli Jacqueline Kennedy Onassis, aktorka Lily Tomlin, były burmistrz Ed Koch i dramaturg Edward Albee. Syn Jacka, Rich Ubaldi, lat 75, pomagał ojcu w sklepie tej zimy 1963 roku. Częścią jego pracy było „albo stawianie dziesięciocentówki przy ladzie, albo informowanie go, że jest na znaku drogowym i że musi przestawić ciężarówkę na drugą stronę”. ulica.” „. Rich uważa, że ​​jego ojciec, który zmarł w 2001 roku, nie wiedział o okładce albumu. „Kochał muzykę klasyczną” — mówi Rich, który obecnie mieszka w Wirginii. „Nie znał Dylana z Adama i Ewy, na pewno nie w 1963 roku. Włączył stację z muzyką klasyczną WQXR i puszczał ją przez cały dzień w sklepie”.

Jack Ubaldi szarpie struny na gitarze syna Gossa - nie umiał grać - od początku do połowy lat 60-tych.
Jack Ubaldi szarpie struny na gitarze syna Gossa – nie umiał grać – od początku do połowy lat 60-tych. Zdjęcie: dzięki uprzejmości rodziny Ubaldi.

W tamtych czasach Rich miał zespół, który on i jego koledzy nazwali Wildwoods. Grali w kurortach „Borscht Belt” w górach Catskill, a także na weselach, bar micwach i balach maturalnych, z coverami popowych piosenek – ale bez Dylana. „Na imprezach puszczaliśmy muzykę taneczną. Nie można zamienić piosenki Dylana w muzykę taneczną” – mówi Rich. Ale w swoim czasie skonfrontowali się z Dylanem: „Znałem wystarczająco dużo gitary, że mogłem zagrać przynajmniej niektóre z wczesnych rzeczy: Blowin 'in the Wind, nie myśl dwa razy, wszystko w porządku. Nie takie skomplikowane.

Przez pewien czas Jack Ubaldi używał rodzinnego samochodu — kombi Pontiac Catalina z 1961 r. — jako wozu mięsnego, jadąc ze swojego domu w Astorii w stanie Queens na miejski targ mięsny na Far West Side na Manhattanie, a następnie ciągnąc tusze wołowe do domu. Sklep. Jak z dumą wspomina 73-letni brat Richa, Joss: „To był facet, który potrafił podnieść tylne części wołowiny z tylnych drzwi kombi przez ramię i po drugiej stronie ulicy”.

Następnie Ubaldi nabył używaną furgonetkę Volkswagena – tę z okładki Freewheelin – w 1962 roku, ale sprzedał ją pod koniec 1963 roku za model z tego roku. „Nie trzymał samochodów długo, ponieważ nie był mechanikiem, był rzeźnikiem” – powiedział Rich. Ubalde powiedział swojemu najstarszemu synowi, że kupi mu samochód, kiedy skończy studia – „Nie sądził, że skończę szkołę!” — a Rich dostał Camaro z 1968 roku, teraz odrestaurowany i wciąż jeżdżący. Joss skończył z kombi Catalina, ale słynny niebieski Volkswagen przypadkowo zaginął w historii – Departament Pojazdów Silnikowych Stanu Nowy Jork nie prowadzi rejestrów w takim zakresie. „Gdybym go miał” — mówi tęsknie Joss — „prowadziłbym go!” Może Dylan przyjedzie na wycieczkę powrotną do St Johns.

READ  Dzisiejsze Wordle: Oto odpowiedź, wskazówki na 14 października