Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Forum Wysp Pacyfiku 2022: Wiceprezydent USA Kamala Harris zwraca się do przywódców Pacyfiku „bezprecedensowym krokiem”, gdy napięcia z Chinami nasilają się

Forum Wysp Pacyfiku 2022: Wiceprezydent USA Kamala Harris zwraca się do przywódców Pacyfiku „bezprecedensowym krokiem”, gdy napięcia z Chinami nasilają się

Premier Jacinda Ardern przemawia do mediów na Forum Wysp Pacyfiku. Wideo / NZ Herald

Wiceprezydent USA Kamala Harris wygłosiła „bezprecedensowe” przemówienie do przywódców Pacyfiku podczas regionalnego spotkania, na którym dwóch pracowników chińskiej ambasady zostało wydalonych z obszaru mediów przez służby bezpieczeństwa.

Chiny próbowały wziąć udział w spotkaniu rybackim, na którym dwóch pracowników ambasady początkowo podało się za media. Herold szuka więcej informacji o incydencie.

Harris uzyskał dostęp do przemawiania na forum przez przewodniczącego Fidżi i premiera Franka Bainiramamę, chociaż kraje obserwatorów, w tym Stany Zjednoczone i Chiny, zostały formalnie wykluczone z roli tradycyjnych partnerów dialogu, aby utrzymać nacisk na „jedność” wewnątrz forum.

„Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach Wyspy Pacyfiku mogły nie otrzymać uwagi i wsparcia dyplomatycznego, na jakie zasługują” – powiedział Harris, zwracając się do ministrów Pacyfiku niemal dzisiaj w Suva. Obecni byli także minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaya Mahuta i Australijka Penny Wong.

„Więc jestem tu dzisiaj, aby od razu wam powiedzieć, że zamierzamy to zmienić”.

Ogłoszenia z dnia na dzień obejmowały zwiększenie funduszy dla regionu, potrojenie pomocy związanej z rybołówstwem do prawie 1 miliarda dolarów w ciągu następnej dekady oraz nowe ambasady w Tonga i Kiribati – które opuściły forum, budząc obawy, że bliskie związki z Chinami mogą odegrać rolę rola. .

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern rozmawiała dziś po południu z mediami po dwustronnym spotkaniu z premierem Wysp Salomona Manassehem Sogavari.

Powiedziała, że ​​to okazja do „szczerej rozmowy” o rzeczach.

Powiedziała, że ​​ponownie podkreśliła wagę relacji z Nową Zelandią i mówiła o zamiarach Nowej Zelandii, aby kontynuować i rozszerzyć szkolenie policji i pomoc na Wyspach Salomona.

Wyraziła również zaniepokojenie układem Salomona z Chinami: „Nowa Zelandia byłaby głęboko zaniepokojona, gdyby zobaczyła wszystko, co przyczynia się do militaryzacji regionu”.

Powiedziała, że ​​Sujavari wyraziła to samo zaniepokojenie i wierzy, że w krajach Forum panuje konsensus w tej sprawie.

Po spotkaniu z Sugavari powiedziała, że ​​jasno dała do zrozumienia, że ​​przydałoby się mieć większą przejrzystość warunków umowy między Wyspami Salomona a Chinami, ale przynajmniej istnieje pewne porozumienie w sprawie obaw związanych z militaryzacją.

READ  US TikToker z Bobby Pinem zawarł 28 transakcji zakupu domu. Teraz planujesz zrobić to od nowa

Sogavari powiedział, że nie został zwolniony, ponieważ oba kraje musiały się zgodzić.

Ardern powiedziała, że ​​zapewniła Sogavari, że Nowa Zelandia jest zawsze gotowa i zdolna do reagowania, jeśli Wyspy Salomona potrzebują pomocy w zakresie bezpieczeństwa i jeśli jest coś szczególnego, co skłoniłoby ich do zwrócenia się do Chin, aby dać jej znać.

Ardern spotkał się również z Bainiramamą z Fidżi i podpisał Porozumienie Suva – porozumienie wprowadzone przez Bainiramamę w celu zapewnienia narodom Mikronezji nominacji następnego Sekretarza Generalnego Forum.

Miała nadzieję, że doprowadzi to do zgody Kiribati na ponowne dołączenie do Forum w przyszłości.

Ardern powiedział, że Stany Zjednoczone odpowiedziały na prośby krajów Pacyfiku dotyczące połowów tuńczyka i jasno wyraziły swoje zamiary zaangażowania się w regionie, o co forum wezwało więcej.

„Widzieliście dzisiaj reakcję USA na to, co jest pomocne z punktu widzenia Nowej Zelandii”.

Zmiany klimatyczne są wysoko na liście priorytetów, na których chciały się skoncentrować Wyspy Pacyfiku, powiedział Ardern: „Jeśli chcesz pracować u boku Pacyfiku, będziesz pracować nad kwestiami związanymi ze zmianami klimatu”.

Rozmawiałem również z innymi przywódcami o roli programu pracowników sezonowych w Nowej Zelandii w epoce po pandemii – na przykład Fidżi obawiało się, że jego pracownicy turystyczni wyjeżdżają w ramach programu do Australii lub Nowej Zelandii.

Ardern powiedział, że należy nim zarządzać ostrożnie, aby nie doprowadzić do utraty umiejętności przez narody Pacyfiku.

Harris przemawiał na zaproszenie gospodarza forum, Bainiramamy, który powiedział, że „z zadowoleniem przyjął” „silne zaangażowanie” i powiedział, że Stany Zjednoczone staną się „bezprecedensowym partnerem”.

W szczególności Bainirama zwrócił uwagę na powrót Stanów Zjednoczonych do porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych i zobowiązał się do zwiększenia ambicji w tej dziedzinie.

W ramach inicjatyw ogłoszonych z dnia na dzień Stany Zjednoczone potroją swoją pomoc w ramach amerykańskiego Traktatu dotyczącego tuńczyka na Pacyfiku, który daje amerykańskim łodziom dostęp do bogatych zasobów, co w ciągu następnej dekady wyniesie około 1 miliarda dolarów nowozelandzkich.

READ  Brak zasad dotyczących spódnic dla nowojorskiego tarasu widokowego Vanderbilt Skyline

Negocjacje traktatowe trwały, a pierwotne warunki wygasają pod koniec bieżącego roku.

Nowe inicjatywy obejmują również powrót Korpusu Pokoju do regionu, wyznaczenie wysłannika USA na forum oraz utworzenie Regionalnej Misji USAID na Pacyfiku w Suvie.

Harris również długo mówił o swoich zobowiązaniach do działań na rzecz klimatu i poparcia dla jedności Forum.

„Jesteście na pierwszej linii frontu, a światowe emisje mają ogromny wpływ na wasze kraje” – powiedziała.

„Dowodem jest oczywiście to, że poziom mórz podnosi się, rafy koralowe, które chronią ich wyspy i pobudzają rybołówstwo, wybielają, a ocieplenie oceanów przyspiesza.

„Dlatego współpracujemy ze światem w celu zmniejszenia emisji”.

Powiedziała, że ​​wezmą udział w tej sprawie i zapewnią zrównoważenie rybołówstwa, zasobów morskich, bezpieczeństwa morskiego i pomocy w przypadku katastrof.

„Zamierzamy również rozszerzyć nasze kompleksowe relacje gospodarcze z Państwem, w ramach których będziemy kontynuować projekty infrastrukturalne, które są trwałe, wysokiej jakości, przyjazne dla klimatu i bardzo ważne i nie prowadzą do zadłużenia nie do przezwyciężenia.

„Prezydent Biden i ja postrzegamy nasze relacje z wami wszystkimi jako prawdziwe partnerstwo i przyjaźń opartą na wzajemnym szacunku, wzajemnym zaufaniu i wzajemnych korzyściach.

„Umożliwimy również utworzenie silnego i zunifikowanego Forum Wysp Pacyfiku, które wzmocni Twój głos na arenie światowej w miarę naszej dalszej współpracy.

„Rozpoczniemy nowy rozdział w naszym partnerstwie, z rosnącą obecnością w Ameryce”.

Sekretarz Generalny Forum, Henri Bona, powiedział, że przemówienie było „bardzo orzeźwiające i bardzo uspokajające, że Amerykanie są teraz w pełni zaangażowani w ponowne zaangażowanie się w sprawy Pacyfiku w znaczący i obiektywny sposób”.

Zapytany, jak Chiny mogą to zobaczyć, Bona odpowiedziała: „Poczekajmy i zobaczymy”.

„Dla nas nie chodzi o geopolitykę. Nasza historia ma długą historię. Jesteśmy przyjaciółmi od dawna. I dobrze widzieć, jak ta przyjaźń w znaczący sposób ożywa”.

Nagłówki i inicjatywy stają się gorące po odejściu Kiribati z forum. Kiribati ma bliskie powiązania z Chinami, zmieniając stronę z Tajwanu w 2019 r.

READ  „Zdecydowanie pozytywne”: Emigranci odpowiadają na drugi najgorszy ranking Nowej Zelandii

Dochodzi również do obaw o porozumienie w sprawie bezpieczeństwa Wysp Salomona i Chin oraz nacisku Pekinu na szersze porozumienie w sprawie bezpieczeństwa i gospodarki na Pacyfiku.

Ardern powiedziała wczoraj, że przemówienie Harrisa dotyczyło rybołówstwa i nie postrzega tego ruchu jako odmiennego od troski o przeszłość.

Podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny od jakiegoś czasu są na Pacyfiku, powiedział Ardern, zainteresowanie malało i malało.

„Mamy przykład partnera ds. rozwoju, który od dziesięcioleci jest na Pacyfiku, ale zdecydowanie przyspiesza swoją działalność, zmieniając sposób, w jaki się angażują”.

Z drugiej strony, powiedziała, zainteresowanie Amerykanów osłabło w ostatnich latach i dopiero teraz ponownie się podnosi.

Dr Anna Bowles, ekspert ds. bezpieczeństwa Pacyfiku z Uniwersytetu Massey, powiedziała, że ​​adres został wyraźnie określony przez Stany Zjednoczone, aby wysłać sygnał do Chin, które nie byłyby obecne na spotkaniach przywódców.

Prezydent USA Joe Biden mówił na forum w zeszłym roku, ale Bowles powiedział, że to bezprecedensowe, aby członek spoza forum otrzymał czas i dostęp poprzez wirtualne spotkanie podczas Tygodnia Liderów.

„To w dużej mierze kwestia tego, czy Stany Zjednoczone starają się pozycjonować się jako preferowany partner na Pacyfiku”.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari i premier Jacinda Ardern.  Zdjęcie/Michael Nelson
Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari i premier Jacinda Ardern. Zdjęcie/Michael Nelson

Bowles powiedział, że podczas gdy niektórzy członkowie sojuszu z USA prawdopodobnie byliby pomocni, ruch ten może zdenerwować innych, ponieważ zraziłby do jedności wysiłki na forum.

„Jest jedna rzecz, której partnerzy muszą się nauczyć i to jest różnica między istnieniem a przeszkodą”.

Podczas przemówienia otwierającego przed spotkaniem z premierem Wysp Salomona Manassehem Sogavari, Ardern powiedziała, że ​​to dobra okazja do rozmowy „twarzą w twarz”.

Sogavary powiedział, że relacje z Nową Zelandią poszły „do tyłu” i podziękował Ardern za ciągłe wsparcie, szczególnie podczas Covid-19.