Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Firma naftowa kierowana przez darczyńcę torysów badana w sprawie rzekomego przekupstwa w dziewięciu krajach | Petrofac

Międzynarodowa firma naftowa kierowana przez głównego darczyńcę konserwatywnego jest przedmiotem dochodzenia w sprawie rzekomego płacenia łapówek w wysokości miliona funtów w celu zabezpieczenia kontraktów w dziewięciu krajach.

Agencja antykorupcyjna, Serious Fraud Office (SFO), bada domniemane podejrzane płatności dokonywane przez brytyjską firmę. Petrofac.

Szefem firmy jest Ayman Asfari, który podarował swoją żonę Prawie 800 000 funtów dla Partii Konserwatywnej we własnym imieniu.

Szczegóły dotyczące domniemanych płatności, datowane na początek XXI wieku, wskazują, że dochodzenie FZŚ było szersze niż wcześniej znane publicznie. który zaczął się co najmniej cztery lata Wcześniej kontynuuj.

Biuro ds. Zwalczania Terroryzmu bada rzekome płatności dokonywane przez Petrofac od ponad 15 lat za umowy sprzedaży gruntów na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji, w tym w Kuwejcie i Algierii.

Inne domniemane płatności zbadane przez Biuro Antyterrorystyczne są związane z kontraktami przyznanymi firmie Petrofac w Iranie, Syrii, Bahrajnie i Kazachstanie, jak wynika z dokumentów i źródeł zaznajomionych z śledztwem.

Dochodzenie prowadzone przez Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych zakończyło się przyznaniem do winy byłego dyrektora generalnego, Davida Lufkina. Przyznał, że współpracuje z pracownikami Petrofac, aby oferować lub płacić łapówki o łącznej wartości 80 milionów dolarów (57 milionów funtów), aby zdobyć kontrakty o łącznej wartości 7,5 miliarda dolarów w Arabii Saudyjskiej, Iraku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Lufkin, który nie został jeszcze osądzony, jest Ma stawić się przed londyńskim sądem w dniu Poniedziałek.

Petrofac był również badany ze względu na poparcie rządu. Gazeta Guardian wcześniej to ujawniła David Cameron po opuszczeniu Downing Street wywiera presję na rodzinę królewską Bahrajnu Aby przekonać ich do podpisania kontraktu na ropę o wartości 5 miliardów dolarów firmie Petrofac w 2017 roku.

Zaledwie sześć miesięcy po tym, jak ustąpił ze stanowiska premiera, Cameron Promował firmę podczas dwudniowej wizyty w Bahrajnie, gdzie spotkał księcia koronnego tego kraju. Cameron został przywieziony z powrotem do Wielkiej Brytanii samolotem Safari, Petrofac Współzałożyciel, a następnie CEO.

READ  Wyjaśnienie: Dlaczego Polska popiera prawa, które utrudniają Żydom odzyskanie skradzionego mienia?

W tym samym roku Theresa May, przebywając na Downing Street, lobbowała u rodziny królewskiej Bahrajnu, aby pomóc firmie w wygraniu kontraktu na ropę. Petrofac, któremu nie przyznano kontraktu, powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii nie traktował firmy preferencyjnie w wyniku moich osobistych darowizn na podróże.

Był lobbowany przez byłych premierów, zanim publicznie wiadomo było, że Petrofac był wcześniej przedmiotem śledztwa Biuro Antykorupcyjne w sprawie podejrzenia o przekupstwo i pranie brudnych pieniędzy.

Trzeci konserwatywny polityk, Liam Fox, sekretarz handlu międzynarodowego, również lobbował rodzinę królewską Bahrajnu o przyznanie kontraktu Petrofacowi. Interwencja Foxa nastąpiła po tym, jak Biuro Antyterrorystyczne ogłosiło swoje śledztwo W firmie w maju 2017 r. Departament Handlu Międzynarodowego stwierdził wcześniej, że Fox przestrzegał właściwych procedur i działał w razie potrzeby.

Asfari, 63 lata, był Prezes Petrofac przez prawie dwie dekady, aż do rezygnacji z końcem 2020 roku. Obecnie jest dyrektorem niewykonawczym. Był największym współautorem.

W 1991 roku współtworzył firmę projektującą i budującą obiekty dla energetyki naftowej i gazowej. mają wokół 9400 pracowników w 31 krajach.

Podczas śledztwa Asfari został aresztowany i przesłuchany przez OCA. Został ostrożnie przesłuchany w maju 2017 roku i zwolniony bez postawienia zarzutów.

Rzecznik Petrofac powiedział: „Trzy lata temu potwierdziliśmy, że dochodzenie Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Petrofac było i będzie Nadal bądź obszerny w obu czas i zakres, czego można się spodziewać; Ponadto, podczas naszej konstruktywnej współpracy z Biurem ds. Zwalczania Terroryzmu przez ostatnie cztery lata, uznajemy ich deklarowane podejście do przyspieszania skoncentrowania się na ich dochodzeniach w miarę postępów i nie możemy się doczekać zakończenia tej sprawy tak szybko, jak to możliwe.

Asfari i jego żona Sawsan przekazali darowizny Partii Konserwatywnej w latach 2009-2017. W 2014 r. Cameron, przebywając na Downing Street, mianował go jednym z najlepszych 43 ambasadorów biznesu premieraAby pomóc rządowi brytyjskiemu promować handel i inwestycje.

Lufkin, 54 lata, były globalny szef sprzedaży Petrofac International, Przyznał się do 14 zarzutów przekupstwa w latach 2012-2018..

Akt oskarżenia przeciwko Lufkinowi oskarża także kilku jego byłych kolegów z Petrofac o współpracę z nim Dokonywanie płatności korupcyjnych w celu wpływania na przyznawanie kontraktów firmie. Nazwisko Asfari nie zostało wymienione w akcie oskarżenia.

Zidentyfikowano trzy kraje, w których Petrofac rzekomo wręczał łapówki.

Petrofac wcześniej powiedział, że od czasu rozpoczęcia dochodzenia SFO nie wniesiono żadnych zarzutów przeciwko żadnej ze spółek grupy Petrofac ani żadnemu z funkcjonariuszy lub pracowników dyżurnych.

Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych wszczęło dochodzenie po pracy australijskich dziennikarzy journalist Fairfax Media Z dokumentów opublikowanych w 2016 r. wynika, że Petrofac zatrudnił firmę z siedzibą w Monako Uniemożliwić dokonanie płatności w celu zabezpieczenia kontraktów w Iraku, Kazachstan, Kuwejt A Syria. Petrofac powiedział Nie znaleziono niezależnej recenzji Dowód wykroczenia.

Przedstawiciele Asfari powiedzieli, że nie chce komentować. Biuro ds. Poważnych Oszustw odmówiło komentarza w imieniu Śledztwo trwa.