Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Firma dostarczająca żywność Gusto pogrąża się w burzy osądów po obniżeniu oceny | Wiadomości biznesowe

Sky News dowiedziało się, że firma dostarczająca zestawy posiłków warta 1,7 miliarda dolarów 13 miesięcy temu, wspierana przez Joe Wicksa, jest obecnie warta mniej niż 300 milionów dolarów po zbiórce pieniędzy, z której pominięto niektórych inwestorów.

przez Mark Kleinman, redaktor miasta @ćwierkać


Niedziela, 5 marca 2023 12:54, Wielka Brytania

Gousto, firma dostarczająca jedzenie wspierana przez znanego trenera fitness, Joe Wicksa, została uwikłana w zaciekły spór dotyczący ładu korporacyjnego po tym, jak długoletni inwestorzy zostali wykluczeni ze sprzedaży akcji z dużym rabatem.

Sky News może wyłącznie ujawnić, że Gousto obniżył swoją wycenę z 1,7 mld USD (1,4 mld GBP) nieco ponad rok temu do mniej niż 300 mln USD (250 mln GBP) w zeszłym miesiącu, kiedy uzyskał nowe finansowanie w wysokości 50 mln GBP od niektórych swoich największych akcjonariuszy.

Według wtajemniczonych spadek wyceny oznacza spadek o około 80% w ciągu 13 miesięcy.

Gousto zabezpieczył również 20 milionów funtów finansowania dłużnego w ramach swoich wysiłków na rzecz wzmocnienia swojego bilansu, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Podczas gdy podwyżki kapitału z dużymi dyskontami stały się powszechne podczas zeszłorocznego kryzysu technologicznego, decyzja Gousto o unikaniu inwestorów, którzy posiadają mniej niż 10% akcji, wywołała spore zamieszanie.

Spór skłonił kilku drobnych akcjonariuszy do złożenia skarg do rady dyrektorów firmy, której niezależnie przewodniczyła Catherine Garrett Cox, była dyrektor generalna Alliance Trust.

Pani Garrett Cox została powołana w 2021 r. do wzmocnienia standardów ładu korporacyjnego w Gousto, ponieważ wydaje się, że zmierza ona w kierunku giełdy giełdowej.

Firma dostarczająca zestawy posiłków została założona w 2012 roku przez Timo Boldta i Jamesa Cartera, dwóch byłych bankierów inwestycyjnych, a ten pierwszy zdobył prestiżową nagrodę Przedsiębiorcy Roku firmy księgowej EY w 2022 roku.

READ  Rynki Europy Środkowo-Wschodniej – Budapeszt osiąga rekordowy poziom, dane o zatrudnieniu w USA pod lupą

Pan Boldt porzucił pracę w wieku 26 lat, aby założyć firmę.

Gousto sprzedaje subskrypcje pudełek z przepisami i reklamuje się jako oferująca zdrowe posiłki po cenach wartych swojej ceny, a Boldt opisuje ambicję firmy, by stać się „najpopularniejszym sposobem na obiad w Wielkiej Brytanii”.

Osiągnęła status B Corporation, który jest przyznawany firmom o silnych kwalifikacjach etycznych lub środowiskowych.


zdjęcie:
Katherine Garrett Cox została wyznaczona w 2021 roku do wspierania standardów ładu korporacyjnego Gousto

Jeden z inwestorów zakwestionował, czy certyfikacja B Corp jest zgodna z traktowaniem drobnych akcjonariuszy, z których niektórzy wspierali Gousto od samego początku.

Zbiórka pieniędzy w wysokości 150 milionów dolarów w styczniu 2022 roku, prowadzona przez gigantyczny fundusz SoftBank Vision 2, ugruntowała status firmy jako „jednorożca” — odnosząc się do startupów o wartości 1 miliarda dolarów lub więcej — i utorowała drogę niektórym inwestorom do zmniejszenia swoich udziałów w odrębny sektor. Sprzedaj akcje wtórne.

Uważa się, że Fundusz SoftBank nie brał udziału w ostatnim podwyższeniu kapitału.

Zainwestował ze znaczną premią w stosunku do wyceny, dzięki której Gousto stał się jednorożcem w listopadzie 2020 r., co oznacza, że ​​teraz stoi w obliczu ogromnej straty papierowej na swojej stawce.

Inni główni akcjonariusze Gousto to ramię Unilever Ventures, Fidelity International, program emerytalny Railpen oraz Grosvenor Food & AgTech, potężne ramię portfela biznesowego księcia Westminsteru.

Według osoby poufnej, zwrócono się również do wielu instytucji, które nie są obecnie akcjonariuszami Gousto, w sprawie tzw. otwartej oferty akcji.

„Coś poszło nie tak w zeszłym roku”

Decyzja o zbadaniu apetytów wielu nowych potencjalnych inwestorów jeszcze bardziej rozgniewała obecnych akcjonariuszy, którzy zostali wykluczeni z procesu.

Inwestor powiedział w ten weekend: „Gousto to świetna firma, a Timo był świetnym założycielem/dyrektorem generalnym, ale coś wyraźnie poszło nie tak w zeszłym roku i ludzie nie widzą, aby firma podjęła działania, aby to naprawić.

Następnie firma i główni akcjonariusze zbierają pieniądze z dużym dyskontem jako „otwartą” ofertę, ale nie oferuje jej wszystkim akcjonariuszom.

„Dlaczego zarząd głosuje, aby nie oferować wszystkim akcjonariuszom i dlaczego te duże fundusze traktują w ten sposób swoich współinwestorów? Czy robią to w przypadku wszystkich swoich inwestycji?”

Czytaj więcej prac:
Ramię Goldman Sachs ma apetyt na przejęcie Underground za 10 miliardów dolarów
Oferenci Manchesteru United spotkają się z urzędnikami w ciągu kilku tygodni, aby przejrzeć konta klubu
Dopłaty do rachunków za energię zostaną przedłużone w miarę zbliżania się podwyżek cen

Rzecznik Gousto odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące podwyższenia kapitału poza naleganiem, aby otwarta oferta została rozszerzona na ponad 90% bazy inwestorów firmy.

niestabilne warunki gospodarcze

Wiersz Gousto rodzi szersze pytania o prawa akcjonariuszy w dużych firmach prywatnych, szczególnie tych, które przeszły wiele rund finansowania.

Chociaż Gousto nie ma żadnych bezpośrednich trudności finansowych, powiedział akcjonariuszom, że ostatnie 50 milionów funtów ma pomóc mu przetrwać bardziej niestabilne warunki gospodarcze.

Spór o zarządzanie, w który również został uwikłany, wywołał również pytania dotyczące roli pani Garrett Cox i innych niezależnych członków zarządu Gusto.

Zmniejszono siłę roboczą

Były prezes Alliance Trust został usunięty ze stanowiska po walce z funduszem aktywistów Elliott Advisors.

W ten weekend pani Garrett Cox odrzuciła prośbę o rozmowę ze Sky News.

Sky News ujawniło w zeszłym miesiącu, że firma ma Zredukowała zatrudnienie o 14% i uwzględniła ambitne plany kadrowe.

Osoba bliska Gousto powiedziała, że ​​runda zwolnień równała się mniej niż 100 pracownikom, co oznacza, że ​​jej ogłoszenie w 2020 r., że stworzy 1000 nowych miejsc pracy do końca 2022 r., nie przyniosło rezultatu.

Redukcje zatrudnienia odzwierciedlały ochłodzenie nastrojów inwestorów i kadry kierowniczej wobec perspektyw wzrostu firm skoncentrowanych na technologii w 2023 r., mimo że dane gospodarcze sugerowały, że jakakolwiek recesja w Wielkiej Brytanii może być wolniejsza niż się obawiano.

Zwiększony popyt w czasie pandemii

Przed ostatnią rundą finansowania Gousto zebrał 150 milionów dolarów nowego kapitału w styczniu 2022 roku, a kilka tygodni później nastąpiła oferta akcji wtórnych o wartości 230 milionów dolarów.

Korzystając ze zwiększonego popytu podczas pandemii, zamierza podwoić liczbę pracowników do 2000 i otworzyć dwa kolejne magazyny do dystrybucji.

W roku finansowym 2020 Gousto odnotował przychody ponad dwukrotnie, do 189 mln GBP, w porównaniu z 83 mln GBP w poprzednich 12 miesiącach.

Odnotował również podstawowy EBITDA w 2020 r. w wysokości 18,2 mln GBP, w porównaniu do straty w wysokości 9 mln GBP w 2019 r.

Bankierzy Rothschildów zostali zatrudnieni na jakiś czas do pracy nad flotacją, chociaż teraz jest mało prawdopodobne, aby stało się to przez kilka lat.