Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fałszywe oddychanie ma niekorzystny wpływ na kontrolę astmy u dzieci

Fałszywe oddychanie ma niekorzystny wpływ na kontrolę astmy u dzieci

Dysfunkcyjne oddychanie charakteryzuje się hiperwentylacją i dusznością lub utrudnionym oddychaniem. dorośli z astma Zwykle tego doświadczasz, ale nowe badanie miało na celu zbadanie tej cechy u dzieci i młodzieży z astmą.

Dr Signe Vahlkvist z Wydziału Pediatrii i Medycyny Młodzieży Szpitala Lillebaelt Szpitala Uniwersyteckiego Południowej Danii oraz badacze stwierdzili, że fałszywe oddychanie jest częstą chorobą współistniejącą w tej populacji. Odkrycia doprowadziły do ​​podejrzeń, że nieprawidłowe oddychanie odgrywa główną rolę w trudnej do leczenia astmie.

Lekarze leczący tych pacjentów mogą nie rozpoznać od razu obecności nieprawidłowego oddychania i przeceniać ciężkość astmy. Badacze uznali znaczenie świadomości, ponieważ ignorowanie tej współistniejącej choroby często prowadzi do nadmiernego leczenia.

Ostrożne badania przesiewowe w kierunku astmy u młodzieży

Wyniki tego przekrojowego badania objęły łącznie 363 pacjentów ambulatoryjnych pediatrów i nastolatków w Danii w wieku od 10 do 17 lat. Niezależnie od wieku pacjenta, kryteria włączenia obejmowały rozpoznanie astmy zgodnie z wytycznymi oraz leczenie kortykosteroidami wziewnymi w ciągu maksymalnie 3 miesięcy przed rozpoczęciem badania. Wykluczono pacjentów z istotnymi zaburzeniami sercowo-płucnymi, neurologicznymi lub mięśniowo-szkieletowymi.

Dane spirometryczne i recepty na leki na astmę uzyskano z dokumentacji medycznej. Dane dotyczące duszności zebrano na podstawie informacji zgłaszanych przez pacjentów za pomocą kwestionariusza Nijmegen (NQ) i kwestionariusza kontroli astmy (ACQ). Donoszono również, że używają agonisty beta2 (β2).

Badacze zaplanowali roczny okres badań rozpoczynający się w lutym 2021 r., ale wydłużyli go do 15 miesięcy z powodu odwołań z powodu pandemii COVID-19.

Rozróżnij astmę od zaburzeń oddychania

Dane potwierdziły, że dysfunkcja oddychania jest chorobą współistniejącą często obserwowaną u młodzieży z astmą, a dokładniej u dorastających dziewcząt. Badacze zidentyfikowali związek ze słabą kontrolą astmy i zwiększonym stosowaniem β2.

Według badania, wynik 23 lub wyższy w NQ przewiduje duszność; 18% (n = 67) badanej populacji mieściło się w tym przedziale. Wynik ten wskazuje, że fałszywe oddychanie było powszechne u dzieci i młodzieży. Poprzednie badania wykazały podobne, ale zróżnicowane wskaźniki w różnych grupach wiekowych wśród pacjentów pediatrycznych.

READ  WHO ogłasza wybuch wirusa Marburg w Ghanie

Inne kluczowe odkrycie wykazało wysoką zgodność w porównaniu z poprzednimi grupami badawczymi. I chociaż ta grupa była ogólnie dobrze kontrolowana, wadliwe oddychanie nadal miało negatywny wpływ na kontrolę choroby.

„Stwierdziliśmy, że zgodność z kortykosteroidami wziewnymi na receptę wynosi ponad 80%, co jest znacznie wyższe niż w innych badaniach, w których odnotowano zgodność wynoszącą zaledwie 40–70% w tej grupie wiekowej” – napisali naukowcy.

Spośród 363 pacjentów płcie były prawie równe, z 183 dziewczętami i 180 chłopcami. Patrząc na 18% pacjentów, którzy mieli duszność, byli to starsi pacjenci, głównie kobiety. Ta grupa miała również wyższe zużycie leków przeciwbólowych oskrzeli, chociaż nie było różnicy w zmienności przepływu powietrza.

Ciekawą obserwacją poczynioną przez naukowców były niższe wyniki BMI-SD w grupie z zaburzeniami oddychania w porównaniu z resztą badanej populacji. Według zespołu jest to niezgodne z badaniami na dorosłych i nie zostało zgłoszone w innych badaniach na nastolatkach.

Doszli do wniosku: „Nasze odkrycia potwierdzają, że pacjenci z astmą i zaburzeniami oddychania nie mają cięższej astmy niż pacjenci bez zaburzeń oddychania, jak sugerowali inni”. „Odkryliśmy jednak, że znaczna część grupy z zaburzeniami oddychania nie była w stanie wykonać wyzwania fizycznego, co może wskazywać, że ta grupa ma wysoki stopień nietolerancji ćwiczeń z powodów innych niż astma”.

uczenie się „Dysfunkcja oddychania i jej wpływ na kontrolę astmy u dzieci i młodzieżyOpublikowano w Pediatric Allergy and Immunology.