Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej odkrywa „duże ilości wody” ukryte zaledwie metr pod powierzchnią Marsa

Jakie znaczenie ma posiadanie wody w stanie ciekłym?

Obecnie powszechnie uważa się, że Mars zawiera dużą ilość wody.

Jednak powierzchnia planety jest bardzo zimna, a woda ta istnieje tylko w postaci lodu.

Aby życie mogło istnieć na planecie, wielu naukowców uważa, że ​​świat musi mieć wodę w stanie ciekłym.

Ponieważ technologia umożliwiła ludziom szczegółowe przyjrzenie się Marsowi, ludzie szukają oznak obecności wody na Czerwonej Planecie.

Czy na Marsie płynęła woda?

Misja Mariner 9 ujawniła dowody na erozję wodną na dnie rzek i dolin, a także dowody na fronty pogodowe i mgły na Marsie w 1971 roku.

Kolejne misje Viking Orbiter, wystrzelone po raz pierwszy w 1975 roku, ujawniły więcej szczegółów na temat przepływu wody na powierzchni i w wyrzeźbionych dolinach.

W kilku badaniach od dziesięcioleci badano obecność wody w stanie ciekłym. W 2000 roku odkryto pierwszy ślad wody w stanie ciekłym na Marsie.

Twierdzono, że rowki widoczne na powierzchni planety musiały być uformowane przez płynącą wodę.

Naukowcy przytaczają pozostałości gruzu i błota, które pozostawili, jako dowód poruszającej się wody znalezionej w pewnym momencie historii Czerwonej Planety.

Jednak powstawanie tych rowków było przedmiotem gorących dyskusji w następnych latach.

Udowodnienie obecności lodu w próbkach geologicznych z Marsa

Spirit and Opportunity, bliźniacy wędrowcy, znaleźli ślady wody uwięzionej w skale w 2007 roku, kiedy jedno z kół Spirita pękło i zatopiło bryłę kamienia.

Analiza warstwy bogatej w krzemionkę wykrytej w zarysowaniu wskazuje, że powstała ona w obecności ciekłej wody.

W 2008 roku lądownik Phoenix zbierał próbki geologiczne, które zniknęły kilka dni później.

Naukowcy uważają, że były to kawałki lodu. Ta ocena została potwierdzona, gdy sonda później wykryła w próbce parę wodną.

W 2012 roku Curiosity wędrował po starożytnym marsjańskim dnie morskim, badając szereg skał, które miliardy lat temu były wystawione na działanie ciekłej wody.

Powodują to powtarzająca się linia nachylenia i debata

Cecha znana jako nawracająca linia nachylenia (RSL) została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2011 roku.

Te ciemne linie wypełniają regiony Marsa ostrym nachyleniem.

Naukowcy spekulowali, że może to być spowodowane przerywanym przepływem ciekłej wody na stromych brzegach planety.

W czerwcu 2013 r. Curiosity znalazł mocne dowody na to, że woda była zdatna do picia, gdy wpłynęła na Marsa. We wrześniu tego samego roku pierwsza miarka gleby przeanalizowana przez Curiosity ujawniła, że ​​mikroelementy na powierzchni planety zawierały 2 procent masy wody.

W 2015 roku NASA twierdziła, że ​​odkryła pierwsze dowody na istnienie wody w stanie ciekłym na współczesnym Marsie.

Agencja kosmiczna powiedziała, że ​​Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) dostarczył najsilniejszych dowodów na to, że płynna woda przepływa obecnie z przerwami na planecie Mars.

W 2017 roku NASA wydała kolejne oświadczenie upominające swoje wstępne ustalenia.

Cecha znana jako nawracająca linia nachylenia (RSL) została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2011 roku (na zdjęciu).  Te ciemne linie wypełniają regiony Marsa ostrym nachyleniem.  Naukowcy spekulowali, że może to być spowodowane przerywanym przepływem wody w stanie ciekłym

Cecha znana jako nawracająca linia nachylenia (RSL) została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2011 roku (na zdjęciu). Te ciemne linie wypełniają regiony Marsa ostrym nachyleniem. Naukowcy spekulowali, że może to być spowodowane przerywanym przepływem wody w stanie ciekłym

Powiedziała, że ​​ciemne rysy biegnące w dół stromych klifów na Czerwonej Planecie były w rzeczywistości strumieniami ziarnistymi, gdzie ziarna piasku i pyłu opadały w dół, tworząc ciemne smugi, a nie ziemia ciemniejąca z powodu wtargnięcia wody.

Obrazy z MRO ujawniły, że linie są tylko na zboczach wystarczająco stromych, aby obniżyć suche ziarno, tak jak robią to na aktywnych ścianach wydm.

Również w 2017 roku naukowcy podali swoje najlepsze szacunki dotyczące wody na Marsie, twierdząc, że zawiera ona więcej ciekłej H2O niż Ocean Arktyczny – a planeta utrzymuje te oceany przez ponad 1,5 miliarda lat.

READ  Coronavirus Covid 19: NSW odnotowuje 172 przypadki społeczności, nowy ponury rekord

Wyniki sugerują, że na Marsie jest mnóstwo czasu i wody, aby mogło rozwijać się życie, ale w ciągu ostatnich 3,7 miliarda lat Czerwona Planeta straciła 87% wody, pozostawiając jej powierzchnię jałową i suchą.

podziemne jezioro

W badaniu opublikowanym w Science, naukowcy z ESO odkryli pierwsze konkretne dowody na obecność wody w stanie ciekłym na Marsie.

Wykorzystując obrazy radarowe z sondy Mars Express, zespół ESO znalazł 12-milowe podziemne jezioro wypełnione ciekłą wodą.