Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Epidemia Delta Covid 19: Jak Australia „naprawdę zawiodła” w bitwie

Nowa Południowa Walia odnotowała kolejny dzień wysokiej liczby przypadków, z 1281 nowymi lokalnymi zakażeniami i pięcioma zgonami potwierdzonymi w poniedziałek. Wideo / Sky News Australia

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko wersja Delta Covid-19 zmieniła grę w Australii, nie szukaj dalej niż Victoria.

3 sierpnia wiktorianie świętowali wyczyn, do którego żadna jurysdykcja nigdzie na świecie się nie zbliżyła – przezwyciężając wzrost nowych przypadków związanych z wysoce zaraźliwym wariantem poza Indiami.

Był to pierwszy dzień, w którym nie pojawiły się nowe lokalne przypadki, odkąd Delta przybyła po raz pierwszy 12 lipca. Ale to nie będzie trwało.

Następnego dnia zarażona została nauczycielka z Kolegium Pobożności w Truganinie – szkoły, która wzięła na siebie więcej niż sprawiedliwy udział w brzemieniu Covida.

Dwa dni później Victoria jest z powrotem w zamknięciu. Tym razem nie było wyjścia.

Szybkość i zaciekłość, z jaką szczep Delta porusza się w społeczeństwie, postawiło na głowie historię wirusa w Australii.

Australijczycy przez wiele miesięcy żyli we względnej wolności. Mogą robić zakupy, jeść w restauracjach i kawiarniach, spotykać się ze znajomymi przy piwie w pubie, odwiedzać członków rodziny w ich domach i podróżować ponad kilka kilometrów.

Byli przedmiotem zazdrości dużej części świata, ponieważ nie tylko mogli żyć swobodnie, ale cały kraj uniknął masowej śmierci.

Zima była szczególnie ciężka dla Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Oba stany są w zamknięciu i ani Sydney, ani Melbourne nie pojawią się, dopóki co najmniej 70 procent osób powyżej 16 roku życia nie otrzyma podwójnej dawki szczepionki Covid.

„Nie ma alternatywy” dla długotrwałej, surowej blokady

Przemawiając do dziennikarzy 5 sierpnia, gdy wiktorianie doznali jakiejś infekcji od zera do blokady numer sześć, premier Daniel Andrews obwinił wirusa. Miał częściowo rację.

„Wolałbym, abyśmy nie musieli podejmować tej decyzji” – powiedział.

„Ale obawiam się, że jeśli poczekamy kilka dni, istnieje duża szansa, że ​​zamiast nas zamknąć na tydzień, to nas zabierze i może zostaniemy zamknięci, dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni”.

READ  Premier Fidżi wyklucza zablokowanie pomimo odnotowanych przypadków Covid-19

Powiedział społeczności, że „nie ma alternatywy”.

„Nie mogę powiedzieć, jak bardzo jestem rozczarowany, że jestem tutaj, aby zrobić to ponownie. Ale przy tak niewielkiej liczbie osób w społeczności, które otrzymały jedną szczepionkę, nie mówiąc już o dwóch, nie mam wyboru”.

Wirus był odpowiedzialny za jego szybkie rozprzestrzenianie się w całej społeczności, ale pomogły mu dwa źródła w Sydney.

Pierwszym źródłem była ekipa zajmująca się usuwaniem, która naruszyła warunki pozwolenia na pracę, przekroczyła granicę Wiktorii i przeniosła wirusa do kompleksu mieszkalnego, w którym pracowali bez masek.

To było 8 lipca.

Drugim źródłem była rodzina Craigieburn, która wróciła do Victorii z czerwonej strefy w Nowej Południowej Walii i opuściła dom, aby odwiedzić supermarket Coles wbrew nakazom izolacji domu.

Premier Nowej Południowej Walii opierała się blokadzie tak długo, jak tylko może.  Zdjęcie/NCA NewsWire
Premier Nowej Południowej Walii opierała się blokadzie tak długo, jak tylko może. Zdjęcie/NCA NewsWire

Obecnie w Wiktorii jest 246 lokalnie nabytych przypadków MERS, a około połowa z nich została powiązana. Narastają niejasności, a znaczniki kontaktowe pracują po godzinach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, która według niektórych ekspertów spowoduje do 2000 przypadków dziennie w ciągu kilku tygodni.

Taka jest sytuacja w Nowej Południowej Walii – stanie, który przeciwstawił się narodowej tendencji do blokowania na rzecz utrzymania otwartej gospodarki.

Czy NSW jest spóźnione?

Gdy sprawy zaczęły się wspinać w Sydney, premier Gladys Berejiklian skłoniła się przed znajomym terytorium. Mrugając z chęci zamknięcia, powiedziała dziennikarzom, że Nowa Południowa Walia jest inna i że można żyć z wirusem.

Pomyliła się, ponieważ w przeciwieństwie do poprzednich wersji śmiertelnego wirusa, z Deltą nie ma życia.

Możemy nigdy nie wiedzieć, jak bardzo by to pomogło, gdyby premier wcześniej pociągnął za spust.

Ale badanie z University of Sydney sugerowało w zeszłym roku, że opóźnienie zamknięcia o trzy dni wydłużyłoby je o trzy tygodnie.

16 lipca pojawiły się tylko dwa nowe przypadki lokalne. Tak samo przez następne cztery dni. Do 25 lipca zarejestrowano 29 nowych lokalnych przypadków.

Doprowadziło to do zamknięcia czterech obszarów samorządowych, ale reszta stanu pozostała otwarta.

Żyjąc swobodnie przez wiele miesięcy, całe Sydney znalazło się na krawędzi blokady, z której nie mogli się wydostać.

READ  Chińskie władze zatrzymują mężczyznę po wrzuceniu monet do silnika samolotu na `` szczęście ''

W poniedziałek zgłoszono 1281 nowych lokalnych przypadków i pięć nowych zgonów. Sklepy, restauracje, kawiarnie i bary są zamknięte, maski są obowiązkowe, a szczepienia to jedyne wyjście z blokady, która jeszcze dwa miesiące temu była najdalszą rzeczą, o której ludzie nie myśleli.

ACT, który trwał rok bez ani jednej sprawy, również dobiega końca. Blokada została przedłużona co najmniej do 17 września, ponieważ całkowita liczba lokalnych przypadków związanych z wybuchem w Canberze zbliżyła się do 400.

Ile winy spada na premiera?

Australijczycy przyjęli szczepienia niezwykle szybko, odkąd przypadki zaczęły rozprzestrzeniać się zimą w Wiktorii i Nowej Południowej Walii.

Wcześniej przyjmowanie szczepionki w Australii komplikowały dwa problemy – prezentacja i samozadowolenie.

Dr Leslie Russell jest adiunktem w Menzies Center for Health Policy na Uniwersytecie w Sydney.

Była głównym doradcą ds. polityki zdrowotnej naczelnego lekarza USA za administracji Obamy i doradcą Australijskiej Partii Pracy.

Mówi, że Australia „naprawdę zawiodła, jeśli chodzi o szczepienia” i że rząd Morrisona „nie wykazał niezbędnej elastyczności ani zdolności przystosowania się do zmian”, gdy coś poszło nie tak.

„Bardzo dobrze odeszliśmy od zarządzania infekcjami i nadal robimy to znakomicie, ale to nie wystarczy, aby kontrolować epidemię i naprawdę zawiedliśmy, jeśli chodzi o szczepienia” – powiedziała news.com.au.

„Przypisuję to głównie temu, że … rząd federalny musiał podejmować decyzje dotyczące szczepionek od zeszłego roku”. [and] Podejmowali decyzje, które okazały się dobrowolne lub złe”.

Koronawirus choroba

Rząd nie był wystarczająco szybki, aby zawrócić po niepowodzeniach

Powiedziała, że ​​​​Scott Morrison nie był w stanie zmienić kursu, gdy Australia polegała w dużym stopniu na szczepieniach z University of Queensland, które zostały porzucone po tym, jak uczestnicy badania zwrócili fałszywie dodatnie wyniki testu na HIV.

„Kiedy to się nie powiodło, nie odwrócili się i nie powiedzieli: „To nie zadziała, musimy zrobić coś innego”.

Kiedy życie wróci do normy?

Rząd krajowy zgodził się na stopniowe łagodzenie ograniczeń, gdy stany osiągną cele szczepień dla 80 procent dorosłej populacji otrzymującej dwie dawki.

READ  COVID-19: Fidżi zgłasza 5 zgonów i 404 nowe przypadki

Ale może być szybciej.

W zeszłym tygodniu wiktoriański premier ogłosił, że kiedy 70 procent populacji otrzyma pojedynczą dawkę szczepionki, można nałożyć złagodzone ograniczenia.

Początkowo zaplanowano to na 23 września, ale wraz ze wzrostem liczby szczepień przepisy mogły zostać złagodzone już 19 września.

Po osiągnięciu tego celu złagodzone zostaną ograniczenia w podróżowaniu z 5 km do 10 km, sporty na świeżym powietrzu będą dozwolone przez trzy godziny dziennie, siłownie na świeżym powietrzu zostaną ponownie otwarte, a dzieci w wieku szkolnym będą mogły, jeśli oboje rodzice będą ważnymi pracownikami . .

Premier wskazał również, że większość regionalnej Wiktorii jest na dobrej drodze do wyjścia z blokady w tym tygodniu, chociaż powiedział, że nadal będą obowiązywać pewne ograniczenia.

Premier Nowej Południowej Walii obiecał w niedzielę zakończyć blokady, wyjaśniając, czego potrzeba, aby podbić je na zawsze.

Obecnie 75 procent stanu otrzymało pojedynczą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, a 53 procent jest w pełni zaszczepionych. Magiczna liczba to 80 procent w dwóch dawkach, mówi Berejiklian.

„Na pewno nie będziemy mieli ponownego wyłączenia w całym stanie, gdy osiągniemy 80 procent szczepień w podwójnej dawce, na co czekamy”.

Morrison ogłosił w piątek, że w pełni nakarmione 80 procent osób w wieku 16 lat lub starszych będzie mogło wznowić podróże międzynarodowe.

Jednak granice między krajami prawdopodobnie pozostaną zamknięte przez dłuższy czas.

„Nie rozumiem, dlaczego Partia Liberalna nadal chce znieść granice z dotkniętymi nią stanami, takimi jak Nowa Południowa Walia, zanim będziemy gotowi” – ​​powiedział Mark McGowan, premier stanu Waszyngton.

„Oznacza to, że wirus jest importowany, ludzie umrą i nastąpią straszne zakłócenia gospodarcze.

„Nie chcę, żebyśmy skończyli jak NSW. Nie chcę, żebyśmy byli w takiej sytuacji. Będziemy walczyć jak diabli, aby temu zapobiec”.