Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Elektrownia Northvolt w Polsce ESS znalazła się wśród 17 zwycięzców grantu w wysokości 1,8 miliarda euro z Unii Europejskiej

Zakład montażu litowo-jonowych systemów magazynowania energii (ESS) firmy Northvolt w Polsce zdobył 1,8 miliarda euro (1,8 miliarda dolarów) dofinansowania z UE, podobnie jak zakład recyklingu baterii w północnej Francji.

Zakład montażowy ESS Northvolt „NorthSTOR PLUS” w Gdańsku będzie montować rozwiązania ESS przy użyciu akumulatorów firmy, które, jak twierdzi, będą najbardziej ekologiczne na świecie. Jego początkowa produkcja wyniesie 5 GWh rocznie, a firma już inwestuje w obiekt 200 milionów dolarów z własnych pieniędzy.

Fundusze UE pochodzą z trzeciej rundy Funduszu Innowacji i będą kierowane do energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak cement, chemikalia, rafinerie, wodór, energia odnawialna, infrastruktura do wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla, produkcja kluczowych komponentów do przechowywania energii i odnawialne źródła energii.

Fundusz na rzecz innowacji ma 38 mld euro do wydania do 2030 r. i ma na celu inwestowanie w nową generację technologii niskoemisyjnych i zapewnienie unijnym przedsiębiorstwom przewagi jako pierwszego inicjatora. Dokładna kwota przydzielona na każdy projekt w tej rundzie nie została ujawniona, natomiast bezpośredni podział wyniósłby 105 mln euro na projekt.

Zwycięskie projekty zostały ocenione przez niezależnych ekspertów na podstawie ich zdolności do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami, a jednocześnie są wystarczająco dojrzałe do publikacji, a inne kryteria wyboru obejmowały skalowalność i opłacalność.

Opis projektów Northvolt w dokumentach UE stwierdzał, że polska elektrownia przyniesie redukcję kosztów o 16,9-18,8% na kWh dla klienta końcowego. Będzie wykorzystywał ogniwa o wysokiej zawartości niklu, manganu i kobaltu (NMC), które, jak twierdzi, mają wyższą gęstość energii niż ogniwa istniejące obecnie na rynku.

Ponad 90% komponentów i sprzętu wykorzystywanego do produkcji będzie pochodzić z europejskiego łańcucha dostaw.

Wśród pozostałych 17 zwycięskich firm zajmujących się magazynowaniem energii znajduje się projekt zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych ReLieVe w Dunkierce w północnej Francji, uruchomiony przez firmę wydobywczą ERAMET. Wyprodukuje i oczyści czarną masę w materiały do ​​wstrzyknięcia z powrotem do łańcucha dostaw baterii.

READ  Jedenaście wznowionych rozgrywek FA Cup w Polsce w telewizji cyfrowej w Europie

Northvolt ma siedzibę w Szwecji Niedawno pozyskał 1,1 miliarda dolarów zamiennego długu Od dziesiątek inwestorów do finansowania ekspansji, wśród tego, co powiedziała Magazynowanie energii Był to „ostrożny rynek kapitałowy”. dwa miesiące temu, Rozpoczął działalność zakład recyklingu w Norwegii.

W powiązanych wiadomościach zakład produkcyjny ESS w Turcji otrzymał niedawno zgodę organów regulacyjnych na pierwszą fazę inwestycji w projekt. Zakład produkcyjny Pomega należący do firmy ControlmaticWcześniej zgłoszone przez Magazynowanie energiizostała przyjęta jako inwestycja priorytetowa przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii.

Posiada własny Certyfikat Regionalnych Zachęt Inwestycyjnych, co oznacza, że ​​może rozpocząć pierwszą fazę inwestycji na terenie o łącznej wartości 917 mln lirów (52 mln USD).