Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekwador wypuszcza wysterylizowane komary na Galapagos

Źródło: Pixabay/CC0 Domena publiczna

Władze Ekwadoru ogłosiły w piątek, że wypuszczą 100 000 wysterylizowanych komarów Aedes aegypti na Wyspy Galapagos, aby ograniczyć przenoszenie dengi, Zika i Chikungunya.

Według National Institute for Health Research (INRSP), pierwszy taki wysiłek ze sterylizowanymi komarami powinien pomóc zmniejszyć wskaźniki infekcji wśród mieszkańców i turystów tymi chorobami.

W oświadczeniu Insby stwierdzono, że plan powinien „poprawić warunki zdrowotne ludności, uniknąć przenoszenia chorób na turystów… i ograniczyć użycie produktów chemicznych używanych do fumigacji”.

Wyspy Galapagos, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, których delikatny ekosystem jest domem dla unikalnych gatunków roślin i zwierząt, stały się sławne dzięki obserwacjom ewolucji tam dokonanym przez brytyjskiego geologa i przyrodnika Karola Darwina.

Wyspy znajdują się blisko 1000 kilometrów (600 mil) od wybrzeży kontynentu.

Naukowcy z Insby pracowali przez sześć lat nad projektem, który obejmował masową hodowlę zioła Aedes aegypti w laboratorium i sterylizację go promieniowaniem.

Uwolnienie komarów, które nie są w stanie zapłodnić samic, wpływa na populację gatunku, zmniejszając przenoszenie chorób.

READ  Badania przesiewowe na depresję są bardzo skuteczne w identyfikacji pacjentów z rakiem piersi, które wymagają opieki w zakresie zdrowia psychicznego