Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperci od nieruchomości twierdzą, że wzrost cen domów w Wielkiej Brytanii zwolni w 2022 r. | ceny domów

Eksperci od nieruchomości przewidują, że w 2022 r. brytyjski rynek mieszkaniowy znacznie zwolni, w miarę wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego i rosnącej presji na budżety gospodarstw domowych.

Po roku gwałtownych wzrostów cen spowodowanych świętami skarbowymi w Wielkiej Brytanii oraz zmianą w rodzajach kupowanych i sprzedawanych nieruchomości, prognostycy zazwyczaj sugerują, że w przyszłym roku ceny domów wzrosną od 3 do 5%.

Najnowsze numery z Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Budownictwa wykazuje 10% roczny wzrost cen.

Jednak w najbogatszych dzielnicach Londynu oczekuje się, że wzrost cen przekroczy te odnotowane w tym roku i może przewyższyć wzrost w całej Wielkiej Brytanii.

Firma nieruchomościowa Savills powiedziała, że ​​spodziewa się 6% wzrostu w kluczowych londyńskich dzielnicach w 2022 r., w porównaniu z 3,2% w 2021 r., ale nowa niepewność co do Covid może napędzać ten wzrost w dalszej części roku.

Savills powiedział, że ceny mieszkań w kluczowych obszarach zaczynają ponownie rosnąć, ponieważ ludzie zaczynają wracać do miasta lub szukać miejsca, z którego mogliby skorzystać, gdy tam są.

Frances Clasey, zastępca dyrektora w Savills, powiedziała: „Poziom aktywności znacznie wzrósł w ostatnich miesiącach, ale nowa niepewność związana z wirusem Covid-19 dodaje dodatkową, niepożądaną warstwę niepewności, która prawdopodobnie wpłynie na oczekiwane odbicie wartości ​​jeszcze dalej w nadchodzących miesiącach 2022.

Uważamy jednak, że jest pytanie, kiedy, a nie, czy ceny odbiją, zwłaszcza przy bardziej stłumionym popycie, więc centralny Londyn pozostaje rynkiem, który należy uważnie obserwować. Potrafi zaskakująco szybko się odbić”.

Rynek londyński spadł, ponieważ bogaci nabywcy opuszczają kapitał w ciągu kilku miesięcy pracy z domu, a ograniczenia dotyczące podróży zagranicznych zmniejszyły zainteresowanie kupujących z innych krajów.

Rynek został wzmocniony gdzie indziej przez „Wyścig w kosmos” podczas pandemii Wraz z inicjatywami rządowymi, takimi jak wakacje skarbowe, z których ostatnia zakończyła się we wrześniu, oraz tanie kredyty hipoteczne dzięki rekordowo niskim stopom procentowym.

READ  Wyszukiwanie nadzienia „jedno ciasto”

Bank Anglii Niespodziewanie podniesione stopy procentowe po raz pierwszy od trzech lat w grudniu w odpowiedzi na narastające obawy o inflację, która w listopadzie osiągnęła najwyższy od dekady poziom 5,1%.

Jednak koszty kredytu są nadal niższe niż przed pandemią, a analitycy uważają, że wszelkie przyszłe wzrosty cen będą ograniczone, ponieważ nie będą się one wcale nie kończyły.

Savills prognozuje, że ceny domów na rynku brytyjskim wzrosną w przyszłym roku o 3,5%, ponieważ gospodarka wychodzi z pandemii, a niedobór domów na sprzedaż nadal wspiera ceny.

Royal Institution of Chartered Surveyors przewiduje, że w przyszłym roku ceny domów będą o 3–5% wyższe niż na początku roku. Tarrant Parsons, ekonomista w Rics, powiedział: „2021 był wyjątkowo aktywnym rokiem dla rynku mieszkaniowego, z transakcjami bliskimi rekordowymi poziomami. Jednak chociaż więcej właścicieli domów szuka większej powierzchni i różnych programów motywacyjnych… aktywność Transakcyjna dla następne 12 miesięcy nieuchronnie zwolni.

Przy wszystkich innych czynnikach bez zmian, wyższe koszty finansowania zewnętrznego do pewnego stopnia osłabią popyt na rynku.Głównym wyzwaniem będą niedobory zapasów na rynku, gdy zapasy będą powracać do historycznych minimów, wykazując niewielkie oznaki złagodzenia.

Halifax, jeden z największych kredytodawców hipotecznych, powiedział na początku tego miesiąca, że ​​spodziewa się znacznego spowolnienia wzrostu cen w wyniku rosnących kosztów życia. Oczekuje się, że ceny wzrosną od zera do 2% w 2022 r. To w porównaniu ze wzrostem 8% zarejestrowanych do tej pory w tym roku i 6% w 2020 roku. Oszacowano, że mediana ceny domu w grudniu wyniosła 272 992, prawie 34 000 funtów wyższa niż na początku pandemii.

Portal nieruchomości Rightmove prognozuje, że ceny domów wzrosną o 5% w kraju io 3% w Londynie. Konkurent Zoopla spodziewa się 3% w przyszłym roku i 1,2 mln transakcji, w porównaniu z 1,5 mln w 2021 r., ale na poziomie średniej liczby transakcji w ciągu ostatnich pięciu lat.

Robert Gardner, główny ekonomista w firmie budującej społeczność Nationwide, nie podał liczby, jak daleko można oczekiwać, że ceny wzrosną w 2022 r. „Perspektywy pozostają bardzo niepewne. Siła rynku zaskoczyła nas wszystkich w 2021 r. i możemy to zrobić to znowu w przyszłym roku” – powiedział.

READ  Prawie 11 milionów dodatkowych gospodarstw domowych w 2020 roku i rekordowy rok sprzedaży dla Albertsonów