Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekonomista ostrzega, że ​​wysoka inflacja w Wielkiej Brytanii może trwać „lata zamiast miesięcy”

Ekonomiści ostrzegają, że presja na brytyjskie gospodarstwa domowe ze względu na rosnącą inflację może być większa i może trwać dłużej niż oczekiwano, w obliczu serii wstrząsów gospodarczych spowodowanych Brexitem, Covidem i wojną Rosji na Ukrainie.

Michael Saunders, członek Bank AngliiKomitet Polityki Pieniężnej komitetu ds. stóp procentowych stwierdził, że inflacja jest „niewygodnie wysoka”, ponieważ gospodarstwa domowe są pod presją rosnących rachunków za energię, żywność i paliwo.

Niezależny ekonomista, który w zeszłym tygodniu głosował za większym wzrostem kosztów kredytu niż większość jego kolegów z RPP, powiedział, że obawia się, że oczekiwania na wyższą inflację mogą utrzymać się dłużej niż się spodziewano.

„Skurcze cen energii są bolesne i jeszcze bardziej uderzają w osoby o niskich dochodach.

Jego ostrzeżenie odbiło się echem Andy Haldanebyły główny ekonomista banku, który obecnie kieruje Królewskim Towarzystwem Sztuki, powiedział, że wysokie stopy inflacji mogą utrzymywać się „przez lata, a nie miesiące”.

Haldane, który był jednym z czołowych ekonomistów, którzy w zeszłym roku przed odejściem z banku podnieśli alarm o ryzyku inflacyjnym, powiedział radiu LBC, że ma nadzieję, że wkrótce zostaną podjęte ostrzejsze działania.

Zapytany, czy inflacja może wzrosnąć do więcej niż 10% lub nawet więcej, powiedział: „To możliwe. nie przychodzi i odchodzi w ciągu kilku miesięcy. Myślę, że to mogą być lata, a nie miesiące.

Threadneedle Street podniósł główną stopę procentową o 0,25 punktu procentowego do 13-letni szczyt 1% w zeszłym tygodniu Zwalczyć gwałtownie rosnącą inflację, pomimo ostrzeżeń, że istnieje zwiększone ryzyko stagnacji spowodowanej kryzysem kosztów utrzymania.

Bank powiedział, że miara rocznego wzrostu kosztów utrzymania może przekroczyć 10% jeszcze w tym roku, ale potem prawdopodobnie spadnie z powrotem do celu 2% w ciągu trzech lat, gdy wstrząsy gospodarcze wywołane przez Covid i wojnę na Ukrainie stopniowo przeminą . .

READ  Założyciel miliardera z Patagonii porzuca firmę, by walczyć z kryzysem klimatycznym | Wiadomości klimatyczne

Saunders, który wraz z dwoma innymi członkami dziewięcioosobowego Komitetu Polityki Pieniężnej był w mniejszości, aby wezwać do ostrzejszej podwyżki stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego, powiedział, że lepiej byłoby teraz bardziej agresywnie podnieść koszty kredytu, aby powstrzymać utrzymującą się wysoką inflację iść naprzód.

„Przywiązuję dużą wagę do ryzyka, że ​​o ile nie zostaną zweryfikowane przez politykę monetarną, krajowe zdolności i presja inflacyjna będą prawdopodobnie większe i bardziej spójne niż oczekiwania centralne” – powiedział w przemówieniu w think-tanku Resolution.

Powiedział, że taki plan może pomóc uniknąć bardziej gwałtownych podwyżek w celu osiągnięcia celu 2% w przyszłości, powiedział, co „może być bardzo kosztowne ekonomicznie”.

Saunders, który ma ustąpić z Komitetu Polityki Pieniężnej w sierpniu, powiedział, że brytyjska gospodarka cierpi z powodu „serii poważnych wstrząsów” związanych z Brexitem, pandemią Covid i rosnącymi cenami energii, a także z długoterminowymi skutkami starzejące się społeczeństwo.

Powiedział, że niedobory siły roboczej i brak inwestycji biznesowych mogły zostać pogłębione przez opuszczenie UE w czasie, gdy rozbieżność między podażą a popytem na rynku pracy zmuszała pracodawców do podnoszenia płac pracowników.

„Wydaje się, że koszty związane z Brexitem odegrały pewną rolę, chociaż efekt ten ostatnio osłabł, ponieważ jednorazowe wzrosty kosztów zaczęły wycofywać się z rocznego porównania” – powiedział.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Napędzany bezrobociem na najniższym od 40 lat i rekordowym poziomie wakatów, Threadneedle Street spodziewa się, że w tym roku średni wzrost płac zbliży się do 6%. Jednak jest to nadal znacznie poniżej inflacji, co zwiększa presję na pracowników, podczas gdy w przyszłym roku oczekuje się, że średnie rozliczenia płacowe ulegną złagodzeniu.

Haldane, który pełnił funkcję szefa grupy zadaniowej Borisa Johnsona, aby podnieść poprzeczkę przez sześć miesięcy między opuszczeniem banku a dołączeniem do RSA tej wiosny, powiedział, że istnieje „większa niż kiedykolwiek szansa”, że brytyjska gospodarka zapadnie się w recesję.

„Możemy znaleźć się w drodze na południe, a nie na północ” – dodał.