Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

EDF pozywa rząd francuski o 7 miliardów funtów po tym, jak został zmuszony do sprzedaży energii ze stratą | Energia EDF

Francuska firma jądrowa EDF pozywa swój rząd o 8,3 mld euro (7 mld funtów) po tym, jak została zmuszona do sprzedaży energii konsumentom ze stratą.

Firma, znacjonalizowana przez państwo francuskie, wystąpiła w styczniu z roszczeniem o odszkodowanie w związku z rozszerzeniem limitu cenowego w tym kraju.

Rząd Emmanuela Macrona zmusił EDF do sprzedania większej części swojej mocy konkurentom po cenach niższych niż rynkowe, ponieważ urzędnicy próbowali poradzić sobie z kosztami życia w kryzysie i wspierać rodziny.

Firma energetyczna musi sprzedawać energię elektryczną konkurentom z ogromną zniżką, jako przeciwwagę dla swojej pozycji monopolisty. Francuscy urzędnicy podnieśli pułap rabatu Do piątej w styczniuuderza w ich finanse.

EDF powiedział, że to posunięcie oznaczało, że musi sprzedawać energię ze stratą. W pozwie złożonym do Naczelnego Sądu Administracyjnego Francji, Conseil d’Etat, stwierdził, że straty „do tej pory szacowano” na 8,3 miliarda euro, co oznacza, że ​​akcja może kosztować firmę ponad 15 miliardów euro w ciągu roku.

Gigant energetyki jądrowej wcześniej szacował, że zmiany w zarządzaniu mogą kosztować od 7,7 do 8,4 mld euro. W zeszłym miesiącu odnotowała największą stratę od pół roku, wynoszącą 5,3 mld euro, w porównaniu z zyskiem 4,2 mld euro rok wcześniej.

EDF jest w 84% własnością rządu francuskiego i W zeszłym miesiącu urzędnicy ujawnili plany zakupu pozostałych 16% za 12 euro za akcję, za szacunkową sumę 9,7 mld euro..

Rząd ma nadzieję, że nacjonalizacja zadłużonej firmy pomoże zabezpieczyć dostawy energii do kraju po tym, jak wojna na Ukrainie opuściła kraje Poszukiwanie nowych źródeł energii w celu zastąpienia rosyjskiego importu.

W zeszłym miesiącu Stowarzyszenie Akcjonariuszy EDF poinformowało, że planuje pozwać państwo francuskie w związku z planami nacjonalizacji, argumentując, że decyzja jest sprzeczna z interesem firmy i jej akcjonariuszy mniejszościowych.

READ  Złoty może przyspieszyć zyski na kursach walutowych, gdy na horyzoncie pojawią się podwyżki stóp procentowych Nowości

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

EDF, która buduje elektrownię jądrową Hinkley Point C w Somerset, już zajmuje się problemami ze swoimi elektrowniami jądrowymi w Francja.

Elektrownie zwykle dostarczają prawie 70% energii elektrycznej we Francji, ale oczekuje się, że w tym roku osiągnie ona najniższy poziom od trzech dekad z powodu szeregu problemów technicznych i konserwacyjnych.

Fala upałów przetaczająca się przez Europę również spowodowała problemy – EDF powiedział w zeszłym tygodniu, że tymczasowo ograniczył produkcję w swoich elektrowniach jądrowych Na rzekach Rodan i Garonna, gdzie upały powodują ocieplenie rzeki, co ogranicza jej zdolność do chłodzenia roślin za pomocą wody rzecznej.

W poniedziałek francuski Urząd Regulacji Jądrowych przedłużył tymczasowe zwolnienia, aby umożliwić pięciu elektrowniom firmy dalsze odprowadzanie gorącej wody do rzek.

W Wielkiej Brytanii EDF zamknęła w tym miesiącu elektrownię Hinkley Point B w Somerset po 46 latach eksploatacji. Rozwój Hinkley Point C. Przełożony i przekroczony budżetPodczas gdy firma planuje budowę siostrzanej elektrowni w Sizewell C w Suffolk Dostał zgodę na planowanie w zeszłym miesiącu.