Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ebola: Urzędnicy deklarują nową epidemię i ostrzegają, że „czas nie jest po naszej stronie” | wiadomości ze świata

Epidemia wirusa Ebola została ogłoszona w Demokratycznej Republice Konga – cztery miesiące po zakończeniu ostatniej epidemii.

Przypadek 31-letniego mężczyzny został potwierdzony 5 kwietnia. Został przyjęty do centrum leczenia eboli w czwartek, ale zmarł kilka godzin później.

„Czas nie jest po naszej stronie. Choroba zaczęła się od dwóch tygodni, a teraz gramy w nadrabianie zaległości” – powiedział dyrektor regionalny WHO dla Afryki, dr Machidiso Moeti.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to 14. epidemia wirusa Ebola w Demokratycznej Republice Konga od 1976 r., kiedy to odkryto wirusa.

Wysiłki mające na celu powstrzymanie obecnej epidemii już się rozpoczęły, a urzędnicy potwierdzili, że zmarły pacjent został pochowany bezpiecznie i godnie.

Śledzonych jest również ponad 70 jego kontaktów – w mieście Mbandaka zostaną zintensyfikowane szczepienia.

Wirus Ebola jest przenoszony przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej lub skażonymi materiałami.

Wczesne objawy obejmują bóle mięśni i gorączkę, które są podobne do obserwowanych w innych powszechnych chorobach, takich jak malaria.

W poprzednich wybuchach epidemii Eboli śmiertelność wahała się od 25% do 90% – ale teraz dostępne są skuteczne metody leczenia, a pacjenci, którzy otrzymują wczesną opiekę, widzą dramatycznie swoje szanse na przeżycie.

„Pozytywną wiadomością jest to, że władze ds. zdrowia w Demokratycznej Republice Konga mają większe niż ktokolwiek inny na świecie doświadczenie w szybkim kontrolowaniu epidemii eboli” – dodał dr Moeti.

READ  Nowy filtr przeciwsłoneczny jest bezpieczny dla koralowców i zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB / UVA