Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwie specyficzne sieci mózgowe mogą silnie wpływać na sukces w odchudzaniu

Jeśli chodzi o odchudzanie, stare powiedzenie w twojej głowie może być prawdziwe.

Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine wykazali, że dwie specyficzne sieci w mózgu mogą silnie wpływać na to, jak dobrze dana osoba radzi sobie z utratą wagi.

Wyniki te zostały opublikowane w kwietniowym numerze czasopisma otyłośćmoże ostatecznie pomóc w opracowaniu spersonalizowanych terapii behawioralnych, które są ukierunkowane na określone obwody mózgu, aby wspomóc utratę wagi, według głównego autora badania, dr Jonathana Burdetta, profesora radiologii w Wake Forest University School of Medicine.

Celem tego badania było ustalenie, czy stopień utraty masy ciała po sześciu miesiącach interwencji behawioralnej jest związany z łącznością w ramach dwóch sieci funkcjonalnych (FN), FN1 i FN2, w kohorcie starszych otyłych osób dorosłych. Funkcjonalne sieci mózgowe to obszary mózgu, które współpracują ze sobą jednocześnie.

FN1 i FN2 zostały po raz pierwszy zidentyfikowane przez Burdette’a i jego zespół w 2018 roku jako zaangażowane w udaną utratę wagi.

W tym badaniu 71 uczestników uczestniczących w randomizowanym badaniu klinicznym dotyczącym utraty masy ciała na początku badania zostało zbadanych za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w celu ustalenia, czy FN1 i FN2 będą przewidywać utratę masy ciała, a jeśli tak, to w jaki sposób. Uczestnicy byli badani w stanie spoczynku, a następnie ponownie po otrzymaniu zadania z jedzeniem. Pod koniec sześciomiesięcznego badania dane zostały następnie przeanalizowane w celu porównania relacji między sieciami odniesienia i zmianą masy ciała uczestników.

Zespół Burdetta odkrył, że w stanie spoczynku związek między funkcjami mózgu w FN1, który obejmuje zdolności sensoryczne i motoryczne, był istotnie związany z sześciomiesięczną utratą masy ciała. W warunkach pokarmowych sześciomiesięczna utrata masy ciała była istotnie związana z FN2, która obejmuje samoregulację i zdolność koncentracji uwagi.

Ze stopniem powodzenia w utracie masy ciała korelują dwa różne błędy sieci mózgowej: w stanie spoczynku występuje błąd sensomotoryczno-motywacyjny w podążaniu za jedzeniem, podczas gdy podczas przetwarzania wskazówek dotyczących jedzenia występuje deficyt kontroli wykonawczej i sieci uwagi.

Wyniki te pokazują, że charakterystyka sieci mózgowej osób, którym mniej skutecznie udało się schudnąć, różniła się od tych, którym się powiodło. Niektórzy ludzie mają silniejszą podświadomą skłonność czuciowo-motoryczną do poszukiwania jedzenia, podczas gdy inni wydają się mieć mniej. W społeczeństwie charakteryzującym się obfitością pożywienia, w którym wszędzie pojawiają się wskazówki żywieniowe, ta informacja może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie mają trudności ze zrzuceniem i utrzymaniem nadwagi”.


Dr Jonathan Burdett, główny badacz i profesor radiologii, Wake Forest University School of Medicine

Jest to pierwsze badanie łączące kluczowe koncepcje, które zostały zidentyfikowane jako ważne dla zrozumienia otyłości i przejadania się z sukcesem w behawioralnej utracie wagi wśród otyłych osób starszych.

READ  Epidemia COVID-19 Omicron: Co musisz wiedzieć o podfakcie BA.2

„Nasze wyniki zapewniają lepszy wgląd w złożone obwody funkcjonalne w mózgu, dzięki czemu mamy teraz mechanistyczne zrozumienie, dlaczego ludzie nie tracą wagi” – powiedział Burdett. „Teoretycznie, gdybyś wiedział więcej o zachętach i kontroli, bylibyśmy w stanie dostosować leczenie do osoby, zamiast traktować wszystkich w ten sam sposób”.

źródło:

Numer czasopisma:

Burdett, J.H., i in. (2022) Wzdłużny związek podstawowych funkcjonalnych sieci mózgowych z celową utratą masy ciała u osób starszych. otyłość. doi.org/10.1002/oby.23396