Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dolar nowozelandzki jest postrzegany jako przewartościowany o 22% w oparciu o deficyt na rachunku bieżącym Nowej Zelandii

Dolar nowozelandzki jest postrzegany jako przewartościowany o 22% w oparciu o deficyt na rachunku bieżącym Nowej Zelandii

Według Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) dolar nowozelandzki jest przewartościowany o 22% na rachunku bieżącym.

Jako przykład odniesienia, dolar nowozelandzki, którego obroty przekraczają 57 centów amerykańskich w momencie pisania tego tekstu, powinien wynosić poniżej 45 centów amerykańskich, zgodnie z obliczeniami Instytutu Finansów Międzynarodowych.

Rachunek bieżący rejestruje transakcje danego kraju z resztą świata, w szczególności jego handel netto towarami i usługami, jego zyski netto z inwestycji transgranicznych oraz jego płatności transferowe netto w określonym okresie, na przykład roku lub kwartału.

Według NZ, NZ roczne statystyki deficyt na rachunku bieżącym Za rok kończący się 30 czerwca 27,8 mld USD, co odpowiada 7,7% PKB. To o 16,3 mld USD więcej niż w czerwcu ubiegłego roku, kiedy stanowiło 3,4% PKB. Największy roczny deficyt obrotów bieżących Nowej Zelandii przed pandemią COVID-19 wynosił 14,7 mld USD w grudniu 2008 r., co stanowiło 7,8% PKB.

Instytut Finansów Międzynarodowych, który określa się jako globalne stowarzyszenie branży finansowej, zwraca uwagę na dolara nowozelandzkiego w aktualizacji jego kursu wymiany według wartości godziwej. Jego podejście opiera się na cyklicznie korygowanym oszacowaniu rachunku bieżącego, w porównaniu z koncepcją równowagi, w której rachunek bieżący może być zrównoważony.

„Nierównowagi kursowe, które wyprowadzamy, to ruchy realnego kursu walutowego ważonego handlem potrzebne do zamknięcia tej luki, którą obliczamy przy użyciu standardowej elastyczności eksportowo-importowej w odniesieniu do kursu walutowego”, raport Instytutu Finansów Międzynarodowych przez dyrektora zarządzającego i głównego ekonomistę Robina Brooksa oraz Jonathana Fortuna i analityka Jacka Bingle’a.

„Zazwyczaj skupiamy się w tym procesie na rynkach wschodzących, ale rosyjska inwazja na Ukrainę postawiła to na głowie. Wojna jest poważnym i kontrproduktywnym szokiem dla europejskich warunków handlowych, prowadzącym do bezprecedensowego pogorszenia stanu rachunków bieżących wielu Pomimo tego, że spadek euro i funta szterlinga jest już znacznie niższy, szacujemy, że będą musiały dalej spadać, aby zbliżyć się do swoich nowych wartości godziwych”.

READ  Wybory na Fidżi 2022: wszystkie wyniki na bieżąco i cała akcja na wyspie

Zauważyli, że rosyjska inwazja na Ukrainę przyniosła bezprecedensową siłę dolara amerykańskiego, przy czym większość tej siły pochodzi z walut krajów G10, takich jak euro, jen i funt brytyjski, przy większej odporności rynków wschodzących.

„Głównym motorem siły dolara w stosunku do G10 jest szok cen energii, który spowodował gwałtowne pogorszenie bilansów handlowych w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii. Rzeczywiście, podczas gdy Norwegia czerpie znaczne zyski z wyższych cen energii, Wielka Brytania i Nowa Zelandia wyraźnie powiększa swój deficyt na rachunku obrotów bieżących” – mówi Instytut Finansów Międzynarodowych.

Następnie mapuje ten deficyt na rachunku bieżącym do tego, co oznacza dla wartości godziwej kursu walutowego. Instytut Finansów Międzynarodowych szacuje deficyt obrotów bieżących Nowej Zelandii w 2202 r. na 8,7% PKB.

Instytut Finansów Międzynarodowych twierdzi, na podstawie swoich metod i obliczeń, że dolar nowozelandzki jest przewartościowany o 22,4%. Zakłada, że ​​euro jest przewartościowane o 11,6%, a uwięziony funt o 18%, a dolar zyskuje na wartości 4,2%.

Tymczasem dolar australijski jest postrzegany jako niedowartościowany o 13%, jen o 5,8%, korona norweska o 47,1%, a rial saudyjski o 23,5%.

Wybierz karty wykresu

% za rok kończący się w kwartale

% za rok kończący się w kwartale

% za rok kończący się w kwartale

% za rok kończący się w kwartale

% za rok kończący się w kwartale

Wybierz karty wykresu