Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

DNA wykazało, że zmiany klimatyczne doprowadziły do ​​wyginięcia mamutów

Dlaczego mamut włochaty nagle umarł? (GT)

Mamuty włochate wędrowały po Ziemi przez 5 milionów lat, aż zniknęły na zawsze prawie 4000 lat temu – a naukowcy w końcu udowodnili, dlaczego.

Mówią, że Do zmian klimatycznych, ponieważ gdy góry lodowe topniały, stały się tak mokre, że gigantyczne zwierzęta nie mogły przetrwać, ponieważ ich źródło pożywienia – roślinność – zostało praktycznie wyeliminowane.

Wcześniej wielu uważało, że plik Nagła śmierć kudłatych kuzynów obecnych słoni To musi być z powodu ludzi.

Obejrzyj: Które kraje emitują najwięcej dwutlenku węgla?

Mamuty żyły obok wczesnych ludzi: ich szkielety były używane do budowy schronień, włócznie zostały wyrzeźbione z ich gigantycznych kłów, obrazy przedstawiające je namalowane na ścianach jaskini, a 30 000 lat temu najstarszy znany instrument muzyczny, flet, został wykonany z kości mamuta.

Czytaj więcej: Dlaczego ekonomiści martwią się, że odwrócenie zmian klimatycznych jest beznadziejne?

Genetycy przeanalizowali starożytne DNA środowiskowe za pomocą sekwencjonowania strzelbowego, aby przeanalizować szczątki roślin i zwierząt środowiskowych – w tym moczu, kału i komórek skóry – pobranych z próbek gleby skrupulatnie zbieranych przez okres 20 lat z miejsc w Arktyce, gdzie znaleziono szczątki mamutów.

Profesor Eske Willerslev, członek St John’s College na Uniwersytecie Cambridge powiedział: „Naukowcy od 100 lat spierają się o to, dlaczego mamut wyginął.

„Obwiniano ludzi, ponieważ zwierzęta przeżyły miliony lat bez zmian klimatycznych, zabijając je wcześniej, ale kiedy żyły obok ludzi, nie trwały długo i oskarżono nas o ściganie ich na śmierć.

„Deszcz spowodował, że włochate bestie zniknęły, ponieważ ich źródło pożywienia zostało praktycznie wymazane.

„W końcu udało nam się ustalić, że problemem nie była tylko zmiana klimatu, ale jej szybkość była ostatnim gwoździem do trumny – nie byli w stanie wystarczająco szybko się przystosować, gdy krajobraz zmienił się drastycznie, a ich żywność zaczęła brakować.

READ  Skany TVUS ET pomijają więcej przypadków raka endometrium u czarnych kobiet niż u białych

„Kiedy klimat się ocieplił, drzewa i rośliny bagienne przejęły mamuty i zastąpiły gigantyczne siedliska trawiaste. Musimy pamiętać, że było wiele zwierząt, które łatwiej było złapać niż gigantyczny mamut włochaty – mogły urosnąć do wysokości podwójnej -decker!”

Czytaj więcej: Ostrzeżenie o zmianach klimatycznych z 1988 r. było w większości poprawne

Mamuty włochate i ich przodkowie żyli na Ziemi przez 5 milionów lat, a ogromne bestie wyewoluowały i pokonały wiele epok lodowcowych.

Pomimo zimna, rosło mnóstwo roślinności, aby utrzymać przy życiu różne gatunki zwierząt – trawy, kwiaty, rośliny i małe krzewy, które zostałyby zjedzone przez wegetariańskie mamuty, które prawdopodobnie używały swoich kłów do odgarniania śniegu, a ich pnie prawdopodobnie używały wyrywać twarde chwasty.

W ramach projektu zespół po raz pierwszy zsekwencjonował również DNA 1500 roślin w Arktyce, aby móc wyciągnąć te ważne wnioski na całym świecie.

Czytaj więcej: Topniejący śnieg w Himalajach prowadzi do wzrostu zielonego śluzu morskiego widocznego z kosmosu

Dr Yucheng Wang, główny autor i pracownik naukowy na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Cambridge, powiedział: „Ostatnia epoka lodowcowa – zwana epoką lodowcową – zakończyła się 12 000 lat temu, kiedy lodowce zaczęły topnieć, a zasięg wędrownych stad mamutów zmniejszył się.

„Myślano, że mamuty zaczęły wymierać w tym czasie, ale odkryliśmy również, że faktycznie przetrwały po epoce lodowcowej w różnych regionach Arktyki i do holocenu – czasu, w którym żyjemy dzisiaj – znacznie dłużej, niż zdają sobie sprawę naukowcy. .

„Powiększyliśmy zawiłe szczegóły środowiskowego DNA i zmapowaliśmy rozprzestrzenianie się populacji tych ssaków i pokazaliśmy, jak stają się one coraz mniejsze, a ich różnorodność genetyczna również coraz mniejsza, co utrudnia im przetrwanie.

„Fenomenalna prędkość zmian klimatycznych była ostatnim gwoździem do trumny.

„Kiedy klimat stał się bardziej wilgotny, a lód zaczął topnieć, doprowadziło to do powstania jezior, rzek i bagien. Ekosystem się zmienił, a biomasa roślinności zmniejszyła się i nie były w stanie utrzymać stad mamutów.

READ  NASA wystrzeliwuje statek kosmiczny na asteroidę z misją uniknięcia Armagedonu w przyszłości | asteroidy

„Wykazaliśmy, że zmiany klimatyczne, w szczególności opady, bezpośrednio prowadzą do zmian wegetacji – na podstawie naszych modeli ludzie nie mieli na nie absolutnie żadnego wpływu”.

Obejrzyj: Topniejące lodowce Mont Blanc są wyraźnym przypomnieniem zmian klimatycznych