Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego wirusolodzy zwierząt mówią, że musimy się martwić

W kwietniu 2020 r.tygrysy i lwy w ogrodzie zoologicznym Bronx pojawiły się w wiadomościach, kiedy Zawarli Covid-19. W ciągu kilku miesięcy po tych zaskakujących diagnozach naukowcy i weterynarze stwierdzili SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid-19, w Prawie tuzin innych gatunkówczy to w niewoli, czy na wolności.

Ile zwierząt zostaje zarażonych wirusem Corona? Co to oznacza dla zdrowia ludzi i zwierząt?

my weterynarz – weterynarz badacze Światowa Organizacja Zdrowia Dochodzenie Choroby zwierząt, w tym choroby odzwierzęce, które mogą zarażać ludzi i zwierzęta. Dla zdrowia ludzi i zwierząt ważne jest, aby wiedzieć, które gatunki są podatne na zakażenie koronawirusem. Nasze laboratoria i inne laboratoria na całym świecie przetestowały zwierzęta domowe, w niewoli i dzikie na obecność wirusa, a także Przeprowadzać eksperymenty Aby zidentyfikować podatne gatunki.

menu dla Zakażone do tej pory zwierzęta Obejmuje ponad dwanaście gatunków. Ale w rzeczywistości infekcja może być bardziej rozpowszechniona, ponieważ przetestowano bardzo niewiele pojedynczych gatunków i zwierząt. Ma to realne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego. Zwierzęta mogą nie tylko rozprzestrzeniać patogeny, takie jak koronawirus, ale mogą również być źródłem nowych mutacji.

Jeleń wirginijski i norka to jedyne dwa gatunki zwierząt, które są nosicielami wirusa na wolności. Sandra Standbridge / Moment / Getty Images

Jakie zwierzęta zostały zakażone wirusem Corona?

Od lutego 2022 r. potwierdzili to naukowcy i weterynaryjne laboratoria diagnostyczne 31 gatunków podatne na zakażenie SARS-CoV-2. Oprócz zwierząt domowych i zwierząt z ogrodów zoologicznych naukowcy odkryli, że wiele naczelne inne niż ludzieA ulicznikA jelenie myszyA hienyA Myszy leśne, pasiasty skunks i rudy lis Wśród zwierząt podatnych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Jeleń wirginijski i norka to jedyne dwa gatunki zwierząt, które są nosicielami wirusa na wolności. Na szczęście, większość zwierząt Wygląda na to, że nie mają choroby klinicznej jak ludzie, z wyjątkiem norki. Jednak nawet zwierzęta, które nie wydają się chore, mogą przenosić wirusa między sobą, a być może również na ludzi. Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi na temat tego, które zwierzęta mogą zarazić się wirusem i co to oznacza dla ludzi, jeśli w ogóle.

READ  Dwie specyficzne sieci mózgowe mogą silnie wpływać na sukces w odchudzaniu

Jak szukać wirusa u zwierząt?

Istnieją trzy sposoby badania chorób odzwierzęcych: przyglądając się zwierzętom domowym lub gatunkom żyjącym w niewoli, takim jak zwierzęta w ogrodach zoologicznych, badając dzikie zwierzęta na obecność koronawirusa lub wystawiając zwierzęta na działanie wirusa w laboratorium.

We wczesnych stadiach pandemii, kiedy kilku właścicieli zwierząt domowych lub opiekunów zoo zauważyło zwierzęta z problemami z oddychaniem lub kaszlem, zorganizowali oni weterynarzom badanie na obecność koronawirusa. USDA i Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom Koordynacja i zarządzanie testami Covid-19 na zwierzętach. Ten sam proces pobierania próbki i przepuszczania jej przez maszynę PCR w celu przetestowania pod kątem koronawirusa działa tak samo dobrze w przypadku zwierząt, jak w przypadku ludzi, chociaż wymaz z nosa lwa – a nawet kota domowego – wymaga więcej szkolenia. i zręczność. weterynaryjne laboratoria diagnostyczne jak nasz Każdego roku przeprowadza się setki tysięcy testów chorób zwierząt, dzięki czemu udało nam się Łatwo rozpocznij test SARS-CoV-2.

Opierając się na wcześniejszych badaniach, naukowcy byli w stanie zgadnąć, które zwierzęta mogą być podatne i przetestować te hipotezy. Koty, chomiki i gryzonie zaraziły się podczas Pierwsza epidemia SARS W 2002 roku naukowcy podejrzewali, że będą podatni na zakażenie nowym koronawirusem. Z pewnością badania wykazały, że SARS-CoV-2 łatwo zranić Gatunki te w eksperymenty laboratoryjne. Norki są blisko spokrewnione z gryzoniami, a latem i jesienią 2020 roku hodowle norek w całych Stanach Zjednoczonych. Główne miejsca epidemii Po tym, jak ludzie przenieśli wirus Corona na zwierzęta.

Korzystając z modeli komputerowych, naukowcy byli również w stanie przewidzieć, że koronawirus może łatwo zainfekować niektóre gatunki jeleni, które go używają Główne białka w ich komórkach. W oparciu o te przewidywania naukowcy rozpoczęli testowanie jelenia wirginijskiego pod kątem koronawirusa i Pozytywy zostały zgłoszone po raz pierwszy W sierpniu 2021 r.

Niedawno, 7 lutego 2022 r., naukowcy opublikowali wstępny artykuł pokazujący, że jelenie na Staten Island w stanie Nowy Jork zostały zarażone zmienna omikronowa. Ponieważ jest to wirus, który zaraża większość nowojorczyków, dostarcza to mocnych dowodów na to, że ludzie w jakiś sposób przenieśli wirusa na jelenie. Jak jeleń w? Co najmniej sześć stanów i Kanada Początkowo był w kontakcie z SARS-CoV-2 nadal pozostaje tajemnicą.

READ  Analiza molekularna ujawnia najstarsze dotychczas skamieniałości denisowian

Wreszcie, aby zrozumieć, w jaki sposób koronawirus wpływa na zwierzęta, naukowcy przeprowadzili dokładnie kontrolowane eksperymenty narażenia. Badania te oceniają, w jaki sposób zakażone zwierzęta wydalają wirusa, czy mają objawy kliniczne oraz czy i w jakim stopniu wirus mutuje w różnych gatunkach.

Niebezpieczeństwa wirusa Corona, który przeskakuje między gatunkami

Ryzyko zarażenia SARS-CoV-2 od zwierzęcia jest dla większości ludzi znacznie niższe niż narażenie na niego przez innego człowieka. Ale jeśli koronawirus żyje i rozprzestrzenia się wśród zwierząt, a czasami wraca do ludzi, proces ten – znany jako Pośrednie i informacje zwrotne Stanowią własne zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Po pierwsze, infekcja zwierząt po prostu zwiększa stężenie SARS-CoV-2 w środowisku. Po drugie, duża liczba zwierząt, które tolerują infekcję, może działać jako rezerwuar dla wirusa, utrzymując go, nawet jeśli liczba infekcji u ludzi spada. Dotyczy to zwłaszcza jeleni, które licznie żyją na obszarach podmiejskich i mogą przenosić wirusa na ludzi.

Wreszcie, gdy SARS-CoV-2 przenosi się z ludzi na zwierzęta, Nasza praca w laboratorium Wskazuje, że wirus bardzo szybko gromadzi się w mutantach. Wirusy dostosowują się do unikalnych cech — temperatury ciała, diety i składu odpornościowego — dowolnego zwierzęcia, na którym żyją, poprzez mutację. Im większa liczba zarażonych gatunków, Więcej mutacji mówić. Możliwe, że nowe gatunki pojawiające się u ludzi mogą zarażać nowe gatunki zwierząt. Możliwe też, że początkowo nowe warianty wyłonią się ze zwierząt i zainfekują ludzi.

Historia SARS-CoV-2 u zwierząt jeszcze się nie skończyła. Według CDC sześć na 10 ludzkich chorób zakaźnych może zostać przeniesionych ze zwierząt na ludzi, a około trzy czwarte Nowe lub pojawiające się choroby zakaźne u ludzi pochodzą od zwierząt. Badania wykazały, że inwestowanie w choroby odzwierzęce może się zdarzyć Znacząco obniż koszty przyszłych epidemiiTego rodzaju złożone badania Historycznie był niedofinansowany. Ale mimo to w 2021 r. tylko CDC wskazało 193 miliony dolarów W kierunku badań nad pojawiającymi się odzwierzęcymi chorobami zakaźnymi – mniej niż Jedna czwarta 1% całkowitego budżetu CDC.

READ  Badania znajdują sposoby na złagodzenie objawów astmy spowodowanych sezonowymi alergiami | zdrowie

Nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących tego, w jaki sposób wirusy są przenoszone między ludźmi a zwierzętami, jak żyją i mutują w populacjach zwierząt, a także na temat ryzyka przeskakiwania gatunków jako wirusów. Im więcej naukowców wie, tym lepiej urzędnicy ds. zdrowia, rządy i naukowcy mogą przygotować się na następną pandemię i jej zapobiec.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany Rozmowa Napisane przez Sue Vande Wood, Angelę Bosco-Luth i Kristi Mayo z Colorado State University. Przeczytać Oryginalny artykuł jest tutaj.