Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Discovery podejmuje działania prawne przeciwko Polsce w związku z „atakiem” na wolność mediów

W oświadczeniu w czwartek Odkrycie (DYSK) Polski parlament poinformował, że poinformował polski rząd o zamiarze podjęcia kroków prawnych w ramach dwustronnej umowy inwestycyjnej z 1994 r. po tym, jak polski parlament zatwierdził kontrowersyjną ustawę medialną, która zagrażała wolności prasy, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw Europie.

„Ustawa jest niedawnym atakiem na wolność prasy i prasy i bezpośrednio patrzy na TVN Discovery, wiodący niezależny zespół nadawców w kraju i prezenter wiadomości, a także jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce” – powiedziała firma. . .

Ustawa wzmocniłaby istniejący zakaz kontrolowania przez firmy medialne działające poza Europą polskich nadawców. W środę uchwaliła niższą izbę polskiego parlamentu 228 głosami za, 216 przeciw i 10 głosami, teraz przechodząc do Senatu.

TVN24 będzie głównym kanałem, którego dotyczy nowe prawo, ponieważ jest własnością Discovery poprzez spółkę zależną zarejestrowaną w Holandii. (Czy wynalazek? Próbując się zjednoczyć Z Warner Media, spółką macierzystą CNN).

Polski rząd nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w sprawie działań prawnych firmy. Mówi, że prawo zostanie wykorzystane do powstrzymania obcych sił wroga od kontrolowania krajowych nadawców.

Przeciwnicy twierdzą, że jest to wyraźna próba uciszenia TVN24, jednego z niewielu pozostałych niezależnych kanałów telewizyjnych w kraju.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” projektem ustawy.

„Wielkie inwestycje biznesowe Ameryki w Polsce umacniają nasz dobrobyt i zwiększają nasze zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział w środowym oświadczeniu. „Ten projekt ustawy zagraża wolności mediów i zakłóca silny klimat inwestycyjny w Polsce”.

Zarząd TVN zaapelował do polskich ustawodawców i prezydenta Andrzeja Dudy o zablokowanie wejścia ustawy w życie.

“Od tego zależy przyszłość Polski jako demokracji na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów” – napisano w oświadczeniu.

„Wynik powinien być głęboki dla każdej firmy inwestującej w Polsce. Tym głosowaniem Polska podważa wartości, które bezpośrednio łączą Polskę z Europą, podważają fundamenty relacji polsko-amerykańskich” – kontynuowali.

READ  Rozbudowany Terminal B otwarty w Katowice Airport, Polska

Discovery powiedział we wcześniejszym oświadczeniu w czwartek, że polski parlament „chce ograniczyć prawo polskich gości do wybierania i dostępu do wiarygodnych i niezależnych informacji”.

– Hannah Richie, Amy Cassidy, Arthur Oczyński i Vasco Cottovio przyczynili się do powstania tego artykułu.