Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Democracy Digest: Europa Środkowa z zadowoleniem przyjmuje decyzję UE o oznaczeniu nuklearnej zieleni

Democracy Digest: Europa Środkowa z zadowoleniem przyjmuje decyzję UE o oznaczeniu nuklearnej zieleni

Trump popiera Urbana; opozycja traci impet

Rok 2022 rozpoczął się dobrze dla premiera Węgier Viktora Orbana. Nie tylko jego biuro konsekrowany ponownie, ale otrzymał również silne wsparcie od Donalda Trumpa.

Były prezydent USA, który pomimo porażki wyborczej w 2020 roku pozostaje aktywny w polityce, publicznie poparł Orbana w poniedziałkowym oświadczeniu. „Wykonał potężną i wspaniałą pracę, chroniąc Węgry, powstrzymując nielegalną imigrację, tworząc miejsca pracy, handel i powinien mieć możliwość kontynuowania tego w nadchodzących wyborach” – powiedział Trump.

Pochwalił również Urbana jako silnego lidera, którego wszyscy szanują. „Ma moje pełne poparcie i poparcie dla reelekcji na premiera!” on zdeklarowany na swojej stronie Save America, którą później napisał na Twitterze amerykański dziennikarz. Trump jest obecnie zawieszony na Facebooku i Twitterze.

Poparcie to było swego rodzaju odwzajemnioną przysługą dla Orbana, który obiecał swoje poparcie dla Trumpa przed wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku. Po klęsce Trumpa w obozie Fideszu panowało powszechne uczucie rozczarowania, choć wielu ma nadzieję, że jest to tylko chwilowa porażka dla ich ideologicznego przyjaciela i sojusznika.

Relacje z twardogłowymi w Partii Republikańskiej są pielęgnowane przez funkcjonariuszy Fideszu. Były wiceprezydent Mike Pence wziął udział w „Szczycie Demograficznym” Orbana, który odbył się we wrześniu zeszłego roku – corocznym spotkaniu polityków nieliberalnych – a Budapeszt będzie gospodarzem Konserwatywnej Konferencji Działań Politycznych (CPAC), najważniejszego zgromadzenia republikanów, w marcu, tuż przed węgierskim parlamentem wybory.

Orban był również szeroko promowany w USA przez gospodarza Fox News, Tuckera Carslona, ​​który latem spędził tydzień na Węgrzech, podczas którego nadawał swój codzienny program ze stolicy Węgier, chwaląc rządową ochronę granic i politykę rodzinną, a nawet przeprowadził wywiad z Urbanem.

Członkowie rządu triumfalnie wysłany Poparcie Trumpa, z ministrem spraw zagranicznych i handlu Peterem Szijjarto i międzynarodowym rzecznikiem Zoltanem Kovacsem, jako pierwsi ogłosili dobrą wiadomość.

READ  Urzędnicy Fed sugerują, że restrykcyjne stawki mogą być wymagane „przez jakiś czas”

Jednak krytyczna dla rządu witryna z wiadomościami hvg.hu spekulować o czasie i motywacji tego zatwierdzenia oraz o tym, czy to faktycznie rząd węgierski poprosił o tę „przysługę”. Eksperci zauważyli, że Republikanie mają odzyskać kontrolę nad Kongresem w listopadzie, co może pomóc Orbanowi w uzyskaniu większego poparcia wśród przywódców Kongresu w celu zrównoważenia krytycznego podejścia Departamentu Stanu Joe Bidena.

Gdy Trump odszedł od władzy, stosunki między Budapesztem a Waszyngtonem stały się oziębłe, a Węgry były jedynym krajem UE, który nie został zaproszony na szczyt demokracji Bidena pod koniec zeszłego roku.

Tymczasem wspólna opozycja ma dużo więcej do zmartwienia niż tylko polityka zagraniczna. Rok rozpoczął się słabymi wynikami sondaży i krytyką mediów dotyczącą utraty impetu przed kluczowymi wyborami wiosny tego roku.

Jak niektórzy przewidywali, współpraca między sześciopartyjnym sojuszem opozycji nie przebiega tak gładko, jak się spodziewano. Obecność kandydata na premiera i de facto lidera opozycji Petera Marki-Zay’a w mediach społecznościowych jest dynamiczna, ale jego słowa często wywołują wzburzenie nawet w jego własnym obozie.

Na przykład w sylwestra Marki-Zay zauważył zjadliwie, że Fidesz nie ma teraz więcej wyborców niż cztery lata temu, ponieważ COVID-19 zdziesiątkował starsze pokolenia, które w większości są wyborcami Fideszu. Nawet niektórzy politycy opozycji uznali to sformułowanie za niefortunne, co zmusiło Marki-Zay do przeprosiny, twierdząc, że jego słowa zostały błędnie zinterpretowane.

W sojuszu widać jednak kolejne pęknięcia, jeśli chodzi o politykę społeczną i gospodarczą, a w mediach społecznościowych pojawiła się sugestia zmiany lidera opozycji przed wyborami.

Jednak większość polityków opozycji ma się dobrze świadomy Jest już za późno na jakiekolwiek zmiany personalne i mam nadzieję, że uda się wynegocjować wspólną strategię z wzajemnymi kompromisami. Bez tego, ostrzegają, kolejne miażdżące zwycięstwo Fideszu jest na kartach.

READ  Moody's twierdzi, że sytuacja finansowa Indii jest słaba pod względem luzowania ilościowego