Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

DDW: Antybiotyki zwiększają ryzyko starszego IBD | zdrowie

Personel odprawy lekarskiej

PIĄTEK, 13 maja 2022 r. (HealthDay News) – Stosowanie antybiotyków, niezależnie od kategorii, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wczesnego zapalenia jelit (IBD), zgodnie z badaniem przedstawionym podczas Tygodnia Chorób Układu Pokarmowego 2022, który odbył się w dniach 21-24 maja w San Diego.

Adam S. Fay, MD, z New York University Grossman School of Medicine w Nowym Jorku, wraz z kolegami ocenili wpływ skumulowanego stosowania antybiotyków, czas ich stosowania oraz związek między określonymi klasami antybiotyków a progresją wczesnego początku IBD. Analiza objęła 2,3 miliona osób (w wieku od 60 do 90 lat), a następnie 2000 do 2018 roku.

Naukowcy odkryli, że jakiekolwiek stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększonym ryzykiem IBD (współczynnik zachorowalności [IRR], 1,64), z pozytywną odpowiedzią na dawkę (jeden cykl antybiotyków: IRR, 1,27; dwa cykle: IRR, 1,54; trzy cykle: IRR, 1,66; cztery cykle: IRR, 1,96; pięć lub więcej cykli: IRR, 2,35) . Wszystkie klasy antybiotyków są związane z rozwojem IBD, w tym te, które nie są stosowane w leczeniu infekcji żołądkowo-jelitowych. Najgroźniejsze były fluorochinolony (IRR, 2,27), nitroimidazole (IRR, 2,21) i makrolidy (IRR, 1,74). Ogólnie rzecz biorąc, szacunkowe wyniki były nieco wyższe w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna w porównaniu z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ryzyko było najwyższe w ciągu pierwszego roku lub dwóch lat po antybiotykach, ale ryzyko pozostawało wysokie przez pięć lat.

„Nadzór antybiotyków jest ważny, ale unikanie antybiotyków za wszelką cenę również nie jest właściwym rozwiązaniem” – powiedział Fay w oświadczeniu. „Jeśli nie jesteś pewien, z czym masz do czynienia, byłbym ostrożny. Jeśli pacjenci zgłaszają się z oczywistymi infekcjami i potrzebują antybiotyków, nie powinny być powstrzymywane przez te odkrycia”.

Pierwotnie opublikowany w Consumer.healthday.comczęść Wymiana treści TownNews.