Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy niższy próg wieku może ujawnić większe różnice w badaniach przesiewowych?

Czy niższy próg wieku może ujawnić większe różnice w badaniach przesiewowych?

Ze względu na wysoką częstość występowania raka jelita grubego u osób poniżej 50 roku życia, w maju 2021 r. amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych (USPSTF) wydała nowe wytyczne, które obniżyły próg wieku dla badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego z 50 do 45 lat.1 Jednak pojawiające się badania sugerują, że niższy próg wiekowy może mieć ograniczony wpływ na poprawę częstości badań przesiewowych (w tym CT okrężnicy) wśród młodszych dorosłych populacji.

W nowym badaniu z udziałem ponad 80 000 pacjentów bez historii raka jelita grubego naukowcy odkryli najniższą częstość występowania badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego i największe luki w badaniach przesiewowych z różnicami rasowymi i społeczno-ekonomicznymi wśród osób w wieku od 50 do 54 lat.2

Łącząc dane z ośmiu krajowych badań zdrowotnych przeprowadzonych w latach 2000-2018, naukowcy ocenili częstość występowania badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego wśród pięcioletnich grup wiekowych, zgodnie z badaniem, które zostało niedawno opublikowane w Epidemiologia nowotworów, biomarkery i profilaktyka.2 Autorzy badania przeanalizowali również takie czynniki, jak rasa/pochodzenie etniczne i czynniki społeczno-ekonomiczne, w tym dochód rodziny, poziom wykształcenia i dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podczas gdy ogólna częstość występowania badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego wzrosła o prawie 30 procent między 2000 r. (36,7 procent) a 2018 r. (66,1 procent), autorzy badania odnotowali 19,4 procentowy wzrost badań przesiewowych w grupie wiekowej 50-54 lata (z 28,2 procent). 2020 r. do 47,6% w 2018 r.) wobec wzrostu o 31,6% w grupie wiekowej 70-74 lata (z 46,4% w 2000 r. do 78% w 2018 r.).2

Porównując statystyki z 2000 r. i 2018 r. dla grup wiekowych objętych badaniem, autorzy stwierdzili, że grupa wiekowa 50-54 lat konsekwentnie doświadczała najmniejszych wzrostów częstości występowania w kierunku raka jelita grubego, jeśli chodzi o czynniki takie jak rasa, pochodzenie etniczne, wykształcenie, dochód gospodarstwa domowego i zdrowie. Dostęp do ubezpieczenia. W przypadku osób, które nie ukończyły szkoły średniej, odnotowano 16,1 procentowy wzrost w badaniach przesiewowych jelita grubego u osób w wieku od 50 do 54 lat w porównaniu z 34,2 procentowym wzrostem w grupie wiekowej 70 do 75 lat. Latynosi w grupie wiekowej 70-75 lat odnotowali ponad trzykrotny wzrost badań przesiewowych (54 procent) w porównaniu do Latynosów w grupie wiekowej 50-54 (16,7 procent).2

READ  Objawy lęku/depresji zmniejszają się u pacjentów z rakiem po użyciu aplikacji do zarządzania stresem

„Nasze odkrycia są szczególnie istotne dla nowych wytycznych USPSTF, które zalecają rozpoczęcie badań przesiewowych z medianą ryzyka w wieku 45 lat. Utrzymujące się i pogłębiające się rozbieżności, które obserwowaliśmy u dorosłych w wieku 50-54 lat (w wieku) mogą rozciągać się na osoby w wieku od 50 do 54 lata, między 45 a 49 rokiem życia, ponieważ kwalifikują się do badań przesiewowych, pisze dr Caitlin C. Murphy, profesor nadzwyczajny promocji zdrowia i nauk behawioralnych w School of Public Health przy University of Texas Health Science Center w Houston i współpracownicy.

(Uwaga redaktora: pokrewne treści, patrz „Nowe perspektywy tomografii komputerowej jelita grubego„I”Badanie wykazało, że kolonografia CT jest w dużej mierze niewykorzystana.„)

w Jeśli chodzi o czynniki, które mogą przyczynić się do zmniejszenia wzrostu liczby badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w grupie wiekowej 50-54 lat, Murphy i współpracownicy przyznają, że badania przesiewowe w kierunku raka zwykle nie stanowią większego problemu dla młodszych dorosłych. Zauważyli, że dostęp do opieki medycznej może być bardziej restrykcyjny dla młodszych dorosłych, którzy mogą również mieć do czynienia z większą liczbą obowiązków rodzinnych i zawodowych niż w starszych grupach wiekowych.

Murphy i współpracownicy zauważają, że „kampanie uświadamiające społeczeństwo mogą zachęcać do badań przesiewowych wśród młodszych dorosłych i konieczne są ciągłe wysiłki w celu zidentyfikowania i usunięcia barier w badaniach przesiewowych, które są unikalne dla tej grupy wiekowej”.

Uznając nieodłączne ograniczenia pracy z danymi ze skanów CT, autorzy badania stwierdzili, że inne ograniczenia badania obejmowały o 53% niższą odpowiedź na ankietę w 2018 r. oraz brak informacji na temat częstych lub długotrwałych badań przesiewowych.

Bibliografia

1. Lin JS, Perdue LA, Henrikson NB, Bean SI, Blasi PR. Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego: zaktualizowany raport dowodowy i systematyczny przegląd zespołu ds. usług prewencyjnych w Stanach Zjednoczonych. gamma. 2021; 325 (19); 1978-1998.

READ  Zmiany wzorca snu u pacjentów zakwalifikowanych do operacji serca

2. Liu PH, Sanford NN, Liang PS, Singal AG, Murphy CC. Uporczywe rozbieżności w badaniach przesiewowych raka jelita grubego: charakterystyczny znak wdrażania nowych wytycznych u młodszych osób dorosłych. Biomarkery epidemii raka Prz. 2022 23 czerwca; OF1-OF9. doi: 10.1158/1055-9965. EPI-21-1330. online przed drukowaniem.