Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy możemy przejść od Scarface do No Traces? Codzienna flaga

Chociaż ludzka skóra goi się z urazów i skaleczeń, wielu z nas ma pozostawione blizny. Powstawanie blizn występuje u dorosłych ssaków, ponieważ regeneracja skóry nie zachodzi całkowicie. Stanowi to wyzwanie dla klinicystów, którzy chcą później przeprowadzić operację bez blizn. W niedawnym artykule opublikowanym w BiomedycynaZespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Tsukuba zbadał wykorzystanie dorosłych traszek, Cynops pyrrhogasterJako modelowy system do badania gojenia ran bez blizn dla rozwoju technologii w medycynie chirurgicznej i kosmetycznej.

Po urazie naskórek, który jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, może rosnąć i migrować, aby wypełnić ranę. Nazywa się to reepitelializacją. Chociaż tak się dzieje, czasami oryginalny kolor i tekstura skóry nie są zachowywane, co skutkuje czymś, co znamy jako bliznę. Procesy zwane ziarninowaniem i zwłóknieniem wspomagają tworzenie blizn, dzięki czemu naukowcy dążą do zmniejszenia blizn po zabiegach klinicznych. Do badania tego wykorzystano płazy jako modele zwierzęce, ponieważ przed metamorfozą nie ulegają bliznowaceniu. Nie jest jednak jasne, co dzieje się z w pełni dojrzałą skórą płazów.

„Zdecydowaliśmy się zbadać dojrzałą traszkę japońską, typ salamandry, który jest dobrze poznany na poziomie genetycznym” – wyjaśnia dr Tatsuyuki Ishii, główny autor badania. „Wiemy, że dorosłe traszki są zdolne do regeneracji złożonych tkanek, narządów i kończyn. Jednak ich zdolność do regeneracji skóry nie została naukowo udowodniona”.

Zespół wyciął mały kawałek skóry z różnych części ciała dorosłej traszki, w tym z głowy, tułowia, kończyn i brzucha. Okresowo odnotowują progresję gojenia i odnowy skóry nawet do dwóch lat, jednocześnie odnotowując odbudowę nabłonka i włóknienie, a także przywrócenie tekstury, rozszerzenia i koloru.

„Co ciekawe, odkryliśmy, że noworodki mogą skutecznie i całkowicie zregenerować swoją skórę na każdej części ciała, którą zbadaliśmy” – mówi główny autor, profesor Shikafumi Chiba. „Reepitelializacja wystąpiła we wszystkich miejscach, podczas gdy w ogóle nie zaobserwowano zwłóknienia skóry”.

READ  Substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną występujące w moczu duńskich dzieci

Nie przywrócono jednak pierwotnego koloru skóry grzbietowej, bocznej i brzusznej. Ponieważ ludzie nie mają tych wzorów kolorów, naukowcy sądzili, że jest to problem charakterystyczny dla traszek. W ten sposób doszli do wniosku, że Cynops pyrrhogaster Może to być idealny system modelowy do badania regeneracji skóry i powstawania blizn u ludzi.

Zespół zbadał również regenerację skóry u tych salamandrów na poziomie morfologicznym i molekularnym. Rany zwykle goją się w ciągu zaledwie kilku dni, a regeneracja skóry trwa do dwóch lat. Zapalne markery genowe ulegały jedynie krótkotrwałej ekspresji podczas gojenia się ran.

„Ferroma często charakteryzuje się długotrwałym stanem zapalnym w miejscu rany” – wyjaśnia dr Ishie. „Skóra wolna od blizn pojawiła się u traszek poprzez szybką reepitelializację nabłonka, pominięcie ziarninowania i zwłóknienie”.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłych badań na ludziach, które koncentrują się na wysiłkach mających na celu zapobieganie bliznowaceniu ludzkiej skóry poprzez przestrzeganie różnych procedur medycznych.

Źródło historii:

Materiał Wstęp do Uniwersytet Tsukuba. Uwaga: Treść można modyfikować zgodnie ze stylem i długością.