Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy kupowanie winylu jest szkodliwe dla planety – i co można z tym zrobić?  |  Wiadomości o sztuce i sztuce

Czy kupowanie winylu jest szkodliwe dla planety – i co można z tym zrobić? | Wiadomości o sztuce i sztuce

Nowy album Taylor Swift pomógł osiągnąć najwyższą tygodniową sprzedaż płyt od 30 lat – ale czy nasza ponowna miłość do posiadania płyt jest lekkomyślna pod względem ekologicznym?

PVC (chlorek winylu), tworzywo sztuczne, z którego tradycyjnie produkuje się płyty, nie jest dobre dla planety; pojawiły się także obawy dotyczące opakowań, które Płyta winylowa Sprzedaż wzrosła w ostatnich latach.

Roe Reynolds, frontman zajmującego czołowe miejsca na listach przebojów zespołu rockowego Enter Shikari, uważa, że ​​główni artyści muszą wziąć na siebie część odpowiedzialności, aby „napędzać” zmiany do przodu.

„Im bardziej rozwijasz się jako artysta, tym większy masz wpływ, tym większą masz zdolność popychania spraw do przodu i przyspieszania postępu” – mówi.

zdjęcie:
Towarzystwo Tormented Poets Society Taylor Swift jest liderem boomu na winyle. Zdjęcie: Beth Garrabrant

W marcowym wywiadzie dla magazynu Billboard Billie Eilish skrytykowała, jakie to „marnotrawstwo”, gdy „niektórzy z największych artystów na świecie” tworzą 40 różnych opakowań winyli, z których każdy zawiera „coś wyjątkowego, tylko po to, abyś ciągle je kupował”. więcej”.

„To rozsądna krytyka, ale myślę, że zniknie, gdy na przykład stosowanie BioVinylu stanie się standardem — to naprawdę wyeliminuje możliwość krytyki” – mówi Reynolds.

Zamiast wytwarzać polana ze zwykłego peletu PCV, w ciągu ostatnich kilku lat stało się możliwe wykorzystanie odnawialnych źródeł, takich jak olej spożywczy lub celuloza drzewna.

Enter Shikari na Northern Slam Dunk Festival w Leeds w 2023 r. Zdjęcie: Graham Finney/zdjęcia na okładce za pośrednictwem AP
zdjęcie:
Ru Reynolds z Shikari, nakręcony na scenie w 2023 roku, twierdzi, że artyści muszą przewodzić. Zdjęcie: Graham Finney/Zdjęcia na okładce za pośrednictwem AP

„Tradycyjny winyl jest produktem na bazie oleju” – wyjaśnia Reynolds. „Nikt tak naprawdę nie chce wspierać wydobycia większej ilości paliw kopalnych”.

Enter Shikari nalega teraz, aby wszystkie ich płyty były wykonane z BioVinyl, a Reynolds jest optymistą, że jeśli więcej artystów będzie pytać o materiał, z którego wykonane są ich płyty, stanie się to nowym standardem.

READ  Twitter NFT ze swoim pierwszym w historii tweetem to porażka aukcyjna, ponieważ przyciąga otwierające oferty w wysokości 5000 funtów

„Jest wielu niezależnych artystów, takich jak ja, z którymi możemy rozpalić ten ogień, a on się rozprzestrzeni i zanim się zorientujesz, stanie się standardem w branży”.

„Postęp jest niewiarygodny”

Karen Emanuel, główna grupa produkcyjna
zdjęcie:
Karen Emanuel, dyrektor generalna Key Production Group, pracuje w branży od 35 lat

Wiodące głosy w produkcji płyt winylowych chcą, aby przemysł muzyczny je usłyszał.

„Wspólnie z Vinyl Alliance i Stowarzyszeniem Producentów Płyt Winylowych przyglądamy się całemu łańcuchowi produkcyjnemu” – mówi Karen Emanuel, dyrektor generalna Key Production, największego w Wielkiej Brytanii pośrednika w fizycznej produkcji muzyki.

„Pracuję w tej branży od około 35 lat i postęp, jaki poczyniłem, jest niesamowity. Wiele dużych producentów tworzyw sztucznych w przypadku PCW znalazło sposób na zastąpienie elementów pochodzących z paliw kopalnych”. [which] „Może to oznaczać nawet 90% redukcję śladu węglowego winylu”.

Haczyk w tej chwili to koszt.

„Wyprodukowanie tego jest trochę droższe, ale jeśli wystarczy wystarczającej liczby osób, cena spadnie… Naprawdę staramy się namawiać ludzi do tego”.

Czy fani chętnie zapłaciliby więcej za produkt przyjazny środowisku?

Lee Jefferies z Sonic Wax w Leicestershire
zdjęcie:
Lee Jeffries z Sonic Wax w Leicestershire jest właścicielem najdroższej płyty Motown na świecie. Zdjęcie: Wosk dźwiękowy

Lee Jefferies, właściciel tłoczni winyli Sonic Wax Pressing w Leicestershire, jest wielkim fanem płyt winylowych. Wydał 100 000 funtów na zakup najcenniejszej na świecie płyty Motown.

„Ostatecznie wszystko działa w przypadku sprzedaży detalicznej” – mówi, „a biorąc pod uwagę, że ceny detaliczne winylu są już tak wysokie, ludziom bardzo trudno jest znaleźć dodatkowe pieniądze na zakup biodegradowalnego winylu”.

Jednak niedawna ankieta przeprowadzona przez firmę Key Production wykazała, że ​​ponad dwie trzecie (69%) nabywców płyt winylowych stwierdziło, że byliby zachęcani do zakupu większej liczby płyt, gdyby nagrania były tworzone przy niskim wpływie na środowisko.

READ  Linia bezpośrednia zamienia się w pośrednią w porównaniu cen

Wyniki wykazały również, że zdecydowana większość, bo 77%, stałych klientów winyli jest skłonna zapłacić wyższą cenę za produkty o niskim wpływie na środowisko, co wskazuje na znaczny popyt rynkowy na przyjazne dla środowiska alternatywy.

Czy jest większy problem?

Ostatecznie, jeśli chcemy produkować winyl w sposób bardziej zrównoważony, koszty będą musieli ponieść konsumenci, artyści lub wytwórnie.

Ale chociaż kawałek starego PCV może wydawać się mniej ekologiczną opcją, czy wpadamy w kłopoty, podczas gdy powinniśmy patrzeć w innym kierunku?

Dane Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nagrań (RIAA) i Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) wskazują, że światowa sprzedaż płyt winylowych w ubiegłym roku wyniosła około 80 milionów – przy użyciu kalkulatora emisji muzyki opracowanego przez Independent Music Labels Association (IMPALA), który działa około 156 000 ton emisji dwutlenku węgla.

Czytaj więcej:
Sprzedaż winyli w Wielkiej Brytanii jest najwyższa od 1990 roku
Winyl dodawany jest do typowego koszyka służącego do obliczania inflacji

Jeśli porównać to do transmisji strumieniowej, w przypadku samego Spotify – odpowiedzialnego za około jedną trzecią rynku – jego własne szacunki dotyczące globalnej emisji dwutlenku węgla w ubiegłym roku wyniosły 280 000 ton, a do zasilania serwerów przechowywania danych zużywano ogromne ilości energii elektrycznej.

Dla Reynoldsa z Enter Shikari potencjał uczynienia winylu bardziej ekologicznym jest ekscytujący.

„To ta sama jakość, ten sam wygląd, a różnicy tak naprawdę nie zauważysz, co jest niewiarygodne” – mówi. „Myślę, że to mówi o tym, że ludzie często myślą, że społeczeństwo przejściowe wkrótce przejdzie, i myślimy, że stracimy luksusy… ale myślę, że to tylko przykład tego, dlaczego tak nie jest torbę, to nie tak.

„Wiesz, wystarczy trochę przemyślenia i adaptacji, a potem adopcja… to bardzo ekscytujące”.

READ  York Museum „dokładnie rozważa” przyszłą eksploatację Latającego Szkota

Być może nadszedł czas, aby przemysł muzyczny zwrócił na to uwagę.