Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy istnieją kosmici? Główne tajemnice, które można odkryć po dzisiejszej premierze Teleskopu Jamesa Webba | wiadomości ze świata

Naukowcy twierdzą, że może nadejść „nowa era astronomii”, gdy przygotowują się do dzisiejszego wystrzelenia Teleskopu Jamesa Webba.

Oczekuje się, że urządzenie dogłębnie zmieni zrozumienie przez naukowców wszechświata i naszego w nim miejsca.

NASA, który wyprodukował wart 10 miliardów dolarów teleskop na podczerwień we współpracy z europejskimi i kanadyjskimi agencjami kosmicznymi, okrzyknął go premierą PróżniaObserwatorium nauki na następną dekadę.

obrazek:
Wizja artystyczna przedstawiająca wygląd teleskopu w kosmosie. Zdjęcie: Northrop Grumman/NASA przez AP

Co może zrobić Teleskop Jamesa Webba?

Instrument ludzki da pierwszy wgląd w noworodek wszechświata, jaki istniał, kiedy uważano, że powstały najstarsze galaktyki.

Jako alternatywa dla teleskopu Hubble’a, Webb będzie mógł zobaczyć wszechświat zaledwie 100 milionów lat po Wielkim Wybuchu, teoretycznym punkcie zapalnym, który doprowadził do ekspansji wszechświata 13,8 miliarda lat temu.

Dla porównania Hubble widzi tylko około 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Astronomowie chcą wykorzystać Webba do badania supermasywnych czarnych dziur, które przypuszczalnie zajmują centra odległych galaktyk.

Kosmolodzy będą pracować nad mapowaniem ciemnej materii wokół galaktyk, aby ujawnić więcej na temat tajemniczej materii, która, jak się uważa, stanowi większość wszechświata.

Lustro teleskopowe wykonane jest z 18 sześciokątnych kawałków pozłacanego metalu berylowego
obrazek:
Lustro teleskopowe wykonane jest z 18 sześciokątnych kawałków pozłacanego metalu berylowego

Czy teleskop może znaleźć kosmitów?

Obserwatorium kosmiczne zbada również, czy planety poza naszym Układem Słonecznym nadają się do życia.

Kamery na teleskopie będą robić zdjęcia innych planet w poszukiwaniu wody i innych oznak życia w atmosferze.

Profesor Martin Barstow, naukowiec, który pomógł opracować urządzenie, powiedział, że może ono ujawnić obecność pozaziemskich form życia w kosmosie.

„Dowiemy się o początkach wszechświata i o tym, jak powstało życie i być może, chociaż nie możemy tego zagwarantować, o innym życiu w naszej galaktyce” – powiedział.

READ  Zmęczenie mięśni Ponad połowa osób, które przeżyły Covid, wykazuje pewne objawy nawet po dwóch latach, jak wynika z badań

Opisał start jako „początek nowej ery w astronomii”.

„Teleskop jest tak ważny, że całkowicie zmieni sposób, w jaki patrzymy na wszechświat i sposób, w jaki patrzymy na nasze w nim miejsce” – powiedział.

Teleskop Hubble'a krążący wokół Ziemi.  Zdjęcie: NASA przez AP
obrazek:
Teleskop Hubble’a krążący wokół Ziemi. Zdjęcie: NASA przez AP

Jak działa sieć .

Nazwany na cześć szefa NASA przez większość dekady tworzenia agencji w latach sześćdziesiątych, Webb był około 100 razy bardziej wrażliwy niż Hubble.

Podczas gdy Hubble pracował głównie na długościach fal optycznych i ultrafioletowych, Webb będzie mógł zobaczyć wszechświat w widmie podczerwonym, patrząc przez obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się gwiazdy.

Zwierciadło główne nowego teleskopu ma większy obszar zbierania światła, który pozwala mu obserwować obiekty z większych odległości, cofając się w czasie bardziej niż jakikolwiek inny teleskop.

Teleskop zamontowany na szczycie rakiety Ariane 5. Zdjęcie: M.Pedoussaut/ESA via AP
obrazek:
Teleskop zamontowany na szczycie rakiety Ariane 5. Zdjęcie: M Pedoussaut/ESA via AP

Jaka jest data premiery?

Teleskop Jamesa Webba ma wystartować między 12.20 a 12.52 (czasu brytyjskiego) w porcie kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej.

Kontrolerzy będą mieli 30 minut na wystrzelenie rakiety Ariane 5 niosącej teleskop – ale dążą do tego, aby stało się to znacznie szybciej.

Po 26-minutowym locie w kosmos, ważący 14 000 funtów instrument muzyczny zostanie wystrzelony, prawie wielkości kortu tenisowego.

Start został opóźniony o jeden dzień ze względu na spodziewane silne wiatry w porcie kosmicznym.

Jednostka testowa osłony przeciwsłonecznej dla teleskopu Jamesa Webba
obrazek:
Jednostka testowa osłony przeciwsłonecznej dla teleskopu Jamesa Webba

co się działo później?

Teleskop Webba spędzi kolejny miesiąc na dotarciu do celu na orbicie słonecznej — około miliona mil od Ziemi i około cztery razy dalej od Księżyca.

Specjalna orbita instrumentu utrzymywałaby go stale w linii z Ziemią i jego ścieżką wokół Słońca.

Po około sześciu miesiącach ustawiania i kalibracji zwierciadeł i instrumentów Webba, praca teleskopu będzie zarządzana przez Space Telescope Science Institute w Baltimore.

READ  Badanie wykazało, że słaba jakość życia związana ze zdrowiem, liczne obciążenia w chorobach rzadkich

Śledź codzienny podcast na podcast jabłkowy, podcast google, spotyfikować, głośnik