Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czujesz się zapomniany po covid? Z badania wynika, że ​​wirus może wpływać na pamięć krótkotrwałą

Chociaż wiadomo, że COVID wpływa na układ oddechowy, być może mniej wiadomo, że wirus może również wpływać na funkcje poznawcze.

Wiele osób z COVID doświadcza zjawiska powszechnie zwanego „zamgleniem mózgowym”, które może obejmować problemy z zapamiętywaniem, koncentracją i wykonywaniem codziennych zadań. Mgła mózgowa może być również objawem długotrwałym Koronawirus chorobagdzie ludzie doświadczają uporczywych objawów COVID przez miesiące, a nawet lata po zakażeniu.

W niedawnym badaniu odkryliśmy, że COVID negatywnie wpływa na funkcję pamięci roboczej, ale tylko u osób dorosłych w wieku 25 lat i starszych. Wskazują na to nasze wyniki funkcja pamięci Z czasem może dojść do siebie po zakażeniu COVID, ale osoby z uporczywymi objawami mogą nadal doświadczać trudności z pamięcią roboczą.

Pamięć robocza, forma pamięci krótkotrwałej, pozwala nam przechowywać i wyszukiwać informacje podczas wykonywania zadań, takich jak rozwiązywanie problemów, czytanie lub prowadzenie rozmowy. Dlatego upośledzona funkcja pamięci roboczej może mieć znaczący wpływ na codzienne życie człowieka.

Podczas gdy poprzednie badania wykazały związek między Koronawirus choroba i funkcji poznawczych, zazwyczaj zawierały długie kwestionariusze wielozadaniowe, często skupiające się tylko na osobach najbardziej dotkniętych infekcją COVID.

Chcieliśmy opracować coś prostszego, co zaangażowałoby jak najszerszą publiczność i pozwoliłoby nam szybko ocenić wpływ COVID na konkretnie funkcję pamięci roboczej. Zaprojektowaliśmy więc anonimowy kwestionariusz online i test pamięci z elementami grywalizacja Można go szybko ukończyć na różnych platformach, w tym na smartfonach, tabletach i komputerach.

Ankieta zawierała pytania dotyczące statusu COVID uczestników i ewentualnych uporczywych objawów. Poproszono ich również o ocenę wszelkich problemów poznawczych, jakie mieli, na przykład ze zdolnością do zapamiętywania rzeczy lub skupiania się na zadaniach.

Test był wizualną roboczą grą pamięciową, w której uczestnicy musieli zapamiętywać i zapamiętywać obrazki owoców, zwierząt, liczb lub przedmiotów.

READ  Latem 2022 roku w Anglii i Walii zanotowano tysiące zgonów — a oto dlaczego

Ponieważ kwestionariusz i test pamięci można wypełnić szybko, prawdopodobnie będą one również wykorzystywane jako narzędzie oceny pacjentów z ograniczoną koncentracją uwagi lub pacjentów z innymi schorzeniami wpływającymi na pamięćtakich jak demencja.

odzyskiwanie pamięci

W naszym badaniu wzięło udział ponad 5400 osób w okresie od grudnia 2020 r. do lipca 2021 r. Mieliśmy uczestników z różnych grup wiekowych, od 18-24 do 85 lat lub starszych. Około 31,4 procent uczestników miało COVID, a 68,6 procent nie.

Wyniki pamięci dla grupy z COVID były znacznie niższe w porównaniu z grupą bez COVID w każdej grupie wiekowej, z wyjątkiem najmłodszej grupy, która była w wieku od 18 do 24 lat. Zaobserwowaliśmy pozytywny związek między liczbą miesięcy od zakażenia COVID (<1 do 17) a pamięć klas. Wskazuje to, że funkcja pamięci może z czasem odzyskać sprawność po zakażeniu COVID.

Różnica w przypadku długiego COVID

Prawie 50 procent grupy z COVID zgłosiło, że doświadcza uporczywych objawów COVID, a ci uczestnicy częściej mieli niższe wyniki pamięci w porównaniu z tymi, którzy mieli COVID, ale nie mieli uporczywości. objawy.

Chociaż nie wiemy, które warianty COVID zachorowali nasi uczestnicy badania, przeprowadziliśmy badanie w czasie, gdy warianty alfa i delta były widoczne w obiegu, zanim Omikron pojawił się.

Potrzebujemy więcej badań, aby określić wpływ wariantów Omicron na funkcję pamięci roboczej, a także czy szczepienia mogą odgrywać rolę ochronną.

Nasze badanie nie może również ujawnić przyczyny zakażenia COVID powodującego deficyty pamięci i zaćmienie mózgu. Przyszłe badania będą koncentrować się na pomiarze aktywności mózgu osób z COVID lub bez COVID podczas wykonywania zadań związanych z pamięcią roboczą, przy użyciu technik takich jak elektroencefalografia i funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego.

Mamy nadzieję, że to podejście zapewni nam nowy wgląd w to, jak COVID wpływa na mózg osób, które chorują na COVID od dłuższego czasu.

READ  Afryka: dzieci i nastolatki nie mają wystarczającej aktywności fizycznej – nowe badanie brzmi ostrzeżenie zdrowotne

Miejmy nadzieję, że nasze odkrycie, że pamięć robocza poprawia się z czasem, zapewni pewną pewność. Ale ponieważ funkcja pamięci roboczej może nadal być upośledzona u osób z utrzymującymi się objawami COVID, sugerujemy, aby holistyczne podejście do leczenia pacjentów z długotrwałym COVID obejmowało skupienie się na pamięci.

📣 Aby uzyskać więcej wiadomości dotyczących stylu życia, śledź nas dalej Instagram | href = „https://twitter.com/Lifestyle_ie”> Twitter | Facebook I nie przegap najnowszych aktualizacji!