Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Częściowe zaćmienie Słońca zachwyci obserwatorów w Wielkiej Brytanii

Częściowe zaćmienie Słońca zachodzi w tym tygodniu na niebie Wielkiej Brytanii, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem.

W czwartek rano obserwatorzy nieba będą mogli zobaczyć prawie jedną trzecią słońca przesłoniętego przez księżyc w tak zwanym zaćmieniu obrączkowym.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Księżyc i Słońce są idealnie wyrównane z Ziemią, ale pozorny rozmiar Księżyca jest mniejszy niż Słońca.

To powoduje, że Słońce pojawia się jako bardzo jasny pierścień lub pierścień w zjawisku zwanym „pierścieniem ognia”.

Jednak obserwatorzy w Wielkiej Brytanii i Irlandii zobaczą sierp księżyca zamiast pierścienia, ponieważ będzie to zaćmienie częściowe.

„Zobaczysz ten „pierścień ognia” z Rosji, Grenlandii i północnej Kanady” – powiedziała PA News dr Emily Drabeck Maunder, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich.

„Z Wielkiej Brytanii zaćmienie pierścieniowe Słońca będzie zaćmieniem częściowym, co oznacza, że ​​będziemy widzieć tylko księżyc przechodzący przed niewielką częścią Słońca”.

Powiedziała, że ​​zjawisko rozpocznie się o godzinie 10.08 10 czerwca w Wielkiej Brytanii, a maksymalne zaćmienie nastąpi o 11.13, kiedy Księżyc pokrywa prawie jedną trzecią Słońca.

Zaćmienie częściowe zakończy się o godzinie 12.22.

Chociaż większość tarczy słonecznej zostanie zakryta, patrzenie na częściowo załamane słońce bez odpowiedniej ochrony może spowodować poważne i trwałe uszkodzenie oczu.

Dr Drbeck Maunder powiedział: „Zaćmienie z Wielkiej Brytanii będzie widoczne tylko przy użyciu niektórych technologii i pomocy wizualnych.

„Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce ani nie używaj zwykłych okularów przeciwsłonecznych, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenie oczu”.

Nie jest też mądre, aby nie patrzeć na słońce przez lornetkę, teleskop lub teleobiektyw lustrzanki.

Drabek-Maunder sugeruje użycie prostego projektora otworkowego, okularów do oglądania zaćmienia – które można kupić online lub specjalnych filtrów słonecznych – które można umieścić w teleskopach, aby obserwować zaćmienie.

Powiedziała: „Możesz zrobić projektor, wybijając mały otwór w kawałku karty.

READ  Odkrycie dziwnej cząstki, która przełącza się między materią a antymaterią, rodzi tajemnicę Wielkiego Wybuchu

„Połóż kartę skierowaną w stronę słońca, aby światło przeświecało przez otwór i na kartkę papieru za kartą.

„Będziesz mógł zobaczyć kształt słońca rzutowany na kartkę papieru i obserwować, jak zmienia się jego kształt, gdy księżyc przechodzi przed słońcem”.

Królewskie Obserwatorium Greenwich również transmituje zaćmienie na żywo na swojej stronie internetowej i kanale YouTube.

Obejrzyj: Zaćmienie Słońca, które przyciemni niebo nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą 10 czerwca