Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covidowe protesty w Chinach: dlaczego się odbywają i dlaczego mają znaczenie

Niezwykłe sceny pojawiają się w całych Chinach, Gdzie ludzie wychodzą na ulice, by zaprotestować przeciwko ograniczeniom Komunistycznej Partii Chin w związku z Covid-zeroktóry gwałtownie wzrósł wraz ze wzrostem liczby przypadków.

Od najbardziej zaludnionego miasta Chin, Szanghaju, po stolicę, Pekin i Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia, ludzie zalewali ulice i przekraczali bariery, by wyrazić swój gniew z powodu rosnących ograniczeń.

Ponieważ Komunistyczna Partia Chin nie toleruje sprzeciwu, studenci trzymali białe księgi – ukłon w stronę intensywnej cenzury w Chinach, gdzie nawet najmniejsza krytyka jest usuwana z internetu – podczas gdy niektórzy krzyczeli „Chcemy wolności!”.

Czytaj więcej:
* Rzadkie protesty przeciwko chińskiej polityce „zero Covid” wybuchły w całym kraju
* Chiny dążą do wypełnienia luki w odporności, gdy Omicron zyskuje na sile
* 10 osób zginęło w pożarze mieszkania w Xinjiangu w północno-zachodnich Chinach

W najpoważniejszej konfrontacji Szanghajczyk krzyczał „Xi Jinping, ustąpić!”. i „Partia Komunistyczna, ustąp!” Według Washington Post. Protesty w Szanghaju koncentrowały się na Urumqi Road, nazwanej na cześć stolicy Sinciangu.

Shi stawał się coraz bardziej dominujący i inżynieryjny Ponowne powołanie na przywódcę partii komunistycznej Ostatni miesiąc – potencjalnie na całe życie. Zmarginalizował wszystkich konkurentów i stworzył wokół siebie kult jednostki, aby rywalizować z Mao Zedongiem, najpotężniejszym przywódcą Komunistycznej Partii Chin, aż do swojej śmierci w 1976 roku.

Protestujący skandują hasła przeciwko surowym środkom Chin przeciwko koronawirusowi, 28 listopada 2022 r. W Pekinie, Chiny.

Kevina Fryera/Getty Images

Protestujący skandują hasła przeciwko surowym środkom Chin przeciwko koronawirusowi, 28 listopada 2022 r. W Pekinie, Chiny.

Przed spotkaniem partii komunistycznej, na którym ponownie wybrano Xi, był samotnym człowiekiem odważnie zaprotestował, Wznosi transparent na wiadukcie w Pekinie i skanduje: „Stop szkole i pracuj, wypędź dyktatora i narodowego zdrajcę Xi Jinpinga! Chcemy jeść, chcemy wolności, chcemy głosować!”

mężczyzna, emerytowany nauczyciel, Szybko został aresztowany i od tamtej pory go nie widziano.

Filmy od kilku zagranicznych korespondentów, którzy pozostali w Chinach, oraz z chińskich mediów społecznościowych – zanim zostały usunięte – pokazują skalę oburzenia.

Widać silną obecność policji, ludzie są odprawiani.

Co denerwuje Chińczyków?

Chiny podlegają surowym restrykcjom, ponieważ Xi kontynuuje „politykę nierozprzestrzeniania koronawirusa” – jedyny kraj na świecie, który wciąż stara się wyeliminować wirusa. Doprowadziło to do nagłych i drakońskich blokad, które trwały tygodniami w całym kraju, ponieważ ludzie głodowali lub musieli utrzymywać się na makaronie instant, a także byli zamknięci w swoich mieszkaniach. W wielu chińskich miastach życie zamarło, a gospodarka cierpi.

Blokady pogorszyły się w ostatnich dniach, ponieważ zarejestrowano rekordowe przypadki Covid, z prawie 40 000 nowych infekcji w sobotę, — poinformował Guardian. Pekin bronił polityki ero-Covid jako ratującej życie i niezbędnej, aby zapobiec przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej.

Prognozy sporządzone przez ekonomistę z Auckland, Rodneya Jonesa, który miał wpływ na przekonanie rządu Nowej Zelandii do zamknięcia działalności w 2020 r., pokazują, że infekcje będą się gwałtownie pogarszać.

„Do Bożego Narodzenia Pekin może mieć milion przypadków” – powiedział Jones.

Demonstranci trzymają puste kartki i wykrzykują hasła podczas niedzielnego marszu protestacyjnego w Pekinie.

Ng Han Guan / AP

Demonstranci trzymają puste kartki i wykrzykują hasła podczas niedzielnego marszu protestacyjnego w Pekinie.

Co wywołało protesty?

Katalizatorem tych protestów był piątkowy pożar w Urumczi, stolicy regionu Xinjiang, który jest już pod bardzo ścisłą kontrolą ze względu na starania Komunistycznej Partii Chin o kontrolowanie mniejszości etnicznej Ujgurów.

Pożar wybuchł na 15. piętrze budynku mieszkalnego w Urumczi, ale strażacy nie zdążyli go ugasić, zabijając co najmniej 10 osób. Według The New York Times.

Wiele osób podejrzewało, że blokada Covid utrudniła akcje ratunkowe lub uwięziła ofiary w ich domach, co doprowadziło do gniewnych komentarzy w mediach społecznościowych i demonstracji mieszkańców na ulicach.

To przyszło wkrótce potem Z informacji wynika, że ​​dziecko ma cztery miesiące, który wymiotował i cierpiał na biegunkę, zmarł w Zhengzhou. Jej ojciec powiedział, że ratownicy medyczni odmówili widzenia się z jego córką w wyniku ograniczeń Covid-19.

Dlaczego te protesty są tak ważne?

Komunistyczna Partia Chin nie toleruje żadnego sprzeciwu, ale te protesty są szczególnie złowieszcze, ponieważ zapoczątkowali je studenci, a biznes w stolicy skupił się na placu Tiananmen – miejscu demonstracji studentów w 1989 r., wzywających do większej wolności i demokracji.

Protesty te wstrząsnęły do ​​głębi Komunistyczną Partią Chin. Partia pozostaje wyczulona na wszelkie oznaki protestu, a wrażliwość ta znacznie wzrosła, odkąd Xi przejął kontrolę dziesięć lat temu.

Mao ostrzegł, że „pojedyncza iskra może rozpalić ogień na prerii”, a partia zadbała o to, by zgasić wszelkie iskry.

Podsumowując, protesty w całym kraju „reprezentują szeroki i zróżnicowany zakres frustracji, rzadko spotykanej w Chinach, Książki ekonomisty.

Choć nie wszystkie protesty mają charakter jawnie polityczny, stanowią jednoznaczną naganę prezydenta Xi JinpingaOkrzyknięty przez państwowe media „głównodowodzącym ludowej walki z Covidem” – napisano w czasopiśmie.

Protesty w całym kraju

We wczesnych godzinach poniedziałkowych rano w Pekinie dwie grupy protestujących liczące co najmniej 1000 osób zebrały się wzdłuż trzeciej obwodnicy chińskiej stolicy w pobliżu rzeki Liangma, odmawiając rozproszenia. — poinformował Guardian.

Studenci uniwersytetu Tsinghua, elitarnej instytucji w Pekinie, skandowali „Wolność zwycięży” i wzywali do zniesienia blokad. Student powiedział agencji AFP że około 11:30 rano niektórzy uczniowie nieśli czystą kartkę papieru w pobliżu stołówki, a po południu dołączyło do nich od 200 do 300 osób.

Według filmów zamieszczonych w Internecie protestujący krzyczeli: „To nie jest normalne życie, mamy już tego dość. Nasze życie nigdy nie było takie”. Inni skandowali: „Demokracja i rządy prawa! Wolność słowa!”

W Wuhan ludzie krzyczeli przeciwko blokadzie i zburzyli bariery. „Zaczęło się w Wuhan i kończy w Wuhan!” Krzyczeli wg Filmy w mediach społecznościowych.

Inni protestujący, świadomi zerowej tolerancji policji dla sprzeciwu, znaleźli bardziej subtelne sposoby na ujawnienie swoich pomysłów – za pomocą czystych kartek papieru lub subtelnych znaków.

Filmy opublikowane w Internecie pokazują, jak policja aresztowała niektórych demonstrantów i próbowała zatrzymać innych. Wiele osób założyło maski i nakrycia głowy, próbując uniknąć wykrycia przez kamery do rozpoznawania twarzy rozmieszczone w Chinach.

Co to oznacza dla Nowej Zelandii?

Chiny są zdecydowanie największym partnerem handlowym Nowej Zelandii, odpowiadając za jedną trzecią całego naszego handlu – wartego 32 miliardy dolarów rocznie.

Ale, jak zauważa pisarz ekonomiczny Bernard Hickey, Australia jest również bardzo zależna od Chin – a Australia jest naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym.

Chińska gospodarka, która zwolniła już od szczytów z 2000 roku, gwałtownie zwalnia od rozpoczęcia blokad na początku 2020 roku. Bank centralny zasugerował, że 5% osiągalny cel wzrostu na przyszły rok, ale firma konsultingowa Oxford Economics twierdzi, że przedłużone ograniczenia trwające do 2024 r. Według wiadomości Bloomberga.

READ  Dziadek chłopca z QLD został rzekomo zabity przez udział rodziców w żalu