Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: Prezydent Korei Północnej Kim Jong Un staje przed „wielkim dylematem” dotyczącym pomocy w miarę eskalacji wirusa

Ludzie oglądają na ekranie telewizora program informacyjny nadający zdjęcie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una na stacji kolejowej w Seulu w Korei Południowej. Zdjęcie / AP

W ciągu ponad dziesięciu lat jako przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un uczynił „samodzielność” swoim ośrodkiem rządzącym, unikając pomocy międzynarodowej, a zamiast tego szukał krajowych strategii naprawy swojej zrujnowanej gospodarki.

Ale ponieważ podejrzewa się, że choroba Covid-19 zaraża setki tysięcy jego własnych ludzi, Kim stoi na krytycznym rozdrożu: albo przełknie swoją dumę i otrzyma pomoc z zagranicy w walce z chorobą, albo pójdzie sam, ponosząc potencjalnie ogromną śmierć, która może osłabiać. jego przywództwo.

„Kim Jong-un jest w tarapatach, naprawdę ogromny dylemat” – powiedział Lim Yeol-chul, profesor w Instytucie Studiów Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Kyungnam w Seulu.

„Jeśli przyjmie pomoc amerykańską lub zachodnią, może to zdestabilizować jego niezachwianą pozycję i może podważyć zaufanie społeczne do niego”.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un bierze udział w spotkaniu w Pjongjangu poświęconym strategii antywirusowej.  Zdjęcie / AP
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un bierze udział w spotkaniu w Pjongjangu poświęconym strategii antywirusowej. Zdjęcie / AP

Jednak nicnierobienie może być katastrofalne.

Od czasu rozpoznania w zeszłym tygodniu wybuchu wirusa Covid-19, Korea Północna powiedziała, że ​​„wybuchowa gorączka” zabiła 56 osób i zainfekowała około 1,5 miliona innych. Zewnętrzni obserwatorzy podejrzewają, że większość tych przypadków była spowodowana koronawirusem.

Bez względu na to, co państwowe media Korei Północnej mówią o chorych, epidemia prawdopodobnie będzie wielokrotnie gorsza. Korea Północna nie ma wystarczających testów na Covid-19, a eksperci twierdzą, że drastycznie zmniejsza liczbę zgonów, aby uniknąć potencjalnych niepokojów społecznych, które mogłyby zaszkodzić Kimowi politycznie.

Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że liczba ofiar śmiertelnych jest niska w kraju, w którym większość 26-milionowej populacji nie jest zaszczepiona i brakuje leków.

Nam Sung-wook, profesor Uniwersytetu Koreańskiego, powiedział, że pozorne zaniżanie liczby zgonów przez Koreę Północną ma na celu obronę autorytetu Kima, gdy ten staje w obliczu „pierwszego i największego kryzysu” w ciągu dekady jego rządów.

READ  Społeczność indyjska wstrząsa Nową Zelandią, która określiła kraj jako „zagrożony” dla Covid-19

Wybuch Północy może być powiązany z masową paradą wojskową w Pjongjangu pod koniec kwietnia, którą Kim zorganizował, aby zaprezentować nową broń i siły lojalistów. W paradzie wzięło udział dziesiątki tysięcy żołnierzy i mieszkańców z całego kraju. Po imprezie Kim spędził kilka dni, robiąc dziesiątki grupowych zdjęć z uczestnikami parady, wszystkie bez masek. Większość zdjęć udostępniło dziesiątki lub setki osób.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (centrum) odwiedza aptekę w Pjongjangu.  Zdjęcie / AP
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (centrum) odwiedza aptekę w Pjongjangu. Zdjęcie / AP

Korea Północna może być w stanie publicznie ukryć prawdziwą liczbę zgonów, ale surowe ograniczenia w ruchu i zasady kwarantanny w tym kraju mogą zaszkodzić jej rolnictwu. Jej gospodarka już chwieje się od ponad dwóch lat zamykania granic i innych ograniczeń spowodowanych pandemią.

Yang Moo-jin, profesor na Uniwersytecie Studiów Korei Północnej w Seulu, powiedział, że Korea Północna jest również zaniepokojona brakiem zaopatrzenia medycznego, żywności i artykułów codziennego użytku, które wyschły na rynkach podczas zamykania granic.

Są świadkami kolejnego „spaceru pod górę”, powiedział Yang, odnosząc się do eufemizmu stanu dotyczącego niszczycielskiego głodu w latach 90., który zabił setki tysięcy ludzi.

Kim wcześniej odmówił przyjęcia milionów dawek szczepionek dostarczonych przez program dystrybucji Covax wspierany przez ONZ. Po tym, jak Korea Północna przyznała się do wybuchu epidemii, Korea Południowa i Chiny zaproponowały wysłanie do Korei Północnej szczepionek, leków i innych materiałów medycznych. Stany Zjednoczone powiedziały, że wspierają międzynarodowe wysiłki pomocowe, chociaż nie mają obecnie planów dzielenia się dostawami szczepionek z Koreą Północną.

Otrzymanie pomocy z zewnątrz postawiłoby Północną, która czuje się bardzo dumna, choć biedna, w trudnej sytuacji. W ciągu ostatnich dwóch lat Kim wielokrotnie opisywał swój kraj jako „niewrażliwy” na epidemię. Jednak powiedział w sobotę, że jego kraj stoi w obliczu „poważnego zamieszania” i że urzędnicy powinni zbadać, w jaki sposób Chiny, jedyny główny sojusznik jego kraju, i inne kraje radzą sobie z pandemią.

READ  Amerykański milioner Robert Durst winny zabicia swojego najlepszego przyjaciela | 1 news

Nam powiedział, że Kim prawdopodobnie będzie chciał ostatecznie otrzymywać dostawy chińskiej pomocy, ale nie z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych czy Kovacs.

Powiedział, że „przezwyciężenie »wielkiego zamieszania« przy pomocy tego, co Korea Północna nazywa imperialistami ze Stanów Zjednoczonych iz Korei Południowej, nie będzie tolerowane, ponieważ jest to sprzeczne z godnością jej Najwyższego Przywódcy”.

Seo Yoo-suk, analityk z Instytutu Studiów Korei Północnej z siedzibą w Seulu, powiedział, że Korea Północna zaakceptowałaby chińską pomoc tylko wtedy, gdyby była prowadzona w sposób nieoficjalny i nieujawniony, ponieważ była to „kwestia dumy narodowej”.

Powiedział, że Chiny prawdopodobnie się na to zgodzą, ponieważ widzą w dostawach pomocy sposób na wzmocnienie relacji z partnerem w obliczu Zachodu.

Pracownicy Biura Administracji Leków dostarczają lekarstwa mieszkańcom, ponieważ kraj zwiększa środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby w Pjongjangu.  Zdjęcie / AP
Pracownicy Biura Administracji Leków dostarczają lekarstwa mieszkańcom, ponieważ kraj zwiększa środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby w Pjongjangu. Zdjęcie / AP

Ale Cho Han-bum, analityk z Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego w Seulu, powiedział, że Korea Północna może szukać wsparcia w Korei Południowej, ponieważ kwestionuje skuteczność chińskich szczepionek.

Powiedział, że przesyłki południowokoreańskie przez granicę lądową Korei również będą szybsze.

Eksperci są podzieleni co do tego, jakiego wsparcia najbardziej potrzebuje Korea Północna. Niektórzy wzywają do wielokrotnego przesłania od 60 do 70 milionów dawek szczepionek w celu zaszczepienia ludzi. Inni twierdzą, że jest już za późno na wysłanie tak dużej ilości i że Korea Północna potrzebuje środków przeciwgorączkowych, zestawów testowych, masek i innych artykułów codziennego użytku.

Pracownicy sklepu spożywczego Khadra na Ulama Street w Mira niosą kapustę, aby zaopatrywać mieszkańców przebywających w ich domach, gdy stan zwiększył środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.  Zdjęcie / AP
Pracownicy sklepu spożywczego Khadra na Ulama Street w Mira niosą kapustę, aby zaopatrywać mieszkańców przebywających w ich domach, gdy stan zwiększył środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Zdjęcie / AP

Ponieważ zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa przez niezaszczepioną populację kraju jest już nierealne, celem powinno być zapewnienie ograniczonej podaży szczepionek w celu zmniejszenia liczby zgonów wśród grup ryzyka, w tym osób starszych i osób z istniejącymi schorzeniami, powiedział Jung Jae. , A.; Profesor Medycyny Prewencyjnej, Uniwersytet Gachon, Korea Południowa.

„Zwalczanie COVID-19 wymaga wszechstronnych zdolności krajowych, w tym zdolności do testowania, leczenia i szczepienia ludzi” – powiedział Young.

„Problemu nie da się rozwiązać, jeśli świat zewnętrzny pomaga tylko jednym lub dwoma z tych elementów”.

READ  Rosyjska ofensywa pozostaje wstrzymana z powodu doniesień o niskim morale i problemach z zaopatrzeniem

– AP