Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19 Omicron: Nowy wariant ogarnia USA – teraz 73% nowych przypadków

Globalizm

Mieszkańcy miasta czekają na darmowe zestawy do testów na Covid-19 w domu w Filadelfii. Zdjęcie / AP

Omicron ścigał się z innymi wariantami i jest obecnie dominującą wersją koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, gdzie w zeszłym tygodniu odpowiadał za 73 procent nowych infekcji, poinformowali w poniedziałek federalni urzędnicy ds. zdrowia (czasu lokalnego).

Dane z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazały prawie sześciokrotny wzrost odsetka infekcji firmy Omicron w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

W większości rejonów kraju jest jeszcze wyższy. Omicron jest odpowiedzialny za około 90 procent lub więcej nowych infekcji w regionie Nowego Jorku, południowo-wschodnim, przemysłowym Środkowym Zachodzie i północno-zachodnim Pacyfiku. Średnia krajowa wskazuje, że w zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 650 000 infekcji omikronowych.

Od końca czerwca wariant delta jest główną wersją, która trafiła do USA. Według danych CDC na koniec listopada ponad 99,5% przypadków pochodziło z Delta.

Dyrektor CDC, dr Rochelle Walinsky, powiedziała, że ​​nowe liczby odzwierciedlają wzrost obserwowany w innych krajach.

„Te liczby są surowe, ale nie zaskakujące” – powiedziała.

Naukowcy w Afryce po raz pierwszy zaalarmowali Omicron niecały miesiąc temu, a 26 listopada Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała go jako „inny rodzaj obaw”. Od tego czasu Altaf pojawił się w około 90 krajach.

Wiele na temat wariantu Omicron pozostaje nieznanych, w tym czy powoduje mniej lub bardziej poważną chorobę. Wczesne badania sugerują, że szczepienie wymagałoby dawki przypominającej, aby uzyskać najlepszą szansę zapobiegania zakażeniu omikronem, ale nawet bez przedawkowania szczepienie powinno zapewnić silną ochronę przed poważną chorobą i śmiercią.

„Wszyscy mamy umówione spotkanie z firmą Omicron” — powiedział dr Amesh Adalja, starszy pracownik naukowy w Johns Hopkins Center for Health Security. „Jeśli masz zamiar wchodzić w interakcje ze społeczeństwem, jeśli prowadzisz jakiekolwiek życie, Omicron będzie czymś, z czym będziesz musiał się zmierzyć, a najlepszym sposobem, w jaki możesz temu sprostać, jest pełne zaszczepienie”.

READ  Ojciec „zszokowany” po tym, jak jego syn został aresztowany za zabójstwo brytyjskiego posła Sir Davida Amis

Adalja powiedział, że nie był zaskoczony danymi CDC pokazującymi, że Omicron wyprzedził Deltę w Stanach Zjednoczonych, biorąc pod uwagę to, co zaobserwowano w RPA, Wielkiej Brytanii i Danii. Przewidział rozprzestrzenianie się infekcji w czasie wakacji, w tym rozprzestrzenianie się infekcji wśród zaszczepionych i poważne komplikacje wśród nieszczepionych, co może wywrzeć presję na i tak już przeciążone szpitale w Delcie.

Dyrektor CDC dr Rochelle Walinsky.  Zdjęcie / AP
Dyrektor CDC dr Rochelle Walinsky. Zdjęcie / AP

Inne kraje odnotowały szybki wzrost dla firmy Omicron, powiedział dr Eric Topol, prezes Scripps Research Translational Institute, ale dane z USA wykazały „niezwykły skok w tak krótkim czasie”.

Topol powiedział również, że nie jest jasne, jak naprawdę łagodny Omicron jest w porównaniu z innymi wariantami.

„To jest teraz wielka niepewność” – powiedział Topol. „Musimy liczyć, że Omicron ma wiele hospitalizacji i wiele ciężkich chorób”.

Szacunki Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opierają się na tysiącach próbek koronawirusa zbieranych co tydzień przez laboratoria uniwersyteckie i komercyjne oraz stanowe i lokalne wydziały zdrowia. Naukowcy analizują swoje sekwencje genetyczne, aby określić, które wersje wirusów Covid-19 są najliczniejsze.

W poniedziałek CDC zrewidowało swoje szacunki dotyczące przypadków Omicron na tydzień, który zakończył się 11 grudnia, po przeanalizowaniu większej liczby próbek. Około 13 procent przypadków w tym tygodniu pochodziło od firmy Omicron, a nie 3 procent wcześniej zgłoszonych. W poprzednim tygodniu Omicron reprezentował tylko 0,4 procent przypadków.

Urzędnicy Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) powiedzieli, że nie mają jeszcze szacunków dotyczących liczby hospitalizacji lub zgonów z powodu Omicron.

Chociaż nadal będzie wiele nowych infekcji spowodowanych wariantem delta, „Spodziewam się, że z czasem Omicron wyprze Delta” – powiedział Walinsky.