Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: dane certyfikacji szczepionek będą prawnie chronione i będą działać w trybie offline

Opracowana przez Ministerstwo Zdrowia aplikacja do weryfikacji certyfikatu szczepionki chroni dane osobowe osoby.

Żadne dane nie będą przechowywane w aplikacji, która będzie dostępna jeszcze w tym miesiącu, gdy potrzebny będzie dowód szczepienia.

Dyrektor departamentu ds. krajowych usług cyfrowych, Michael Dreyer, powiedział w oświadczeniu, że system został „zaprojektowany tak, aby zachować prywatność danych osób”.

„Kiedy przedstawią na miejscu świadectwo szczepień, żadne szczegóły nie zostaną zapisane przez oficjalny wniosek weryfikacyjny Ministerstwa Zdrowia. Żadna osoba w danym miejscu ani żadna instytucja rządowa nie będzie miała dostępu do danych o stosowanych w tym miejscu świadectwach szczepień. ”

Czytaj więcej:
* Covid-19: Co wiemy (i czego nie wiemy) o referencjach szczepionek
* Covid-19: Trudno jest sprawić, by certyfikaty szczepionek były całkowicie „odporne na oszustwa”, ale dodatkowe kontrole tożsamości pomogą
* Nowa Zelandia oferuje obowiązkowe prowadzenie rejestrów, aby ułatwić śledzenie kontaktów, ale czy dane są wystarczająco chronione?

Urzędnicy państwowi milczą na temat potencjalnego wpływu certyfikatów szczepionek na prywatność, wywołując obawy w niektórych kręgach o potencjalny wpływ tych certyfikatów.

Zwolennicy prywatności kwestionowali, czy dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres, data urodzenia i płeć lub, co ważniejsze, miejsce i godzina zeskanowania jego zaświadczenia, będą przechowywane. Zakwestionowali również, czy inne agencje, takie jak policja, miałyby dostęp do danych – ale wiele z tych obaw zostało teraz rozwianych.

Nadal istnieją obawy, w jaki sposób można użyć aplikacji innej firmy do weryfikacji i jakie dane może ona przechowywać.

Ale Dreyer powiedział, że departament szuka „ochrony prawnej, aby uniemożliwić aplikacjom stron trzecich weryfikację gromadzenia tych informacji”.

Dyrektor National Digital Services Group w Ministerstwie Zdrowia, Michael Dreyer, powiedział, że dla certyfikatów szczepionek będzie obowiązywać ochrona prawna.

Robert Kuchnia / Rzeczy

Dyrektor National Digital Services Group w Ministerstwie Zdrowia, Michael Dreyer, powiedział, że dla certyfikatów szczepionek będzie obowiązywać ochrona prawna.

Badacz z University of Auckland, Andrew Chen, powiedział, że ochrona prawna jest ważna, jeśli chodzi o aplikacje innych firm.

Powiedział, że istnieje korzyść w tworzeniu aplikacji weryfikacyjnych stron trzecich, na przykład w segmencie wydarzeń, gdzie zaświadczenie o szczepieniu można połączyć z biletem, oszczędzając czas przy wejściu na wydarzenie.

„Prawodawstwo powinno to wprowadzić, aby można było przeprowadzić audyt wdrożenia, czy coś w tym stylu”, powiedział Chen.

Zaświadczenie o szczepieniu danej osoby będzie kodem QR z zaszyfrowanym kluczem osobistym. Aplikacja walidatora będzie miała własny klucz publiczny, co umożliwi jej skanowanie i weryfikację kodu QR.

Dr Andrew Chen jest badaczem na Uniwersytecie Koi Tū w Auckland: Centrum Informed Futures.

dostarczony

Dr Andrew Chen jest badaczem na Uniwersytecie Koi Tū w Auckland: Centrum Informed Futures.

Chen powiedział, że ludzie będą mogli wyodrębnić klucz publiczny po uruchomieniu aplikacji, więc rozsądne jest, aby urzędnicy służby zdrowia wydali go przed wydaniem, umożliwiając stronom trzecim tworzenie własnych aplikacji. Powiedział, że oprócz prawnej ochrony danych przydatne mogą być aplikacje innych firm.

Aplikacja będzie miała dodatkową ochronę, ponieważ nadal będzie działać w trybie offline, bez połączenia z Internetem.

Niektórzy obawiają się, że bycie online może dać dostęp do danych osobowych w aplikacji.

Dry Air powiedział: „Aplikacja walidatora może być używana bez połączenia z Internetem. Dowód szczepienia jest bezpiecznie zakodowany w kodzie QR”.

To rodzi pytania o to, czy kody QR będą faktycznie certyfikatem szczepionki, czy pozwoleniem na zdrowie, powiedział Chen.

Chociaż dla przeciętnego człowieka wyglądają tak samo, Chen powiedział, że istnieją subtelne różnice, które mogą być ważne na właściwej drodze.

„Wciąż brakuje szczegółów, które prawdopodobnie pojawią się w nadchodzących tygodniach” – powiedział Chen.

„Czy to certyfikat czy przepustka? Dobrze wiedzieć. Jeśli jest to przepustka, czy wygasa wystarczająco szybko, bo jeśli nie ma niebezpieczeństwa.”

Paszport IATA będzie przechowywać wyniki testu Covid-19 i świadectwa szczepień w przypadku podróży międzynarodowych.

IATA / pod warunkiem

Paszport IATA będzie przechowywać wyniki testu Covid-19 i świadectwa szczepień w przypadku podróży międzynarodowych.

Gdyby kody QR były przepustką, po prostu dawaliby komuś pozwolenie na wejście do tego miejsca.

Ale jeśli nie zawiera informacji o szczepieniu, np. jaka szczepionka została podana i kiedy, niekoniecznie będzie kwalifikować się jako zaświadczenie.

Chen powiedział, że ważne jest, aby znać podstawowe informacje o szczepieniach, ponieważ pojawia się coraz więcej dowodów na słabnącą skuteczność szczepionki.

Może nadejść czas, kiedy ktoś nie będzie już uważany za odporny na Covid-19, a jego certyfikat lub zezwolenie muszą w rezultacie wygasnąć.

Powiedział, że jeśli ktoś otrzymał dawkę przypominającą, musiałby wygenerować nowy kod QR, niezależnie od tego, czy został użyty certyfikat lub zezwolenie.

Andrew Ecclestone z Rady Swobód Obywatelskich powiedział, że chciałby również uzyskać więcej informacji na temat aplikacji zaplecza departamentu o certyfikaty szczepionek.

„Myślę, że jednym z kluczowych dokumentów, które musimy jak najszybciej udostępnić, jest ocena wpływu na prywatność aplikacji walidatora oraz ocena wpływu na prywatność rządowej bazy danych zaplecza” – powiedział Ecclestone.

„A rada, którą otrzymali od komisarza ds. prywatności, jest wcześniejsza, prawda? Nawet jeśli nadal pracują nad oceną wpływu na prywatność, wiemy, że otrzymali poradę od komisarza ds. prywatności. Powinni to ujawnić. „

Aplikacja sprawdzająca została opracowana przez Ministerstwo Zdrowia.

STENT KEVINA / Rzeczy

Aplikacja sprawdzająca została opracowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Ecclestone powiedział, że cieszy się, że firmy zajmujące się aplikacjami i wydarzeniami nie będą przechowywać danych, ale chciałby uzyskać więcej informacji o tym, czy dane zostaną zwrócone do Departamentu Zdrowia.

Ministerstwo potwierdziło również, że wniosek o weryfikację szczepionki i aplikacja Covid Tracer nie zostanie zintegrowana.

„Ważne jest zachowanie anonimowego charakteru aplikacji Covid Tracer” – powiedział Dreyer.

„Dodanie świadectw szczepień wymaga dodania silniejszych kontroli tożsamości i weryfikacji Covid Tracer, aby udowodnić, kto używa aplikacji do pokazania swojego zaświadczenia.

„Potencjalnie zagraża to obecnie silnej pozycji aplikacji w zakresie prywatności”.

Dreyer powiedział, że Google i Apple poinformowały również, że tych dwóch aplikacji nie można połączyć, ponieważ naruszyłoby to ich politykę prywatności.

Powiedział, że więcej szczegółów na temat standardów bezpieczeństwa i prywatności zostanie ujawnionych w nadchodzących tygodniach.

Chen powiedział, że potrzebne są również inne informacje, takie jak to, czy ktoś będzie musiał przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem wraz z zaświadczeniem i jak będą działały zwolnienia.

Na przykład Chen powiedział, że chciałby wiedzieć, jak będą pracować z dziećmi.

„Wiesz, czy 10-latek otrzyma zwolnienie i czy ludzie mogą zapytać, czy mają 12 lat i udowodnić swój wiek? Mogą powiedzieć, że każda osoba poniżej 18 roku życia jest zwolniona z konieczności posiadania świadectwa szczepienia, ale nie wiemy to jeszcze. ”.

Ecclestone powiedział, że wyjątki dla dzieci są ważną kwestią, ponieważ mogą również zaostrzać nierówności między mieszkańcami Maorysów i Pacyfiku.

Nie ma również informacji o tym, jak zwolnienia działają w przypadku niewielkiej liczby osób, które mają rzeczywiste powody medyczne, aby nie otrzymać szczepionki.

Świadectwa szczepień powinny być dostępne do końca listopada.

READ  Nowa Zelandia spadła o 26 miejsc w „Ocenie odporności na Covid”