Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: antyszczepionkowa ekstremistyczna grupa V_V sieje spustoszenie w Europie

Protestujący przeciwko szczepionkom gromadzą się przed siedzibą firmy Pfizer w Paryżu we Francji. zdjęcie / AP

Zaniepokojony liczbą nieszczepionych pacjentów z Covid-19 pojawiającymi się w jego szpitalu, francuski lekarz zalogował się na Facebooku i przesłał film zachęcający ludzi do zaszczepienia się.

Wkrótce została zmobilizowana za pomocą dziesiątek, potem setek, a potem ponad tysiąca wiadomości z nienawiści od ekstremistycznej grupy antyszczepionkowej znanej jako V_V. Grupa, która działa we Francji i Włoszech, nękała lekarzy i urzędników zdrowia publicznego, niszczyła biura rządowe i próbowała zakłócić funkcjonowanie klinik szczepionkowych.

Zaalarmowany nadużyciem swojej platformy Facebook uruchomił kilka kont powiązanych z grupą w grudniu ubiegłego roku. Ale to nie powstrzymało V_V, które nadal korzysta z Facebooka i innych platform i, podobnie jak wiele grup antyszczepionkowych na całym świecie, rozszerzyło swoje portfolio o negowanie zmian klimatycznych i antydemokratyczne komunikaty.

„Chodźmy i zabierzmy ich do domu, nie będą już musieli spać” – mówi jeden z postów z grupy. „Walcz z nami!” Przeczytaj inny.

W dużej mierze nienadzorowany charakter ataków na niepodważalne korzyści zdrowotne szczepionki uwydatnia wyraźne granice firmy mediów społecznościowych w zakresie udaremniania nawet najbardziej destrukcyjnego rodzaju dezinformacji, szczególnie bez ciągłych agresywnych wysiłków.

Naukowcy z Reset, brytyjskiej organizacji non-profit, zidentyfikowali ponad 15 000 obraźliwych lub wypełnionych dezinformacjami postów na Facebooku z V_V – działalności, która osiągnęła swój szczyt około kwietnia 2022 r., kilka miesięcy po tym, jak platforma ogłosiła swoje działania przeciwko organizacji. W raporcie na temat działań V_V badacze Reset doszli do wniosku, że jego ciągła obecność na Facebooku rodzi „kwestie dotyczące skuteczności i spójności zgłaszanej przez siebie interwencji Meta”.

Meta, firma macierzysta Facebooka, wskazała w odpowiedzi, że jej działania na 2021 r. nigdy nie miały na celu usunięcia wszystkich treści V_V, ale usunięcie kont, które okazały się angażować w skoordynowane nękanie. Po tym, jak Associated Press powiadomiła Facebooka o bieżących działaniach grupy na swojej platformie, poinformowała, że ​​usunęła w tym tygodniu 100 dodatkowych kont.

W tym roku na Facebooku pojawiły się posty pełne dezinformacji z V_V.  zdjęcie / AP
W tym roku na Facebooku pojawiły się posty pełne dezinformacji z V_V. zdjęcie / AP

READ  Ho-ho-no: Parada Świętego Mikołaja i grota zostały odwołane, ponieważ Boże Narodzenie przypada na Covid Road

Meta powiedział, że stara się zachować równowagę między usuwaniem treści z grup takich jak V_V, które wyraźnie naruszają zasady dotyczące poważnego nękania lub dezinformacji, jednocześnie nie uciszając niewinnych użytkowników. Może to być szczególnie trudne, jeśli chodzi o kontrowersyjną kwestię szczepionek.

„To bardzo konkurencyjna przestrzeń, a nasze wysiłki są kontynuowane: od czasu pierwszego usunięcia podjęliśmy kilka działań przeciwko próbom powrotu tej sieci” – powiedział The Associated Press rzecznik Meta.

V_V jest również aktywny na Twitterze, gdzie badacze resetowania znaleźli setki kont i tysiące postów z grupy. Reset wykazał, że wiele kont zostało utworzonych wkrótce po tym, jak Facebook podjął działania związane z programem zeszłej zimy.

W odpowiedzi na raport Reset, Twitter powiedział, że podjął działania egzekucyjne wobec kilku kont powiązanych z V_V, ale nie przedstawił tych działań.

V_V okazał się szczególnie odporny na próby powstrzymania go. Nazwana na cześć filmu „V jak Vendetta”, w którym samotny zamaskowany mężczyzna szuka zemsty na autorytarnym rządzie, grupa wykorzystuje fałszywe konta, aby uniknąć wykrycia, często koordynując swoje wiadomości i działania na platformach takich jak Telegram, na których brakuje bardziej agresywnego Facebooka. zasady moderacji.

Według Jacka Stubbsa, badacza z Graphika, firmy zajmującej się analizą danych, która śledziła działania V_V, ta zdolność adaptacji jest jednym z powodów, dla których tak trudno jest zatrzymać grupę.

„Oni rozumieją, jak działa Internet” – powiedział Stubbs.

Graphika oszacowała liczbę członków grupy na 20 000 pod koniec 2021 r., z mniejszą liczbą członków zaangażowanych w nękanie online. Oprócz Włoch i Francji, zespół Graphiki znalazł dowody na to, że V_V próbuje utworzyć oddziały w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Brazylii i Niemczech, gdzie działa podobny ruch antyrządowy znany jako Querdenken.

Robert F. Kennedy Jr. przemawia podczas antyszczepionkowego wiecu przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie.  zdjęcie / AP
Robert F. Kennedy Jr. przemawia podczas antyszczepionkowego wiecu przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie. zdjęcie / AP

READ  COVID-19: Co przyniosą kolejne tygodnie dla zniszczonej przez firmę Omicron Wielkiej Brytanii i reszty świata?

Grupy i ruchy, takie jak V_V i Querdenken, podniosły rosnące zaniepokojenie badaczy organów ścigania i ekstremizmu, którzy twierdzą, że istnieją dowody na to, że skrajnie prawicowe grupy wykorzystują podejrzenia dotyczące Covid-19 i szczepionek, aby rozszerzyć swój zasięg.

Coraz częściej te grupy przechodzą od nękania online do działania w świecie rzeczywistym.

Na przykład w kwietniu V_V Telegram został wykorzystany do ogłoszenia planów wypłaty nagrody w wysokości 10 000 euro wandalom, którzy spryskali kod grupy (dwie czerwone litery w kółku) na budynkach publicznych lub klinikach szczepionek. Następnie grupa wykorzystała Telegram do opublikowania zdjęć wandalizmu.

Miesiąc przed podjęciem działań przez Facebooka w sprawie V_V włoska policja przeprowadziła nalot na domy 17 działaczy antyszczepionkowych, którzy wykorzystywali Telegram do groźby pod adresem przedstawicieli rządu, medycyny i mediów za ich rzekome poparcie dla ograniczeń Covid-19.

Firmy zajmujące się mediami społecznościowymi z trudem reagują na falę dezinformacji na temat szczepionek od początku pandemii COVID-19. Na początku tego tygodnia Facebook i Instagram zawiesili Children’s Health Advocacy, wpływową organizację antyszczepionkową kierowaną przez Roberta Kennedy’ego Jr.

Jednym z powodów jest trudna równowaga między modyfikowaniem szkodliwych treści a ochroną wolności słowa, według Joshua Tuckera z New York University, współzarządzającego Centrum NYU ds. Mediów Społecznych i Polityki oraz starszego doradcy w Kroll, firmie zajmującej się doradztwem w zakresie technologii, rządu i ekonomii. solidny.

Osiągnięcie właściwej równowagi jest szczególnie ważne, ponieważ media społecznościowe stały się głównym źródłem wiadomości i informacji na całym świecie. Zostaw dużo złych treści, a użytkownicy mogą wprowadzać w błąd. Pozbądź się wielu, a użytkownicy zaczną nie ufać platformie.

„Dla społeczeństwa niebezpiecznie jest podążać w kierunku, w którym nikt nie czuje, że może ufać informacjom” – powiedział Tucker.